Blog
Volba většího zla

Volba většího zla

Autor: Tereza Valkounová | vloženo: 29.09.2014
Sdílejte s přáteli

Výsledek z úterního jednání sněmovny je pro mne velkým zklamáním. Dosud jsem žila nadějí, že v demokratickém státě může občan účinně chránit myšlenky svobody a bránit nedomyšlenému zásahu státu. Zákon o dětských skupinách totiž ve své podstatě vnímám jako snahu direktivně regulovat nyní svobodně fungující sféru, kterou řídí rodiče.

Volitelnost vs. chůvy

Senát tyto argumenty vnímal, reflektoval názor 13000 lidí, kteří podepsali petici za změnu zákona o dětských skupinách a přijal pozměňovací návrh obsahující tolik potřebnou možnost volitelné registrace. Bohužel k této klíčové změně v Senátu přibyly ještě další změny a to jasnější definice „pravidelnosti,“ což je charakteristika péče v dětské skupině a dále nové vymezení okruhu osob, které v dětských skupinách mohou pracovat. Z tohoto okruhu zřejmě nedopatřením vypadla rekvalifikace chůvy.

Problém snadno řešitelný novelou se však stal hlavním tématem při jednání sněmovny v úterý 23. září. Projevy většiny poslanců mne zvedaly ze židle na galerii svou nepřesností a snahou přesvědčit se navzájem, že má-li chyby senátní pozměňovací návrh, je špatný, zatímco má-li chyby původní sněmovní verze, přijměme alespoň tu. Byla to volba většího zla. Tato logika byla k neuvěření, ale zafungovala k přehlasování Senátu.

 

Věštba z křišťálové koule

K tomu přispěly i odhodlané projevy všech, kdo s obdivuhodnou jistotou tvrdili, že zákon v žádném případě nepoškodí lesní mateřské školky, protože již brzy budou řešeny vlastní legislativní úpravou. Toto tvrzení je ukázkou manipulace nejistými sliby hned ze dvou úhlů pohledu. Neexistuje zde žádná záruka, že se příslib nové legislativy pro lesní MŠ naplní. Naopak je celkem oprávněná obava, že se to nedá za vymezený rok stihnout a to ani při největší vůli skutečně najít řešení. To je však samo o sobě otázkou – kdyby to řešení bylo tak snadné, dávno by se jím poslanci oháněli. Radka Maxová (ANO) tvrdila, že taková dohoda existuje. Bohužel si paní poslankyně poupravila realitu, jak se jí hodilo. V roce 2012 jsme vyjednali od Ministerstva zdravotnictví doporučení, jimiž se lesní MŠ dobrovolně řídí. Ukotvení těchto parametrů do podoby chybějící vyhlášky však od té doby leží na mrtvém bodě, protože Ministerstvo zdravotnictví dospělo k závěru, že podmínky zázemí v lesních MŠ jsou s českou legislativou neslučitelné. A právě tato paní poslankyně byla u toho, když to ústy zástupců MZ zaznělo při jednání Stálé komise pro rodinu, jíž předsedá. Můžeme doufat, že tento svůj postoj ministerstvo změní, ale určitě to nebude mávnutím kouzelného proutku.

 

Ostatní jednoduše ignorují

Slib rychlého řešení legislativy má však ještě jedno velmi slabé místo. Neříká, co bude se všemi ostatními zařízeními, kterých se zákon dotkne devastujícím způsobem – např. školky Člověka v tísni ve vyloučených lokalitách či různá rodinná centra. Při pozitivním výkladu práva, na které upozorňovala paní senátorka Gajdůšková, se zákon vztáhne také na veškeré pravidelné aktivity s předškolními dětmi (Skaut, Mladí hasiči atd.). O tom poslanci mlčeli. Stejně tak ignorovali zprávu o předané petici. Komunistická poslankyně, která jejími slovy „měla povinnost představit petici,“ nebyla ve sněmovně skoro ani slyšet.  Á propos, jak je možné, že předsedkyní petičního výboru je v demokratickém státě s komunistickou minulostí právě komunistka?

 

Jdeme dál

Naděje na změnu zákona o dětských skupinách se hledá obtížně. Lze uvažovat o požádání prezidenta, aby zákon vetoval, nebo usilovat o novelu zákona. Obě varianty mají silnou podporu mezi rozhořčenými zástupci organizací, rodiči i signatáři petice a proto jsou nyní ve hře. Budeme o nich dále jednat na mimořádném setkání, které plánujeme. Cesta nenásilného odporu je také ve využití volebního práva v blížících se komunálních volbách – nebudeme přeci volit strany (KSČM, ANO, ODS), které zmařily naději ze Senátu, aby svoboda volby zůstala nedotčena. 

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 14

28. 02. 2020 | jira meekhamsuk | ฺBK
Thank you for sharing the article. slotxo
+0 | -0
doporučit +
25. 02. 2020 | Ritcha Krongkli | 1111
Začínám mít pocit, že zákonodárci si víc a víc uvědomují, že zde pomalu vzniká občanská společnost a že občané se chtějí víc a víc svobodně rozhodovat a dokonce i něco dělat pro to, slotxo
+0 | -0
doporučit +
05. 11. 2014 | Martin Truhlář | Praha
Takže nám páni poslanci poslali zdvižený prostředníček. A neznamená to, že jsme všichni jedničky, ale spíš nuly, jejichž názor je absolutně nezajímá.
+0 | -0
doporučit +
10. 10. 2014 | Jitka Bromová | Vodňany
Velmi podporuji existenci Lesních školek a podobných projektů a moc Vám děkuji za energii, kterou jste jejich zachování dala a dáváte. Vydržte. I my to chceme. Díky
+0 | -0
doporučit +
10. 10. 2014 | Petra Schwarzová | Olomouc
Ještě si neodpustím poznámku, ale vám to jistě říkat nemusím, ale přesto říkám nahlas - tento stát by potřeboval vyměnit ty pány papaláše, kteří nás pořád drží v nějakém systému a pravidlech, které - mi přijde - existují jen proto, aby měli co dělat a nějak vyplnili ten pracovní čas a mohli si za to brát plat.. jak by se všem svobodně dýchalo, kdyby tam byli lidé o několik desítek let mladší, kteří by hledali cesty, jak tu zavést řád a zároveň svobodu, aby lidé mohli žít v lásce, spokojenosti a být šťastní a základem je právě rodina, vychovávat další svobodné bytosti, naše děti a dát jim to, co generace před tím bohužel neměli, protože žili svázaní strachem a systémem... je neskutečné,že se musí BOJOVAT o svobodu, zdravý život a tím myslím právě i alternativní výchovu - školky, školy a jiná zařízení.. dělá se mi zle z toho, jak tento stát vedou více méně muži navíc jistého věku, kterým je evidentně jedno, jaké možnosti mají rodiče a děti.. a jde jim jen o jejich ego...plánuji mít brzo děti a je mi smutno, když vidím, jak jsou dobré myšlenky a skvělé projekty "škrtány" a potlačovány...a to bysme mohli pokračovat až k porodům a nemocnicím, které mi jako budoucí prvorodičce nahání hrůzu
+0 | -0
doporučit +
10. 10. 2014 | Petra Schwarzová | Olomouc
Dobrý den, fandím Vám a přeji hodně sil, je úžasné, že jsou tu lidé, kteří chtějí dělat změny ve společnosti, přes to, že to je velmi těžké. Držte se, věřím, že bude lépe a lépe! Bohužel jak píše pan Steinz, zaostáváme, nechodíme do přírody, resp. děti a mladí sedí více a více u tabletů a s cigaretama se potulují venku když už tedy venku jsou na čerstvém vzduchu. Ale zkuste si dát tůru po horách, středoškoláky tam nepotkáte:((( a léčit společnost? Nejlépe začít u dětí, navíc tím léčíte dospělé taky že:) také jsem nedávno četla článek, jak se dětem díky pobytu v přírodě zlepšuje paměť atd.. nejen zdraví:)
+0 | -0
doporučit +
10. 10. 2014 | Michaela Vodičková | Praha 10
Fandim paní Valkounové a lesním školkám, a věřím, že vše dobře dopadne. Navštívili jsme minulý týden nově otevřenou lesní školku v Trutnově, a byli jsme nadšeni, jaké prostředí dětem pani zakladatelky vytvořily.Souhlasím s názorem, že občanská společnost se probouzí a začíná si uvědomovat sílu svého hlasu, a pokud se nevzdáme, věřím, že tu stát bude pro nás, a ne my pro něj.
+0 | -0
doporučit +
10. 10. 2014 | Anna Čtvrtníková | Hostinné
Také jsem optimista - prosím, vydržte a lesní školky zůstanou! Chystám se mít dítě a taková forma vzdělávání je pro mne vysněnou alternativou. Vydržte a ať se daří!
+0 | -0
doporučit +
03. 10. 2014 | Ladislav Dlouhý | Třebíč
Musíme si už konečně uvědomit,že systém který tu máme,není pro život,ale proti němu.Vidět je to na každém kroku,LGBT,rodová ideologie,multikulturalizmus,propagace fašismu atd.Dokud budeme pořád dokola volit ty samé lidi,co nás zotročují už 65let,tak se nic nezmění.Nic méně jsou zde náznaky,že se pomale probouzíme z té dlouhé hypnozy,věřím že nakonec vytvoříme svět,systém,který bude podporovat život jako takový,který bude chránit matku zemí,jsem otimista :-)
+0 | -0
doporučit +
01. 10. 2014 | Blanka Jarošová | Kamenice
Začínám mít pocit, že zákonodárci si víc a víc uvědomují, že zde pomalu vzniká občanská společnost a že občané se chtějí víc a víc svobodně rozhodovat a dokonce i něco dělat pro to, aby měli pro své rozhodování patřičný prostor. A to je nežádoucí a nebezpečné, stádo se ovládá snadněji. Pracovat a platit daně, to se od nás chce. V této zemi jsme se museli neustále podřizovat vůli vládnoucích vrstev. Ta doba se mění, půjde to pomalu, ale jít to musí.
+1 | -0
doporučit +

O autorovi

Tereza Valkounová

Tereza Valkounová

Článků: 1
Peticí: 3

Volba většího zla

Hodnocení:

uloženo!
Více >

Další články autora

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku