Vážení spoluobčané,
na základě předloženého záměru těžby a zpracování lithia v našem regionu jsme v rámci procesu EIA připravili vlastní připomínky a stanovisko, v nichž upozorňujeme na nedostatečnou transparentnost projektu i závažná rizika pro životní prostředí a zdraví obyvatel.
Pokud sdílíte naše obavy a přejete si podpořit stejné stanovisko, připojte se svým podpisem k tomuto vyjádření. Naším cílem je zajistit, aby hodnocení bylo prováděno důsledně, na základě aktuálních vědeckých poznatků a v souladu s právními předpisy České republiky i mezinárodními závazky v oblasti ochrany životního prostředí.
Vyjádření obsahuje 19 stran textu, kde jsou jednotlivé body odůvodněny.
Obsah Vyjádření k záměru Závod pro zpracování vytěžené rudy z ložiska Cínovec včetně přepravního systému (MZP529) v bodech je následující:
Úvodní část
1. Kritické vyjádření k definici místa realizace: Realizací projektu budou nejvíce zasaženy lokality město Dubí, Újezdeček a Prunéřov v obci Kadaň. Nejedná se však o jediné lokality, do kterých těžba zasáhne. Mezi další místa mohou patřit přilehlé obce v čele s největším městem Statutárním městem Teplice, dále Košťany a další obce v regionu, které budou dotčenou těžbou lithia a předně transportem z lokality.
2. Kritické vyjádření k nedostatečnému zpracování hlukové studie a dalších dopadů na životní prostředí
3. Studie je netransparentní: Více než 80 % studie je anonymizováno, pokud odečteme úvodní stranu, obsah na začátku a na konci, a budeme se věnovat pouze stati a textu, který je nositelem nějakých relevantních informací, blíží se míra anonymizace dokumentu dokonce k 90 %.
4. Neposkytování informací občanům a dotčeným obcím: Zdůvodnění potřebnosti projektu je podstatné z toho důvodu, aby převážil veřejný zájem na tomto projektu nad veřejným zájmem na ochranu přírody a životního prostředí. Informace jsou však plošně anonymizovány. Chybí řádné odůvodnění, proč konkrétně nejsou jednotlivé informace poskytnuty.
5. Možný rozpor s právem na informace: Informace nelze plošně anonymizovat nebo je neposkytnout s pouhým obecným odůvodněním, např. odůvodnění spočívající v obecném odkazu na obchodní tajemství. S neposkytnutím jednotlivých informací je třeba se vypořádat ve vztahu ke každé z nich.
6. Nedostatečná kvalita zpracování Studie
7. Environmentální dopady
7.1 Absence detailní ekologické analýzy: Studie obsahuje pouze obecné obraty. Absentuje konkrétní řešení, kterým prokazatelně zajistí svůj příslib, že získávání lithia bude probíhat „s minimálním dopadem na životní prostředí a krajinu“
7.2 Oblast Cínovce a Sedmihůrek je významná z hlediska ochrany přírody: Přírodní park Krušné hory (od roku 1995), přírodní památka Cínovecký hřbet (od roku 2019), Evropsky významná lokalita Východní Krušnohoří, Přírodní rezervace (od roku 2001) a Evropsky významná lokalita Rašeliniště U jezera – Cínovecké rašeliniště (od roku 2009), Ptačí oblast Východní Krušné hory – Natura 2000 (od roku 2004), proces CHKO Krušné hory (od roku 2024). Evidentně existuje potřeba oblast Krušných hor, zejména pak lokality Cínovec a Sedmihůrky, chránit, a to jak na úrovni České republiky, tak Evropy. Význam ochrany Krušných hor s časem narůstá, o čemž svědčí i aktuální zájem učinit Krušné hory chráněnou krajinnou oblastí. Podle ministra životního prostředí jsou Krušné hory mimořádným fenoménem. Ministerstvo životního prostředí již avizovalo, že vyhlášení CHKO Krušné hory se předběžně očekává v polovině roku 2026. Studie s touto okolností nepracuje.
7.2.1 Přírodní park Krušné hory a přírodní památka Cínovecký hřbet
7.2.2 Evropsky významná lokalita Východní Krušnohoří a Ptačí oblast Východní Krušné hory – Natura 2000
7.2.3 Chráněná krajinná oblast Krušné hory – proces
8. Ochrana tetřívka obecného (tetrao tetrix): Významný zájem regionu, přeshraniční spolupráce, ale i nejcennější přírodní bohatství Evropy. Plánovaná těžba lithia na Cínovci představuje závažné ohrožení populace tetřívka obecného a narušení křehké ekologické rovnováhy v této lokalitě.
8.1 Právní rámec k ochraně tetřívka obecného
9. Neřešený problém odpadu z těžby lithia: Studie nekvantifikuje množství odpadu, jeho složení a způsob zneškodnění. Neuvádí konkrétní plán, jak bude naloženo s odpadem z těžby, ani opatření k prevenci kontaminace vodních zdrojů.
10. Uhlíková stopa těžby a znečištění ovzduší: Studie neobsahuje posouzení uhlíkové stopy těžby a vliv těžby na znečištění ovzduší.
11. Ohrožení vodních zdrojů: Kontaminace podzemních a povrchových vod, lázeňských termálních pramenů, vznik kyselé důlní vody, ohrožení unikátních ekosystémů, pokles hladiny podzemní vody a vysychání rašelinišť
12. Logistické dopady a dopravní zatížení: Vliv na kvalitu života obyvatel a bezpečnost silniční dopravy
13. Větrný potenciál Krušnohoří: Alternativní řešení i čistá energie
14. Volba místa těžby v Evropě a ve světě
15. Nejasnosti ve financování a udržitelnosti projektu
15.1 Financování a udržitelnost bez veřejných zdrojů: Přibližně třetina financí na realizaci projektu má být z veřejných financí – dotací.
15.2 Jaká je návratnost investice v roce 2025 a jaké jsou konkrétní „výhody pro region“?
15.3 Jaká je skutečná poptávka po lithiu a jaký vliv má na financování a udržitelnost bez veřejných zdrojů proměna trhu oproti roku 2022: Studie postrádá komparaci ekonomického potenciálu v roce 2022 a v roce 2024, resp. 2025. Od roku 2022 ekonomický potenciál lithia změnil: Cena lithia se propadla o 85 %, v roce 2025 nabídka převyšuje poptávku, politické změny v roce 2024 přinesly oslabení podpory pro elektronická vozidla. Jak se bude postupováno v případě, že poptávka po lithiu bude nižší a jeho cena se bude dále propadat? Jaký je výhled? Jaké přinesl technologický vývoj alternativní technologie?
16. Nejasnosti v ekonomických přínosech
16.1 Jaké jsou ekonomické výhody pro místní obyvatele? Mají zahraniční investoři zájem o náš region a životní prostředí, nebo jen o vysoké zefektivnění těžby a výroby, která vede k maximalizaci zisku?
16.2 Ekonomické dopady na bydlení v regionu a zásah do vlastnických práv vlastníků nemovitostí v dotčených oblastech
Závěrem
Společně můžeme přispět k tomu, aby se záměr uskutečňoval pouze za podmínek, jež zohlední a ochrání naši krajinu i zdraví budoucích generací. Věříme, že naše připomínky přispějí k objektivnímu a transparentnímu posouzení záměru a že budou řádně zohledněny při konečném rozhodování.
Děkujeme Vám za podporu.
Podpisem této petice se osoba připojuje k vyjádření k záměru, neboť sdílí stejné stanovisko a vyjadřuje svůj nesouhlas se záměrem v jeho současné podobě.
Podpisy budou sbírány do 18. 2. 2025.
Po domluvě je možné podepsat podpisový arch fyzicky.
Dne 19. 2. 2025 bude Vyjádření i s podpisovými archy odesláno Ministerstvu životního prostředí.
Vyjádření naleznete v přiloženém PDF (případně je možné zaslat jako obrázek).
Author: Aneta Schwarzová | 15 signatures
More >Dobrý den,
ráda bych upozorinla na fakt, který rozhodlo 659 občanů města Mostu. Aby na rekreační ploše s vodou bylo oplocené výcvikové hřiště pro psi. Za prvé v areálu mají psi zákaz koupání. Za druhé je tam dětské hřiště a neříkám že všichni pejskaři tam nechávají po svých miláčcích exkrementy, ale je tomu bohužel tak. A také pokud by tam to hřiště bylo tak by byla jen otázka času kdy by Vaše dítě nějaký pes pokousal. Nejsem proti hřišti jako takovému ať si ho postaví jinde ale určitě ne na Benediku.
Author: m luky | 4 signatures
More >Dobrý den spoluobčané, žijeme tady v souladu s přírodou a krásným jezerem. Chcete tady ten smrad z chemičky? Já ne, proto píši tuto petici. Už toho máme prostě dost! A ten smrad je k nežití... Čistý vzduch pro nás. Děkujeme
Author: Kateřina Neubauerová | 3 signatures
More >My, níže podepsaní občané České republiky, nesouhlasíme s kácením vitálních stromů ve vrchní části ulice Truhlářova, Střekov, Ústí nad Labem a žádáme o okamžité zrušení rozhodnutí odboru životního prostředí a veřejné zakázky na kácení. Požadujeme ponechání vitálních stromů a jejich arboristické ošetření, nikoli pokácení.
Důvody nesouhlasu:
První dendrologický průzkum společnosti Envipor s.r.o doporučoval kácení pouze 8 lip, které jsou ve špatném zdravotním stavu. Ve veřejné zakázce, kterou zadal odbor dopravy a majetku města Ústí nad Labem, která je již vysoutěžena, se má pokácet 14 ks cca 60 let starých lip i přes to, že dendrologický průzkum doporučuje pouze aboristické ošetření - zdravotní řez. Nepovažujeme za správné, když se pokácí, byť jediný vitální strom v intravilánu města, a to jen z důvodu obdržení dotace na revitalizaci městské zeleně. Celosvětově lze konstatovat, že úbytek jakékoliv zeleně přispívá ke globálnímu oteplování planety Země. V tomto kontextu je ztráta poloviny aleje významným zásahem do ekosystému městské části a přímému zásahu do kvality bydlení a života v našem městě.
Author: Jiří Kopal | 37 signatures
More >My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice v souladu s čl. 18 Listiny základních práv a svobod žádáme, aby:
1) vysokorychlostní železniční trať vedoucí z Prahy do Drážďan vedla přes území krajského města Ústí nad Labem, a to konkrétně přes Ústí nad Labem - západní nádraží,
2) vysokorychlostní železniční trať vedoucí z Prahy do Drážďan měla vlakovou zastávku v lokalitě Ústí nad Labem - západní nádraží.
Domníváme se, že:
1) vlaková zastávka přispěje k rozvoji města Ústí nad Labem, zvýší kupní sílu a cenu nemovitostí,
2) je povinností Ústečanů podpořit touto peticí zástupce z Ústí nad Labem, kteří za naše požadavky bojují a reprezentují tak naše postoje,
3) je vhodné využít nádraží Ústí nad Labem - západ a přilehlé brownfieldy pro účely výstavby vlakové zástavky vysokorychlostní trati a dalších souvisejících staveb, jakými jsou například parkoviště pro cestující, naopak není vhodné pro tyto stavby využívat prostory ve volné krajině v okolí jezera Milada,
4) i přesto, že petice není nejefektivnějším způsobem prosazování občanských zájmů, chceme tímto vytvořit tlak na příslušný státní orgán, který se bude, byť jen částečně, na rozhodování o celém záměru podílet.
Bojujme za to, aby hlas Ústečanů byl slyšet a naše město neztratilo budoucnost.
Author: Petr Vidlák | 478 signatures
More >hlavnim a zaroven jedinym bodem teto petice je
zadost o vyjdareni pozadavku a pripadne podbory na znovuotevreni Hospody U Dvou Psu!!
Jedina hospoda se Svijanama(nekolik druhu) prijemny personal, chytre rozlozeni stolu, teraska, obcerstveni a v neposledni rade kulecnik s gaucem. Volam vsechny obcany Zatce spojte se a bojujte touto petici za ZNOVU OTEVRENI HOSPODY U DVOU PSU
Author: Leo Rumburak | 3 signatures
More >Firma Zebre, a.s., Losiná 303, 332 04 Losiná začala bez patřičných povolení na pozemcích mezi obcemi Blatno, Radenov, Květnov stavět pevný betonový plot. Zákaz vydaný stavebním úřadem firma nerespektuje a v nepovolené stavbě stále pokračuje. Požadujeme okamžité zastavení stavby Stavebním úřadem v Chomutově a sjednání nápravy tak, jak stanoví zákon.
Author: Pavlína Kardová | 256 signatures
More >Vážení Mostečané,
chtěla bych, aby ve veřejném prostoru města Mostu byly lepší možnosti recyklování odpadu. Jsme zahlceni plastem. Skoro každý z nás doma třídí odpad, ale kdo z nás či z našich dětí si sbalí svůj sáček od bonbónů, pet lahev, brčko, víčko od kafe a odnese ho do žlutého kontejneru, který stojí kdesi v nedohlednu?
Chtěla bych, aby kromě běžných odpadkových košů, byly u zastávek mhd, v parcích a na hřistích i koše na plast. Věřím, že by se rychle ujalo třídění ve městě.
Věřím, že stojí za to, mít ekologičtější město.
S podpisy, které nasbírám, s vaší podporou, se obrátím na Odbor životního prostředí města, aby byly takové koše zřízeny.
Author: Tereza Skálová | 39 signatures
More >Potřebujeme Vaši pomoc, občané města Žatce, rozhodli jsme se požádat město Žatec, aby se důstojně začalo starat o lokalitu ,,Bufo´´, místo výskytu u nás sice běžné, ale zřídka viditelné žáby, ropuchy obecné (Bufo bufo), a to především z důvodu ochrany přírody. Uvedenou lokalitu by mohli také využívat i místní obyvatelé k procházkám, což ovšem kvůli nevhodnému prostředí a černým skládkám nelze. Podpořte nás v našem úsilí chránit místní přírodní prostředí. Děkujeme žáci IX. třídy Základní škola Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny
Author: Jana Vargová | 16 signatures
More >