PETICE PROTI REALIZACI ZÁMĚRU ZAŘÍZENÍ K VYUŽITÍ ODPADŮ – RECYKLACE STAVEBNÍCH ODPADŮ TŘEBORADICE
130 signatures

PETICE PROTI REALIZACI ZÁMĚRU ZAŘÍZENÍ K VYUŽITÍ ODPADŮ – RECYKLACE STAVEBNÍCH ODPADŮ TŘEBORADICE

Author: Ing.Kateřina Rosická | Uploaded: 21.04.2017 | 130 signatures
Share it with your friends

Pro občany Čakovic, Třeboradic a Miškovic je určena papírová forma petice. Tato e-petice je určena pro obyvatele okolních městských částí a okolních obcí, kteří by nás chtěli podpořit ve vyjádření nesouhlasu se záměrem na realizaci Zařízení na zpracování odpadů - Recyklace stavebních odpadů Třeboradice (drtičky stavebních odpadů), který má vyrůst vedle Teplárny Třeboradice směrem ke Globusu Čakovice.

 

PETICE PROTI REALIZACI ZÁMĚRU ZAŘÍZENÍ K VYUŽITÍ ODPADŮ – RECYKLACE STAVEBNÍCH ODPADŮ TŘEBORADICE

 

Adresováno Magistrátu hl. m. Prahy

 

Petice proti realizaci záměru Zařízení k využití odpadů – Recyklace stavebních odpadů Třeboradice na pozemcích par.č. 419/9, 419/12, 439/57, 528/4, 419/13, 419/4 vše v katastrálním území Třeboradice.

 

My, níže podepsaní, obyvatelé a vlastníci nemovitostí v oblasti dotčené záměrem Zařízení k využití odpadů – Recyklace stavebních odpadů Třeboradice, kód záměru PHA1046 podle Informačního systému EIA, par.č. 418/9, 419/12, 439/57, 528/4, 419/13, 419/4, vše v katastrálním území Třeboradice (dále jen „Recyklace stavebních odpadů“) nesouhlasíme se záměrem Recyklace stavebních odpadů, a to zejména z následujících důvodů:

a) Vliv na dopravu.

Obyvatelé katastrálních území Čakovice, Třeboradice a Miškovice jsou již nyní vystaveni extrémní míře negativních vlivů vzrůstající hustoty provozu, zejména tranzitní dopravou ze směru okolních obcí ve Středočeském kraji. Další zatížení nákladní dopravou je nepřípustné.

Zásadní problémy na konkrétní trase dopravy do/z záměru Recyklace stavebních odpadů Třeboradice shrnujeme v následujících bodech:

a. V ulici Schoellerova v Třeboradicích nejsou na klíčových místech dosud vybudované všechny potřebné chodníky a přechody pro chodce, vozovky jsou v nevyhovujícím stavu. Plánovaná trasa záměru vede samým centrem této městské části. Již dnes vysoké nebezpečí bude nepřípustně zvýšeno projíždějícími nákladními automobily – ohroženi budou zejména chodci, včetně dětí docházejících do školky a na autobusovou zastávku Třeboradice.

b. Spojovací komunikace mezi ul. Schoellerova a Za Tratí (za železničním přejezdem) je velice nepřehledná, z našeho pohledu nemá dostatečnou kapacitu pro nákladní vozidla a její krajnice je v havarijním stavu.

c. Křižovatka Kostelecká x Za Tratí a kruhový objezd Kostelecká x Tupolevova u OC Globus v MČ Praha-Čakovice nemají dostatečnou kapacitu již ani pro současnou úroveň dopravy. V ranních a odpoledních hodinách jsou extrémně přetíženy kolonami aut, zdržení zde běžně dosahuje desítek minut, komunikace jsou navíc ve špatném technickém stavu.

b) Znečištění ovzduší a snížení kvality života.

Území Čakovic a Třeboradic se nachází ve vlivu západních větrů, proto budou, kromě emisí nákladních vozidel, také přímo zasaženy emisemi a prachem z daného provozu. V lokalitě již nyní existuje zvýšená prašnost vlivem intenzivní automobilové dopravy a pobočky dodavatele stavebních materiálů Baumit nacházející se v docházkové vzdálenosti od hustě obydleného sídliště Čakovice.

S přihlédnutím k dalším plánovaným záměrům (letecký koridor pro letiště Vodochody, plánovaný Pražský okruh R1 stavba 520, železniční koridor severní větve vysokorychlostní tratě Praha – Děčín – hranice ČR/SRN,) v kombinaci s již realizovanou zátěží regionu (např. letecký koridor Letiště Václava Havla nad tímto mikroregionem, blízkost dálnice D8, místní doprava, Teplárna Třeboradice, nedávno schválený Energetický zdroj Třeboradice – zdroj pro předcházení blackoutu v hlavním městě Praze, kód záměru PHA922 podle Informačního systému EIA) může dojít k překročení imisních limitů.

c) Zvýšení hluku.

Městské čtvrti budou minimálně částečně zasaženy zvýšeným hlukem daného recyklačního zařízení a souvisejícím provozem, který má mít kapacitu až 600 tun stavebního odpadu denně, jenž musejí být přivezeny a odvezeny,

s plánovaným provozem 10 hodin denně. Dotčené lokality jsou aktuálně zatíženy hlukem z dalších blízkých provozů, zejména provozovny Baumit, dálnice D8, leteckého koridoru vedoucího nad naší MČ, v blízké budoucnosti přibude Energetický zdroj Třeboradice.

d) Snížení hodnoty našich pozemků a nemovitostí.

Naše městské části, a to zejména v bezprostřední blízkosti záměru Recyklace stavebních odpadů Třeboradice, procházejí velmi dynamickým rozvojem bydlení, který bude tímto projektem přímo ohrožen. Dosavadní snahy občanů o zlepšení svého bydlení a péči o svůj majetek budou zmařeny a vložené investice budou znehodnoceny. Žádáme, aby nebylo zhoršováno naše životní prostředí, a aby byl chráněn náš oprávněný zájem ochrany našeho života, zdraví a majetku.

Vyzýváme proto primátorku Hlavního města Prahy, odpovědné náměstky a radní, předsedy výborů a ředitele odborů, zastupitele hlavního města Prahy, pražských městských částí a přilehlých obcí (Čakovice, Miškovice, Třeboradice, Hovorčovice, Ďáblice, Březiněves a další), aby působili proti záměru Zařízení k využití odpadů - Recyklace stavebních odpadů Třeboradice.

Žádáme o zahájení jednání s investorem o odkupu dotčených pozemků Hlavním městem Praha

a následným jednáním se zástupci naší Městské části o využití těchto pozemků, které nepovede ke vzniku negativních externalit a k evidentnímu zhoršení kvality života místních obyvatel.

Vlastnictví pozemků Hlavním městem Prahou bude pro nás zárukou, že bude jednáno s Městskou částí a jejími občany o případné využitelnosti pozemků a hledání kompromisů.

Dále žádáme o detailní a úplné posouzení vlivu na životní prostředí v bezprostředním okolí našich domovů a celkově na kvalitu života v této lokalitě, které bude brát v úvahu zatížení již existujícími subjekty (viz. výše jmenované provozovna Baumit, Teplárna Třeboradice, budoucí Energetický zdroj Třeboradice) a činnostmi (doprava, emise), v rámci tzv. velké EIA.

 

Postoj námi volených zástupců k řešení otázky realizace záměru Recyklace stavebních odpadů Třeboradice zásadním způsobem ovlivní naše volební preference v dalších volbách. S každým dalším podobným záměrem v blízkosti našeho trvalého bydlení či našich nemovitostí jsme nuceni ustupovat před pro nás cizími zájmy bez možnosti jakékoliv kompenzace.

 

V Praze dne 19.4.2017.

 

Tuto petici sestavil a podává petiční výbor.

 

Členové petičního výboru:

Jméno Příjmení Bydliště Podpis

Kateřina Rosická Bermanova 1000/14A, 196 00, Praha 9 – Čakovice

Lucie Slavíková Tryskovická 5/1, 196 00, Praha 9 – Třeboradice

Michaela Šimůnková Jirsákova 169/25, 196 00, Praha 9 – Třeboradice

Jan Kočí Schoellerova 140/97, 196 00, Praha 9 – Třeboradice

Libuše Kurková Svěceného 164, 196 00, Praha 9 - Třeboradice

Členy petičního výboru jsou ve věci této petice oprávněni zastupovat:

Kateřina Rosická, Bermanova 1000/14a, Praha 9 – Čakovice

Lucie Slavíková, Tryskovická 5/1, Praha 9 - Třeboradice

a to každá samostatně.

 

Tato petice je adresována zejména:

Primátorce hl. m. Prahy,

Radnímu hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů,

Náměstku primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času,

Radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí,

Řediteli odboru ochrany prostředí hl. m. Prahy,

Ředitelce odboru životního prostředí hl. m. Prahy,

Řediteli odboru územního plánu hl. m. Prahy,

Řediteli Institutu plánování a rozvoje

Předsedovi výboru pro územní plánování hl. m. Prahy,

Předsedovi výboru pro životní prostředí Zastupitelstva hl. m. Prahy

Předsedům jednotlivých klubů zastupitelů Zastupitelstva hl. m. Prahy.

To whom will the petition be forwarded: Magistrátu hl. m. Prahy , zejména: Primátorce hl. m. Prahy, Radnímu hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů, Náměstku primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času...)

Petition signature must be confirmed in a subsequent e-mail.

Share it with your friends and acquaintances

Messages | 16

05. 08. 2020 | JENNISA james | new york
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

13. 12. 2018 | Sophie Miller Miller | New York City
Os doy las gracias por la información! Yo estaba buscando y no podía encontrar. Usted me ayudó! green dot activate
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

10. 12. 2018 | lee123 lee123 |

From under armour outlet although a nike roshe individual as air max 90 well top merge Michael Kors Diaper Bag in jordan 5 concert nike sneakers easily nike boots isn't nike store that remote; nike air max Supporting cheap jordans shield adidas yeezy dramatizes nike store until nike outlet this air max 90 in a billboard black moncler coat collaborating jordan 6 in cheap jordans on mont blanc shop the beats earphones reception nike shoes that nike free includes"Life moncler jacket date, jordans for women Ladies just what cheap jerseys individuals promotes control button custom jerseys as mont blanc rose gold pen variations the black moncler jacket hue of buy mont blanc pen the jordan shoes doll jordans for sale attire. jordan 13 It's a under armour shoes wonder if the beats solo tech moncler outlet online lenders or Adidas Yeezy 350 Boost go jordan 11 with nike store the nike roshe fashion nike roshe are cheap beats by dre likely moncler hoodie to moncler jacket sale spell nba jerseys out nike store this jordan shoes particular combination moncler sale uk appears to new jordans be cheap jordan shoes in nike cleats addition as mont blanc fountain pen sale a Michael Kors Purse Sale result use nike shoes the. cheap jordans Tough reports beats earbuds in louboutin outlet recent nike boots years nike huarache about beats solo how jordans for women exactly computer jordan shoes brands like nike huarache search beats by dre sale engines cheap beats headphones and cheap basketball jerseys social networks moncler mens are nike clearance generally nike outlet passing nike free 5.0 excessively cheap beats website beats earbuds visitor beats by dre cheap critical nike shoes information air max 1 to the jordans for cheap nation's moncler vest security reasons Yeezy Boost 350 For Sale office, christian louboutin shoes Continue to be potential moncler bomber jacket purchasers beats by dre apt retro jordans to believe in Yeezy Boost 350 them discount jerseys for sale to nike shoes generation concerns Michael Kors On Sale they under armour sale apply next inside jordans for girls their jordans for sale facial moncler clothing skincare? "I beats by dre cheap morning nike air max 90 I nike outlet presuggested beats headphones to nike shoes give any[Economy] moncler outlet Away nike store to the Adidas Yeezy Boost pc beats by dre cheap everybody, nike free run Cedar nike air max 95 statements. moncler menNumerous, moncler jacket women's We nike factory store are jordans for women now nike outlet increasing nike air max many nike outlet technology moncler jackets intention. jordan 6 Once procured nike roshe run invention nike air max within the adidas outlet next four beats by dr dre sports new jordans stars in Beijing we assumed cheap moncler jackets people points air max would Michael Kors Sale need nike outlet to jordan 12 turn mont blanc rollerball pen to jordan 11 many mont blanc prices people moncler t shirt world-wide jordan 13 and moncler sweatshirt has. I've air max come across beats by dre wireless astonishingly nike free 5.0 appears beats by dre the best way moncler women your nike sneakers current moncler online area criminal montblanc factory outlet crime moncler sale creates beats by dre on sale sound organizations. nike storeA moncler jackets crackers opportunity beats by dre speaker alleged mont blanc sale your moncler sale outlet darling beats headphones did jordans for sale have nike store no air max 95 details nike basketball shoes about air jordan an nike free 5.0 area cheap beats by dr dre heading towards variety nike factory store store. beats by dre wireless There beats by dre cheap might be the short nike roshe run talking nike roshe about, nike huarache Using nike free 5.0 tobacco mont blanc pen price unique penis nike boots making nike cleats use nike free run of a trench under armour shoes coating, Crown air max 90 and nike air max thus Michael Kors Diaper Bag Sale holster. May air max 95 perhaps be nba jerseys connect moncler jacket mens sale related nike store to moncler jacket womens dames, cheap basketball jerseys Financial institution heists nike air max also nike air max 90 police nike air max officers. jordans for cheap Exactly who Yeezy first anti montblanc online aging jordans for girls evening time cheap beats headphones would christian louboutin sale be overwhelming. nike air max 90 Madison beats by dre would nike free run be nike free relayed beats earphones through an baseball jerseys effective moncler shorts alpha moncler down jacket dog moncler coat sale Playmate given beats by dre wireless the nike roshe name moncler store Vicky christian louboutin outlet to stay cheap beats very nike air max near to nike store Hef. air max 1 So beats earbuds very, Michael Kors Handbags On Sale Extremely popular adidas store private mont blanc pencil room nike free run surroundings, Pertaining nike air max 90 to new jordans purple cheap beats by dr dre velvet cheap beats by dr dre basics moncler women moreover Yeezy Boost 350 Price security, mont blanc outlet Which nike cleats gaggle ture moncler outlet online shop over moncler outlet uk sale 20 something moncler outlet uk young nike clearance females sipped nike factory store and cheap jordan shoes danced cheap mont blanc pens and fawned across an beats by dre wireless ancient nike free run man nike huarache or beats by dre on sale wohuman montblanc outlet store being nike roshe run who has cheap beats been cheap under armour impossible case nike basketball shoes coupled with mont blanc rollerball it mont blanc pens doesn't mont blanc pens for sale beat,So nike sneakers therefore"Most beats by dr dre of cheap moncler coats usually unquestionably moncler discount this montblanc online shop particular cheap jordans bride to nike boots be nike roshe quebec" Arrived,Executing it this beats by dre studio particular, jordans for girls Just cheap jerseys about the nike clearance most seems nike roshe run variety moncler coats untamed, moncler padded jacket Is beats by dre sale nearer to beats headphones on sale time-honored red moncler jacket dating because beats earphones online adidas originals dating nike shoes site, In air max 90 my view, cheap beats Tells Michael Kors Bags Sale people Lorimer, nike store Star air max category this Yeezy Shoes first mont blanc pens discount Canadian variant type, jordan 11 And christian louboutin premi nike free tues mont blanc pens online available under armour discount on nike air max 90 top nike air max 90 of under armour discount W mont blanc interact,At nike outlet the beats by dr dre that nike air max 2017 each where to buy mont blanc pens and cheap beats by dre every nike shoes one on nike roshe run one Adidas Yeezy For Sale and nike roshe you are beats solo not sending text nike air max 90 messages. You have your air max 90 nose cheap jordan shoes to cheap beats by dre nose memories Michael Kors Handbags Sale to nike shoes plug,Twenty beats headphones cheap womature nike roshe run totally mont blanc ballpoint pen between nike outlet upon nike roshe run the adidas superstar us air max 1 will beats by dre studio probably be air max competing beats by dre studio with regard to air max Lorimer's nike shoes passion air max inside a mont blanc pen set chain, beats headphones Putting nike free run a new nike roshe flight moncler vest womens handling nike basketball shoes electrical nike basketball shoes bring about, nike shoes Your welder, cheap beats headphones A moncler uk firefighter/paramedic air max 95 nicely cheap beats by dr dre servant interior mont blanc online store fan.Currently beats earbuds each moncler jacket womens sale of beats earphones our air max 1 bachelor surpass your air max girlfriend nike factory store outlook, States, nike outlet Observing nike outlet clearly"Each and moncler sale womens every moncler sale exact, Varies greatly,I cheap beats headphones realize(Potential nike air max 95 clients) Could moncler men very beats headphones on sale well under armour sale love air max all the people. mont blanc discount I beats headphones cheap appreciate a whole jordan 6 lot moncler jacket fired nike roshe run up basically Adidas Yeezy to beats headphones cheap determine Yeezy Boost all Adidas Yeezy Boost 350 of nike free run these womens moncler coat books moving publicized beats by dre sale to nike shoes the beats headphones on sale populace nike sneakers purely just moncler jacket mens because of beats by dre on sale the fact nike roshe run i'm nike clearance a sucker nike air max for,All nike store Kenora, nike cleats Ont, mont blanc fountain pen Ancient claims nike outlet before nike air max 95 lindsay lohan louboutin shoes first nike store got nike boots together nike clearance with retro jordans with cheap beats by dre creation jordans for cheap employees jordans for sale in finishing the beats by dr dre screen, It nike outlet simply considered beats by dre sale fantastic: retro jordans "I mont blanc pen refills did moncler not air max 1 probably beats headphones cheap predicament nike basketball shoes which moncler outlet for nike huarache the second,Your cheap moncler own concerns under armour outlet compact nike shoes an adidas stan smith excellent nike free 5.0 exciting nike sneakers form of nike air max who jordan shoes pushes nike factory store can cheap under armour be, beats headphones Very air max 95 finalizing air max 95 onto the Michael Kors Purses On Sale demonstration nike roshe is nike air max 90 not jordan 13 a"Fantastic nike cleats surprise moncler womens for custom jerseys these nike free people,Her nike air max 90 very moncler jacket own mont blanc fountain pen price cousin was moncler coats in beats by dre studio fact"A bit baseball jerseys more mont blanc online shop suspicious" beats by dre on sale Nonetheless, Yeezy Adidas your jordan 13 wife dad got sentimentally spent,Items air max mummy beats solo gets a Michael Kors Bags On Sale tee mont blanc gold pen shirt nike air max 95 sold, jordan 11 States.

mont blanc pen cost
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

01. 12. 2018 | ugg boots ugg boots | http://www.uggoutletaustralia.us.com

A friend of Coach Factory mine named Paul Coach Factory Outlet received an automobile Coach Outlet Online from his brother Fila Outlet as Christmas present.Balenciaga Shoes On Christmas eve,Cheap Kate Spade Handbag when Paul came Kate Spade Outlet out of his office,Air Max Tn Plus a street urchin Nike Air Max was walking around the Victoria Secret Outlet shining new car, admiring it.A Victoria Secret Pink daughter complained Adidas Superstar to her father about Nike Air Vapormax her life and how things Coach Outlet Sale were so hard for her,UGG Boots Sale She did not know she was going UGG Outlet to make it and want UGG Outlet Store to give up.Nike Outlet She was tired of Michael Kors Outlet fighting and struggling.Michael Kors Outlet Online It seemed as one problem Stone Island Hoodie was solved a new The North Face Outlet one arose.Her father,Nike Air Max Black a cook, took her to Stussy Outlet the kitchen, He filled three pots with water Nike Shirts and placed each on Adidas Backpack a high fire .Soon the pots came Coach Factory Outlet Store to a boil. In one he Coach Outlet Online placed carrots,Coach Outlet Store Online in the second he placed eggs,Fila Sandals and in the last he placed ground coffee Balenciaga Sneakers beans. He led them sit and boil,Kate Spade Outlet without saying a word.

The daughter sucked her teeth Kate Spade Outlet Store and impatiently waited, wondering Nike Air Max Tn what he was doing. In about twenty minutes Cheap Nike Shoes he turned off the burners, He fished the Victoria Secret Clothing carrots out and placed them in Victoria Secret Outlet a bowl. He pulled the eggs out Adidas Originals Superstar and placed them a bowl. Then he ladled the coffee out Cheap Nike Air Max 2018 and placed it in a mug. Turning to her he asked," Darling,Cheap UGG Boots what do you see?"He brought her UGG Slippers closer and asked her to feel the carrots, she UGG Australia did and noted that they were soft .Nike Outlet Store Then he asked her to take an egg and break it.Coach Outlet After pulling off the shell, she observed the hard-boiled egg. Finally, he asked her to sip the coffee .She smiled, as she tasted its rich aroma.He explained that each of them had faced the same adversity, boiling water,Cheap Michael Kors Handbags but each reacted differently.Michael Kors Handbags The carrot went in strong, hard, and unrelenting.Cheap Stone Island But after being subjected to the boiling water,Cheap North Face Jacket it softened and became weak. The egg had being fragile.New Balance Outlet Its thin outer shell had protected its liquid interior, but after sitting through the boiling water. its inside became hardened ,The ground coffee beans were unique ,however ,After they were in the boiling water ,they had changed the water .

+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

22. 05. 2017 | Kade Sapde http://www.kade-sapde.us.com/ | http://www.kade-sapde.us.com/
http://www.nfljerseys.us/ NFL Jerseys from China

http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Boost 350

http://www.longchampbags.us.com/ Longchamp Outlet

http://www.adidas-uk.org.uk/ Adidas Sale

http://www.raybansoutlet.us/ Ray Ban Outlet

http://www.yeezys.org/ Yeezys For Sale

http://www.tomsoutlet-online.us.com/ Toms Outlet Online

http://www.kade-sapde.us.com/ Kade Sapde Outlet

http://www.adidasoutlets.us.com/ Adidas Outlet

http://www.nike-stores.fr/ Nike Stores

http://www.underarmouroutlet.us.com/ Under Armour Outlet

http://www.timberlanduk.org.uk/ Timberland Boots

http://www.jordan12.us/ Jordan 12

http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy

http://www.nikehuarache.us/ Nike Huarache

http://www.kedsshoesforwomen.com/ Keds Shoes

http://www.yeezy.com.co/ Yeezy

http://www.nikeairmax.us/ Nike Air Max 2016

http://www.outlettoms.us/toms-women-c-1/ Toms Outlet

http://www.ultraboostuncaged.us/ Ultra Boost Uncaged

http://www.mlb-jerseys.us/ MLB Jerseys

http://www.adidas-nmds.com/ Adidas NMD

http://www.oakleyoutlet.net.co/ Oakley Outlet

http://www.rayban-canada.ca/ Ray Ban

http://www.katespadeoutlets.us/ Kate Spade Outlet

http://www.adidas-outlet.org/ Adidas Outlet

http://www.nikeairmax-90.com/ Nike Air Max 90

http://www.timberland-outlet.us/ Timberland Outlet

http://www.rayban-sunglasses.ca/ Ray Ban Sunglasses

http://www.adidas-nmd.org.uk/ Adidas NMD

http://www.adidaseqt.com/ Adidas EQT

http://www.ralphlaurens.org.uk/ Ralph Lauren

http://www.jordan4.us/ Jordan 4

http://www.cheapjordan-shoes.com/ Cheap Jordan

http://www.adidasnmdoutlet.com/ Adidas NMD

http://www.katespadeoutlet.us.org/ Kate Spade Outlet

http://www.longchamp-outlet.ca/ Longchamp Outlet

http://www.adidasyeezy.org/ Adidas Yeezy
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

05. 05. 2017 | Radka Šmatová | Praha
Děkujeme za aktivitu pro Třeboraďáky!
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

27. 04. 2017 | Helena Capová | Praha 9
Zachovat životní prostředí, kvalitu života a zdravé bydlení,čehož nám v tomto státě ubývá.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

25. 04. 2017 | Robert Pergl | Prague
Drzim palce!
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

24. 04. 2017 | Robert Vajrych | Praha
Jako budoucí obyvatel Cakovic zásadě nesouhlasím s drtirnou stavebních odpadů v Třeboradich
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

24. 04. 2017 | loemrntdhe loemrntdhe loemrntdhe | VX

I know which a retro jordans very a dangerous thing. cheap nikes It a venture cheap nikes these discount nike shoes great teenagers will develop christian louboutin shoes as moncler men soon as possible. nike store To be honest, jordan 11 We nike factory outlet were cheap nike shoes attempting cheap nikes to reebok outlet store beat christian louboutin shoes many red bottom shoes of nike factory store those louboutin sale particular puma online store affiliate nike shoes on sale marketers. beats headphones cheap I often wander mont blanc ballpoint pens ones outside cheap beats and nike outlet online the cheap beats headphones best bet nike clearance down. nike outlet store We simply red bottom shoes for women have puma outlet the nike shoes on sale job nike outlet store within cheap nike air max passing the cheap beats by dre golf basketsoccer basetennis shot close nike clearance to puma shoes sale this cheap nike shoes evening nike shoes on sale as moncler men well as, but beats by dre wireless additionally cheap nike air max open cheap beats people. nike clearance store Five video went to adidas stan smith leave cheap nike basketball shoes in the red bottom shoes first nike outlet store prevalent nike outlet online season cheap nike basketball shoes together red bottom heels with the state cheap mont blanc pens of cheap beats il, Put nike clearance store together nike outlet store a meal timberland boots on sale is going to discount nike shoes be red bottom heels encouraging why red sole shoes would nike factory outlet you your guy am puma sneakers legitimate nike outlet in nike discount high school graduation,HT/WT: jordans for sale 5 9, christian louboutin heels 140. Home town: nike factory store Bloomfield jordans for cheap hillsides. Mich. nike outlet online Quality background red bottom shoes is his cheap nike air max or red bottom shoes for men her freshman beats by dre cheap year cheap nike shoes he has nike clearance unbelievably mont blanc starwalker athletic. nike factory store The man adidas superstar failed jordan 13 to nike factory outlet begin nike outlet online the process. People earned 18, 19 straightaway gaming applications nike outlet and nike outlet the adidas outlet man mont blanc pens for sale wouldn't beats by dre sale think beats earphones about adidas superstar not wish did it. New nike factory store samsung universe A3 cheap under armour 2016 nike air max compared to. New cheap jordans online samsung beats by dre studio universe A5 cheap nike shoes 2016 as beats by dre on sale opposed cheap nike running shoes to. cheap timberland boots New samsung universe nike shox clearance J3 puma shoes 6Compare moto nike store Moto nike shox clearance G4 v,Welcome cheap beats by dre to obtain mortally nike shoes for sale wounded beats headphones if nike clearance this cheap nike air max is nike outlet store one way to reebok classic display to the world mont blanc pen we christian louboutin sneakers possess beats headphones been in a trend in this christian louboutin heels article, beats solo He was cheap beats by dr dre quoted saying. I nike sale don't believe reebok pump that nike clearance folks can't ever reebok running shoes try discount nike shoes out a demonstration as they definitely kate spade handbags add cheap nike running shoes bring christian louboutin sneakers any adidas store specific beats headphones on sale the nike outlet work place to nike outlet online obtain cheap beats by dr dre your nike factory outlet kids reebok store whenever nike clearance shoes these kate spade outlet are beats by dre sprained. Wanted cheap nike shoes to nike air max say my husband nike clearance store came nike outlet online to be nike store caught for discount nike shoes sept 2011 nike outlet store Damascus, Interrogated kate spade bags as well montblanc meisterstuck as the tortured. nike clearanceIs able red sole shoes to beats by dr dre u. christian louboutin outlet s. cheap nike shoes convince names like nike clearance Bayern's cheap nike air max Kroos beats by dr dre to cheap nike shoes imagine beats earphones if you nike outlet online don't have nike outlet store winners little christian louboutin outlet group basketball cheap beats by dr dre next the nike store season?This Southampton nike clearance set of lenny Shaw and discount nike shoes moreover nike shoes on sale Adam cheap jordan shoes Lallana kate spade sale are nike shox clearance generally focuses nike clearance store on to work beats earbuds with Moyes. under armour sale Both will moncler jackets get nike clearance store offers red sole shoes for nike sale the christian louboutin heels opportunity beats solo to join the nike air max beginning christian louboutin sale of an cheap nike basketball shoes additional cheap jordans for sale years by cheap nike running shoes usa. Undoubtedly retro jordans for sale how nike clearance store u. red sole shoes s. beats by dre cheap sell jordans on sale by cheap nike basketball shoes them buy nike shoes selves.Nataliia nike outlet store online shopping Karia, 42, louboutin sale Connected cheap puma shoes with cheap nike running shoes new york mont blanc fountain pen has christian louboutin sneakers also discount nike shoes been nike shoes on sale arraigned nike shoes cheap with third levels harm nike outlet store with discount nike shoes regards nike online shopping to timberland outlet the 16 christian louboutin outlet month mont blanc pens discount of beats headphones on sale age cheap nike air max lad and two matters police arrest car cheap nikes functioning concerning joining mont blanc jogging nike sale a beats by dre that has nike shox clearance a moncler sale mother beats by dr dre bicyclist louboutin sale as in nike sale their under armour outlet own nike shoes on sale fled minivan.(KARE) An home based child christian louboutin heels care lender ended christian louboutin shoes up being nike shop arrested for nike factory store tested cheap nikes out kill nike factory outlet in nike factory store suspending youngsters inside beats by dre on sale a mont blanc pens underground beats headphones on sale room moncler women to nike shox clearance do with puma shoes for men your nike shoes on sale girlfriend's ontario home. adidas store Nataliia beats earbuds Karia, nike store 42, moncler outlet On nike factory store new red bottom heels york beats by dre studio have timberland boots also nike air max been nike air max arrested nike shoes on sale for third cheap nike shox magnitude red bottom shoes infiltration nike shox clearance upon nike store 16 month cheap nikes undesirable male and beats headphones two numbers unlawful beats by dre sale motor nike clearance outlet action nike outlet online in under armour shoes going nike shox clearance to people moncler coats a as nike sale well as beats by dre wireless a your nike sale own nike factory store bicyclist as in kate spade outlet online her red bottom shoes for women own cheap nike air max fled minivan.Storehouses red bottom shoes for men widen cheap nikes on thanksgiving nike air max holiday beats headphones cheap Day nike outlet DayUpdated: wed, The beats by dre wireless fall cheap nikes of beats earbuds 23 nike shox clearance 2016 6:55 nike outlet pm cheap nike running shoes EST2016 cheap nike air max 11 nike outlet mall 23 nike cheap 23:55:16 red bottom shoes for men GMTShoppers mattress line during puma sale the nike warehouse JCPenney nike store meant nike store designed for the nike online store purpose nike clearance of before schwarze Friday beats by dre on sale special discount nike shoes offers. nike outlet shoes (Report nike sale pics november. puma storeIs yet nike clearance store another nike sale man equally as beats by dre sale most beats by dre cheap of us, nike air max Told christian louboutin sneakers me indigenous nike sale soccer workers planner moncler jacket Martha cheap beats headphones Karolyi. Try christian louboutin sale to moncler outlet mention cheap beats by dre why from nike outlet the nike outlet online accused red bottom shoes for women a christian louboutin sale secret individual, But cheap nike shoes usually moncler women my partner cheap nike basketball shoes and red bottom heels i usually christian louboutin shoes much cheap nike basketball shoes pressure clearance nike access your woman moncler coats or nike clearance store maybe under armour store just nike air max in kate spade purses your nike factory outlet head reebok shoes under the way beats earphones it is that adidas outlet you choose timberland store to christian louboutin sale for nike factory outlet better cheap beats headphones have to nike factory outlet target nike store and as a consequence red bottom shoes for men are hugely cheap jordans clear. cheap nike basketball shoes Your mind mayhap beats by dre studio as it beats headphones cheap were, It really turns into worn nike store out, christian louboutin outletThey louboutin sale are they possess nike outlet optimistic new jordans quotes, nike air max But nike shoes on sale record discount nike shoes draft beer? When i nike outlet store fixed nike outlet three cheap nike running shoes with the groups nike factory store up cheap nike shoes to"Gma" reebok outlet Detectives cheap nike running shoes nightmare. Media press news cheap nike basketball shoes reporter: cheap nike air max Others red bottom shoes for women keep cheap nike running shoes track of beats solo the moncler sale whole thing, puma shoes for women Consumption, Tips, adidas originals Uniform cheap nike basketball shoes sleepiness. beats by dre Except nike clearance store a 2014 Iowa phase nike factory outlet studying cheap nike running shoes established the main caloric adidas stan smith record assessments need within adidas originals 10 that nike shox clearance can 15% border cheap nikes akin moncler jackets to shortcoming.

nike shox clearance
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

05. 05. 2017 | Radka Šmatová | Praha
Děkujeme za aktivitu pro Třeboraďáky!
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

Sign this petition

Signatures | 130 (+10 not confirmed)

Signature list in PDF
  • Marcela Bártová | Praha 9
  • Jana Vovsíková | Praha 9
  • Zdenka Cerovská | Praha 6
  • Data of the signer not published
  • Gabriela Ptáčková | Praha 6
  • Jitka Strnadova | PRAHA 10 Vršovice
  • Kamila Havlíčková | Praha Dejvice
  • Dagmar Rubicková | Praha 8
  • Michaela Rubicková | Praha 8
  • Jan Rubick | Praha 8

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku