Změňte zákon o dětských skupinách!
13878 signatures

Změňte zákon o dětských skupinách!

Author: Tereza Valkounová | Uploaded: 04.07.2014 | 13878 signatures
Share it with your friends

Poslanci ČSSD a ANO prosadili zákon, podle kterého bude jedinou povolenou formou pravidelné péče o malé děti tzv. dětská skupina. Hrozí tak např. zánik nejméně třítisíc míst pro děti navštěvující lesní školky.  Zákon nyní čeká na schválení Senátem - je to poslední šance na jeho změnu nebo zamítnutí.

Pro změnu či zamítnutí zákona existuje řada důvodů:
1. Je třeba zachovat to, co dobře funguje a nelikvidovat rodiči osvědčená zařízení, která mají jiné parametry než dětské skupiny. Dětské skupiny jsou vítány, řadě rodičům mohou pomoci, ale nemá to být to jediné, co je mimo mateřských škol v péči o děti možné.

2. Veřejnost se nedozvídá úplnou pravdu – zákon je prezentován jako nová alternativa, ve skutečnosti je to omezení současných možností – dětské skupiny budou jedinou schválenou formou péče o děti, všem jiným hrozí vysoké sankce.


3. Poslanci slibovaný rok na vyřešení situace lesních MŠ je nereálný optimismus a politický alibismus. Asociace lesních MŠ usiluje o legislativní ukotvení lesních školek od svého vzniku v roce 2011, postoj klíčového Ministerstva zdravonictví se postupem času mění k horšímu, nyní otevřeně říká, že nelze ustupovat z nastavených parametrů pro MŠ a dětskou skupinu. Jak to tedy mohou zákonodárci do roka vyřešit?


4. Rušit existující zařízení je plýtvání prostředky, a to často i z veřejných zdrojů. Řada organizací vybudovala zázemí dle vzoru zahraniční i domácí dobré praxe, nikoli podle parametrů dětské skupiny, nyní by byly nuceni je zavřít nebo nákladně přestavovat.


5. Je otázka, kolika rodičům dětské skupiny skutečně pomohou, pokud se vlivem zákona se jiné již existující možnosti zavřou.

 

Žádáme Senát, aby rozhodl pro

a) přijetí pozměňovacího návrhu ve smyslu volitelné registrace
b) zamítnutí zákona 

 

 

News

09.07.2014 09:21

Děkujeme všem signatářům za vyjádření názoru. Objevilo se i pár dotazů, zde nabízíme odpovědi:

Pozměňovací návrh umožní registrovat se u MPSV těm, kdo chtějí být dětskou skupinou. Budou pak čerpat výhody v podobě daňového zvýhodnění a budou tzv. oprávněnými poskytovateli. Kdo se nebude chtít registrovat, nebude dětskou skupinou, ale bude mít možnost fungovat dále. Pozměňovací návrh je sněmovní tisk číslo 82/3 - najdete ho na stránkách http://www.psp.cz/sqw/sntisk.sqw

Lesní školky nemají parametry dětské skupiny, protože těžištěm vzdělávacího programu je pobyt venku. Dětské skupiny mají předepsaný interiér - viz návrh vyhlášky zde: http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=90892

Budování takového zázemí kvůli razítku od hygieny považujeme za plýtvání prostředky. Zahraniční i česká praxe ukazuje, že zázemí lesních MŠ (maringotka/jurta/srub) dětem takto vyhovuje.

V této situaci navíc nejsme sami - ne všichni mají to štěstí, že jejich zázemí vyhovuje normám v navržené vyhlášce - řada rodinných center s pravidelnou péčí i děti tak bude muset investovat, stěhovat se nebo zavřít. 

Jsme přesvědčeni o legitimitě požadavku na změnu tohoto zákona a uděláme pro to vše, co je v našich silách.

 

Za Asociaci lesních MŠ

Tereza Valkounová

 

 

25.07.2014 07:35

Děkujeme, že jste se připojili k podpoře lesních školek.

Senát náš-váš požadavek dnes vyslyšel a vrátil zákon do Sněmovny s potřebným pozměňovacím návrhem.
Pak bude opět potřeba spojit síly a dát o sobě vědět

Budeme vás dále informovat.

 

14.08.2014 07:48

Vznikla NOVÁ petice určená Poslanecké sněmovně na jednání v září - prosíme PODEPIŠTE ji podruhé, abychom docílili konečné změny zákona!

www.e-petice.cz/lesniskolky

Váš podpis byl součástí ÚSPĚŠNÉ PETICE, která v červenci pomohla přesvědčit Senát, aby vrátil problematický zákon zpět do Sněmovny. Děkujeme, že jste takto vyjádřili svou podporu lesním školkám. Nyní je zákon zpět a Sněmovna o něm bude rozhodovat na jednání od 15. září.

PROSÍME PODEPISUJTE A SDÍLEJTE: www.e-petice.cz/lesniskolky

Za všechny lesní mateřské školky DĚKUJEME!

 

01.09.2014 14:55

Zdravíme vás po prázdninách,

v lesních mateřských školkách ode dneška probíhá Týden otevřených dvěří. Máte-li zájem podívat se na místo, o které při změně zákona o dětských skupinách jde, jste srdečně zváni. Vaši nejbližší školku najdete mimo jiné na http://lesnims.cz/lesni-ms-v-cr

Zároveň připomínáme, že jsme v srpnu spustili NOVOU PETICI určenou Sněmovně, kam Senát problematický zákon vrátil. Pokud jste ji ještě nepodepsali, naleznete ji na www.e-petice.cz/lesniskolky . Pomůže také její sdílení. Druhý týden v září bychom petici rádi předali poslancům.

Děkujeme za vaši přízeň a přejeme dobrý začátek nového školního roku!

 

01.09.2014 14:58

Zdravíme vás po prázdninách,

v lesních mateřských školkách ode dneška probíhá Týden otevřených dvěří. Máte-li zájem podívat se na místo, o které při změně zákona o dětských skupinách jde, jste srdečně zváni. Vaši nejbližší školku najdete mimo jiné na http://lesnims.cz/lesni-ms-v-cr

Zároveň připomínáme, že jsme v srpnu spustili NOVOU PETICI určenou Sněmovně, kam Senát problematický zákon vrátil. Pokud jste ji ještě nepodepsali, naleznete ji na www.e-petice.cz/lesniskolky . Pomůže také její sdílení. Druhý týden v září bychom petici rádi předali poslancům.

Děkujeme za vaši přízeň a přejeme dobrý začátek nového školního roku!

 

09.09.2014 15:52

Dnes v noci uzavíráme druhou petici na záchranu lesních mateřských školek!

Sněmovna nečekaně změnila program a zákon o dětských skupinách, který se vrátil ze Senátu, bude projednávat už ZÍTRA. Na druhé petici, určené Sněmovně, chybí ještě 2000 podpisů. Pokud jste ji ještě nepodepsali, teď je poslední šance na www.e-petice.cz/lesniskolky . Zítra ji odevzdáme předsedovi Sněmovny a budeme doufat v její vyslyšení. 

Děkujeme za Vaši podporu lesním školkám!

 

25.09.2014 13:45

Milí přátelé a podporovatelé, jak asi víte, poslanci v úterý schválili Zákon o dětských skupinách v podobě, proti které jsme společně bojovali. Poslanci tedy ignorovali vašich téměř 14.000 hlasů, ignorovali i fakt, že 3.000 dětí pravděpodobně přijde o míste ve školkách, které milují. Během pár dní se na vás obrátíme s pomocí o vaši laskavou pomoc. Nevzdáváme to - úsměvy tří tisícovek dětí za to stojí. Děkujeme za vaši přízeň!

http://e-petice.cz/magazin/poslanci-odsoudili-tisice-mist-pro-deti-k-zaniku.html

 

15.10.2014 21:00

DŮLEŽITÁ ZPRÁVA KE SCHVALOVÁNÍ ZÁKONA  O DĚTSKÝCH SKUPINÁCH 

Dobrý den,

prezidentské veto zákonu o dětských skupinách potvrdilo, že zákon je skutečně diskriminující a nebezpečný. Sněmova o něm bude jednat na schůzi začínající v úterý 21. října. Do této naděje, aby byl rizikový zákon vrácen k úpravě, nyní vkládáme všechny síly.

Rozhodli jsme se proto vyhlásit novou petici za všechny ohrožené organizace, aby byla zachována pestrost alternativ, která dnes funguje a je vážně ohrožena. Osud lesních mateřských školek se nyní spojjil s osudem mnoha dalších organizací - školky pro chudé děti Člověka v tísni a dalších provozovatelů, mnohá rodinná centra, která se nemohou rychle přebudovat dle požadavků dětské skupiny. Ohrožení cítí i pravidelné aktivity s předškoláky junáků, skautů apod. 

Prosíme Vás proto naléhavě o potvrzení Vašeho zájmu o dobrou věc - podepište novou petici zde: www.e-petice.cz/chcemepestrost

Obnovením Vašeho hlasu pomůžete nejen lesním školkám, ale i dalším stovkám organizací, kterým také hrozí zánik.

Petici budeme uzavírat v pondělí 20. října. Máme tedy pouhých pár dnů na to, abychom opět připomněli poslancům, že sledujeme jejich kroky a nepovolíme, dokud zákon nepřepracují. 

Přejeme si, aby byla zachována pestrost alternativ v péči o malé děti v České republice!

S vděčností za Vaši dosavadní podporu

Tereza Valkounová

 

21.05.2015 21:52

Slavíme!

Dnes byla schválena novela zákona o dětských skupinách. Mnoho organizací pracujících s dětmi "jinak" má nyní potvrzenou možnost fungovat dále mimo režim dětských skupin.  

Děkuji Vám za podporu, která byla v časech vyjednávání velmi důležitá!

Tereza Valkounová

 

To whom will the petition be forwarded: Senát Parlamentu České republiky

Petition signature must be confirmed in a subsequent e-mail.

Share it with your friends and acquaintances

Messages | 910

06. 04. 2021 | charlibilson bilson | washington

nutritionist , nutritionist near me , dietetics and nutrition , health nutritionist , clinical nutritionist , child nutritionist , registered dietician online , best dietician in india , good nutritionist , best nutritionist , best nutritionist in india , certified nutritionist , clinical nutrition and dietetics , weight loss nutritionist , nutritionist for kids , nutritionist for weight gain , nutrition counseling , pediatric nutritionist , best nutritionist near me , best nutritionist in delhi , holistic nutritionist , nutritional therapist , nutrition consultant , dietitian nutritionist ,

therapeutic diet , therapeutic nutrition , types of therapeutic diet ,

weight management , weight management programs ,

diet for diabetes , diabetic diet plan for weight loss ,

weight loss , weight loss diet , weight loss tips , diet plan for weight loss , weight loss foods , dieting plan , fat loss diet , fat burning foods , belly fat reduction , diet for weight loss for female , lose belly fat , best diet for weight loss , weight loss tablets , best exercise to lose weight , fat loss , fat loss diet plan , fat loss exercise , best diet plan for weight loss , diet plan to lose weight fast , diet plan to reduce weight , foods that burn belly fat , best foods for weight loss , quick weight loss diet plan , diet to lose belly fat , keto diet weight loss , reduce weight , food to reduce weight , weight loss plan , weight loss programs , keto weight loss , weight loss for women , diet plan to lose belly fat , fat loss diet plan for male , diet plan to reduce belly fat , lose stomach fat , keto diet plan for weight loss , perfect diet plan to lose weight , best way to lose belly fat , weight loss meal plan , keto advanced weight loss , best diet for fat loss , weight loss diet plan for women , fat burning diet , natural weight loss , best way to reduce weight , best diet plan for fat loss ,

pcos diet plan , pcos weight loss , pcos diet plan to lose weight , polycystic ovary syndrome weight loss , best diet for pcos weight loss , pcos weight loss diet and exercise , pcos weight loss diet , pcos weight gain , pcos and weight loss ,

hypothyroidism diet , foods to avoid with hypothyroidism , best food for thyroid patients , food to avoid for thyroid patient , thyroid diet for weight loss , hypothyroidism diet plan , foods for hypothyroidism , foods to be avoided for hyperthyroidism , hypothyroidism diet indian , hypothyroidism weight loss , losing weight with hypothyroidism , foods to eat with hypothyroidism , thyroid control food , diet chart for thyroid patient , foods for thyroid health , thyroid diet plan for weight loss ,

high blood pressure diet , heart healthy foods , food good for heart , low blood pressure diet , high bp diet , low bp diet , diet for heart patients , fruits good for the heart , high blood pressure diet menu , healthy heart diet , best food for heart , foods to avoid with heart disease , food for heart , food for heart patient , diet chart for high blood pressure , foods bad for the heart , high pressure diet , heart patient diet food , food for heart attack patients , vegetables good for heart , fruits for heart patients , blood pressure diet , high blood pressure diet plan , diet for bp patient ,

to gain weight , weight gain , weight gain diet , weight gain foods , weight gain diet plan , weight gain tips , best weight gain , food to gain weight for females , high calorie foods for weight gain , weight gain protein , muscle gain diet plan , food to increase weight , weight gainer for men , best foods to gain weight , gain weight fast , increase weight , best diet for weight gain , muscle gain diet plan , weight gain meal plan for females , weight gain girl , high protein foods for weight gain , weight gain foods for kids , healthy foods to gain weight ,

weight loss after delivery , how to lose weight after delivery , how to lose belly fat after delivery , reducing weight after delivery , weight loss tips after delivery , how to lose weight after c section delivery , post delivery weight loss , weight loss after c section delivery ,
+0 | -0
doporučit +
06. 04. 2021 | charlibilson bilson | washington

yahoo customer service
toshiba support
snapchat support
setup roku
facebook customer service
norton customer service
netgear support
mcafee support
match customer service
lenovo support
,yahoo customer support ,yahoo email support ,yahoo help ,yahoo help number
,toshiba phone number ,toshiba printer drivers ,toshiba satellite support ,toshiba customer support
,snapchat support number ,snapchat customer service number ,how to contact snapchat ,how to email snapchat
,roku tv customer service ,roku tv support ,roku customer support number ,roku tv phone number
,facebook customer service number ,facebook number ,facebook support chat ,facebook contact number
,norton help ,norton antivirus phone number ,norton antivirus customer service ,norton support number
,netgear setup ,netgear tech support ,netgear router setup ,netgear phone number
,mcafee phone support ,mcafee number ,mcafee antivirus phone number ,mcafee antivirus support phone number
,match number ,match contact number ,match.com contact ,match.com help
,lenovo customer service ,lenovo support chat ,lenovo technical support ,lenovo help
hotmail customer service number, hotmail support number, hotmail contact number, hotmail support phone number
,how to contact youtube ,youtube contact number ,youtube support email ,youtube tv help
,gmail customer support ,gmail contact ,gmail phone number ,gmail support phone number
,panasonic help ,panasonic contact ,panasonic contact number ,panasonic support number
,pinterest help center ,how to contact pinterest ,pinterest customer service phone number ,pinterest helpline number ,pinterest help chat
,tinder contact number ,how to contact tinder ,tinder help email ,email tinder
,webroot support phone number ,webroot customer service phone number ,webroot customer service number ,webroot support number
,twitter support phone number ,how to contact twitter ,twitter contact email ,contact twitter support
,support dlink ,dlink customer support ,d-link setup ,d-link wireless router setup
,google voice customer service phone number ,google voice 1800 number ,google voice contact number ,google voice toll free number
,samsung customer care ,samsung contact number ,samsung call center ,samsung support chat
,customer support number ,customer service phone number ,customer support phone number , independent supportkaspersky contact number, support kaspersky com, support kaspersky, contact kaspersky,
lenovo technical support, lenovo help, lenovo phone number, support lenovo com,
linksys router customer service, linksys tech support, linksys wireless router setup, linksys customer support
roku customer support number, roku tv phone number, roku tv help, roku 800 number,
cisco tech support number, cisco contact number, cisco number, cisco phone number,
instagram customer service number, instagram support number, call instagram, instagram help email
call netflix, netflix telephone number, netflix customer support, netflix 800 number,
echo dot setup, amazon echo dot setup, alexa dot setup, amazon echo setup
google home support, google home help, google home customer service, google home wifi setup,
support dlink, dlink customer support, d-link setup, d-link wireless router setup, d-link camera setup,
dell support number, dell customer service number, dell support phone number, support dell, dell phone number
support brother, brother printer support contact, brother printer support number, brother printer customer care phone number,
avast contact, avast customer service phone number, avast tech support, avast total support
att customer support, at&t support, att customer care, at&t contact,
,Voice support ,support phone number ,support number ,customer service number
,q see live chat ,q see chat support , qsee support , q see customer service ,
,skype support chat , skype phone number , skype number ,
,match customer care ,contact match , match customer service , match phone number ,
,nuance support number ,nuance help ,dragon naturally speaking technical support ,dragon naturally speaking phone number
,snapchat call ,snapchat contact number ,snapchat contact us ,snapchat customer support
,google voice contact number ,google voice toll free number ,google voicemail number , google voice number , google voice setup ,
,tinder help email ,email tinder ,tinder helpline , tinder support , tinder customer service ,
netflix telephone number, netflix customer support, netflix 800 number, call netflix customer service
panasonic customer service 24 hours, panasonic help, panasonic contact
instagram support number, call instagram, instagram help email, instagram chat,
cisco contact number, cisco number, cisco phone number, cisco help desk
contact support number, contact support phone number,
aol customer service number, aol contact, aol live help, aol technical support number
norton customer service number, norton support phone number, norton antivirus phone number, norton 360 support
mcafee antivirus tech support phone number, mcafee customer care number, call mcafee, mcafee support phone number
canon customer service, canon printers support, canon printer customer support phone number, canon printer tech support phone number,
epson printer tech support, epson printer help, epson printer customer service number, epson printer support number
hp customer support, hp printer support number, hp printer support phone number, hp support phone number
call apple icloud support, apple icloud service, contact apple icloud support, apple icloud contact number
google hangouts customer service, call on google hangouts, Google Hangouts tech support number, Google Hangouts customer service number
idrive phone number, idrive customer support,
google drive contact us, google drive help phone number, google drive number, google drive contact number
amazon prime telephone number, call amazon prime, amazon prime help, call amazon prime customer service,
call carbonite, carbonite support number, carbonite phone, carbonite tech support
hewlett packard customer service number, hewlett packard customer service phone number, hewlett packard customer support
lexmark printer technical support phone number, lexmark customer support, lexmark phone number, lexmark service center
tomtom customer service phone, tomtom setup, support tomtom, tomtom helpdesk
acer support chat, acer live chat, acer phone, acer customer support
asus phone number, asus router setup, asus router support, asus support chat
pogo games support phone number, club pogo phone number, pogo com phone number, pogo customer service number
arlo customer service phone number, arlo customer support, arlo customer service number, arlo camera support phone number
trend micro support chat, trend micro download, trend micro for mac, uninstall trend micro
webroot customer support, contact webroot, webroot help, webroot technical support phone numberricoh printer helpline number, ricoh printer phone number, ricoh printers contact number, ricoh printer customer service number
Lexmark technical support phone number, Lexmark phone number, Lexmark technical support number,
kyocera printer customer service, kyocera customer care, kyocera support drivers, kyocera helpline number
panasonic support number, panasonic customer care number, panasonic telephone number, panasonic printer customer service
Dell printer customer support phone number, Dell support number ,Dell printer support number,
kodak customer service number, call kodak, kodak help, kodak customer support number,
canon technical support, canon usa support, canon contact number, canon customer service number
toshiba customer service number, toshiba satellite support, toshiba help, toshiba tech support number
,samsung call center ,samsung support chat ,samsung helpline ,samsung live chat
,sharp printer customer service ,sharp printer customer care number , sharp customer service , sharp support ,
hewlett packard contact number, hewlett packard support number, hewlett packard support phone number , hewlett packard customer service, hewlett packard support,
brother printer customer service number, brother printers customer service, brother technical support, brother printer help,
printer tech support, printer tech support number, printer tech support phone number, Printer technical support, Printer technical support number
epson connect services, epson printers support, epson printer customer support phone number, epson printer tech support
hp printer service center, hp wireless printer support, hp printer customer support, hp printer technical support number
,xerox help ,xerox customer service phone number ,xerox support phone number ,xerox printer customer service
+0 | -0
doporučit +
26. 03. 2021 | rk Tantrik | JAIPUR
+0 | -0
doporučit +
17. 03. 2021 | Mk Shastri | BIKANER
Grah Dosh Ke Upay
According to astrology, all kinds of happiness and sorrow associated with our life have a direct relationship with the nine planets of our horoscope.
+0 | -0
doporučit +
15. 03. 2021 | Pawan Shastri Shastri | Sikar
Relationship Problems

Pawan Shastri ji famous Astrologer in India
Couples get into problems when they're afraid to be honest — usually because they think the truth will upset their partner and might jeopardize the relationship. They don't express their hurt or to ask for the love or support they want, or they do so in a way that's critical or blaming.
Be honest about your current financial situation. ...
Don't approach the subject in the heat of battle. ...
Acknowledge that one partner may be a saver and one a spender, understand there are benefits to both, and agree to learn from each other's tendencies.
Don't hide income or debt. ...
Don't blame.
The 10 most common problems people have in relationships – and how to solve them
Arguments. Have rules for rows, such as taking time out, not swearing and sticking to the point. ...
Communication. ...
Growing apart. ...
Infidelity. ...
Traumas. ...
Appreciation. ...
Sex. ...
Money.
+0 | -0
doporučit +
15. 03. 2021 | Pandit Anil Shastri Shastri | Jhunjhunu
how to get your husband back


HOW TO GET YOUR HUSBAND BACK
Pandit Anil Shastri Ji is one of the most reputed Astrologer in India, who offers the best love problem solutions to resolve your all type of life problems. He has the ability to find out the root cause of all astrology problems and give appropriate solutions. He is an expert Astrologer in India with 41years of experience in the field of astrology. Pandit Anil Shastri Ji gives accurate remedies and lifelong protection and your visits will be kept private. His main aim is to make the life of people bliss, with his extraordinary powers, which he wants to use for the favor of humanity. Indian Vashikaran Astrologer makes you believe in the positive energy and support you to take charge of your life back by moving towards the path of growth and success.

Everyone in this world is curious to know about what will happen in future, the up and downs that will arise in their life. Love Vashikaran Astrologer Anil Shastri Ji who is a famous Indian astrologer and his astrology services will help you get rid of your life problems and lead a happy life. He is a renowned vashikaran astrologer who will offer you services related to horoscope reading, palm reading, love problem solution, birth chart reading, and solutions for marriage problem, Future predictions, psychic readings, and black magic removal.
Vashikaran Astrologer can remove negative energies, increase positive energies and change your own spiritual vibrations. He balances your karmas and does spiritual cleansing which increases the possibilities of love, career, business, and married life.
+0 | -0
doporučit +
15. 03. 2021 | krishnaram Shastri | Kolkata
tantra mantraTantra Mantra Specialist Baba Ji
If you want to solve your life problems with tantra mantra, then you are landed at the right place. Meet Tantra Mantra Specialist Baba Ji krishnaram Shastri who has a rich experience in the field of Tantra Mantra astrology and has helped thousands of people by providing strong tantra mantra which no one can break. All Vedic science believes that words possess divine powers and when they are properly recited, they can wield infinite power that can be used to accomplish anything. This is because of the scientific belief that words are made of vibrations which concentrate their energy and when that energy is unleashed in a proper manner, anything can be achieved, giving rise to Tantra Mantra Yantra Vigyan.Mantra means a collection of specific words in a specific sequence or rhythm, are chanted or recited in a particular manner to fulfil wishes. Tantra is a specific set of procedures to be followed in a prayer. Yantra is a device, metallic or paper based, to concentrate the divine powers of a deity. Together they complete the ancient Vedic method of invoking deities to grant our wishes and make us successful or even seek divine knowledge. Tantras and mantras can be followed by nearly everybody but Yantras are designed by astrology and Vedic experts. Also Saturn, Rahu, and Ketu denote the foreign element especially in an inter caste marriage. It is the placement of these planets in the above mentioned and their positive or negative influences which determine the chances of success of such marriages.If you are also want to meet or consult Tantra Mantra Specialist Baba Ji, contact us 9462239162. It is guaranteed that you will never get disappointed here. You will get all type of solutions for your problems.Tantra Mantra Specialist Baba Ji is proving ex Love Solution worldwide specially in major Indian states where ex love back problem is very common like Mumbai, Delhi, Pune, Chennai, Bangalore, Noida, Gurgaon, Hyderabad, Kanpur,Jaipur, Amritsar, Kolkata, Nagpur, Chandigarh, Agra, Ahemdabad, Faridabad, Panchkula, Patna, and Indore.
+0 | -0
doporučit +
15. 03. 2021 | krishnaram Shastri | Kolkata
Tantra Mantra

Tantra Mantra Specialist Baba Ji
आपकी हर समस्या गुप्त रखी जाएगी
If you want to solve your life problems with tantra mantra, then you are landed at the right place. Meet Tantra Mantra Specialist Baba Ji krishnaram Shastri who has a rich experience in the field of Tantra Mantra astrology and has helped thousands of people by providing strong tantra mantra which no one can break. All Vedic science believes that words possess divine powers and when they are properly recited, they can wield infinite power that can be used to accomplish anything. This is because of the scientific belief that words are made of vibrations which concentrate their energy and when that energy is unleashed in a proper manner, anything can be achieved, giving rise to Tantra Mantra Yantra Vigyan.Mantra means a collection of specific words in a specific sequence or rhythm, are chanted or recited in a particular manner to fulfil wishes. Tantra is a specific set of procedures to be followed in a prayer. Yantra is a device, metallic or paper based, to concentrate the divine powers of a deity. Together they complete the ancient Vedic method of invoking deities to grant our wishes and make us successful or even seek divine knowledge. Tantras and mantras can be followed by nearly everybody but Yantras are designed by astrology and Vedic experts. Also Saturn, Rahu, and Ketu denote the foreign element especially in an inter caste marriage. It is the placement of these planets in the above mentioned and their positive or negative influences which determine the chances of success of such marriages.If you are also want to meet or consult Tantra Mantra Specialist Baba Ji, contact us 9462239162. It is guaranteed that you will never get disappointed here. You will get all type of solutions for your problems.Tantra Mantra Specialist Baba Ji is proving ex Love Solution worldwide specially in major Indian states where ex love back problem is very common like Mumbai, Delhi, Pune, Chennai, Bangalore, Noida, Gurgaon, Hyderabad, Kanpur,Jaipur, Amritsar, Kolkata, Nagpur, Chandigarh, Agra, Ahemdabad, Faridabad, Panchkula, Patna, and Indore.
+0 | -0
doporučit +
14. 03. 2021 | Deepak Sharma | Guwahati
+0 | -0
doporučit +
12. 03. 2021 | V Rana | Delhi West
I like your info very much.Call-9040014006, Rudra Packers and Movers address all your migration-related requirements by giving quality pressing and moving administrations in Bhubaneswar. The organization is the best movers and packers in Bhubaneswar, which settles on it as a dependable decision as a packer and mover firm. Movers and Packers in Bhubaneswar.https://click4post.com/ad/movers-and-packers-in-bhubaneswar/
+0 | -0
doporučit +

Sign this petition

Signatures | 13878 (+1609 not confirmed)

  • reservationsnumber reservationsnumber | 4776 Payne Street , IRENE TX Texas 76650 United States
  • Iva Hlízová | Kaplice
  • Jakub Stavinoha | Praha
  • Data of the signer not published
  • Jitka Raichova | Hlavní město Praha
  • mamad sep | yazd
  • Anna Staňková | Bystrovany
  • Roman Fidler | Třebíč
  • Lucie Koutníková | Vlastibořice
  • Data of the signer not published

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku