Petice za záchranu stromořadí v Belgické ulici 1724 podpisů chybí 3276

Petice za záchranu stromořadí v Belgické ulici

My, níže podepsaní občané, prosazujeme zachování stromořadí v Belgické ulici, jeho postupnou obnovu a průběžnou údržbu. Zároveň odmítáme plošné kácení, navrhované v projektu stavby tzv. rekonstrukce ul. Belgická podle záměru TSK hl. m. Prahy.
(Po podpisu petice můžete podpořit stromořadí v Belgické i hlasováním o Alej roku 2014. Děkujeme.)

Se záměrem tzv. rekonstrukce ul. Belgická podle projektu TSK hl.m. Prahy zásadně nesouhlasíme, protože plošné kácení by na desítky let poškodilo:

- všechny obyvatele ulice zásadním zhoršením životního prostředí
- majitele nemovitostí (nemovitosti se vzrostlými stromy v ulici mají obecně až o 15 % vyšší cenu)
- provozovatele restaurací, kaváren, hotelů (právě atmosféra ulice do ní přivádí návštěvníky)
- výjimečnou atmosféru ulice nacházející se v památkové zóně

 

V souladu se zákonem č. 85/1990 Sb., o právu petičním, se obracíme na Zastupitelstvo MČ Praha 2 a Zastupitelstvo hlavního města Prahy ve věci veřejného zájmu.

 

My, níže podepsaní občané žádáme, aby

Hlavní město Praha:

1) Vzalo zpět žádost o povolení kácení 75 stromů, které jsou součástí stromořadí v ul. Belgická

2) Nevyužila již vydaného rozhodnutí stavebního úřadu k realizaci projektu AGA - podle zadání TSK hl. m. Prahy

3) Přepracovala projekt tak, aby respektoval všechny stávající dřeviny v ulici

 

Městská část Praha 2:

1) Informovala obyvatele ulice o současném projektu rekonstrukce i jakékoli jeho upravené verzi.

2) Požádala HMP o svěření správy pozemku s oboustranným uličním stromořadím, neboť současný správce, TSK hl. m. Prahy, zanedbal řádnou péči o stromy.

3) Přistoupila výhradně na postupnou obnovu stromořadí, a to:

- obnovu rozloženou do časového období min. 10 - 20 let tak, aby nově vysazené stromky mohly postupně převzít hygienické, mikroklimatické, ekologické i estetické funkce stávajících dospělých stromů

- obnovu zachovávající historicky původní akát bílý (robinia pseudoacacia Umbraculifera), neboť je to právě nezaměnitelná krása tohoto druhu, která vdechla ulici svébytnost genia loci - a to z toho důvodu, že stromořadí je zvláštně chráněno, protože se nachází v památkové zóně, kde všechny zásahy mají směřovat výlučně k obnově původního stavu
- obnovu s důslednou dosadbou akátu bílého do všech prázdných výsadbových mís uvolněných po kácení bez náhrady v minulosti

- obnovu v pravém slova smyslu, nikoli náhradu akátu bílého módními malokorunnými kultivary navozujícími atmosféru parkoviště supermarketu

- obnovu založenou na řádné průběžné péči o veškeré dřeviny, s případným kácením výlučně na základě odborného znaleckého zhodnocení stavu stromů a vhodných pěstebních opatření v péči o ně, při dodržení zásady kontinuity kvality životního prostředí

 

My, níže jmenovaní členové petičního výboru, pověřujeme Martina Švihlu, aby nás zastupoval ve styku s adresáty petice.

 

V Praze dne 14. září 2014

 

Petiční výbor ve složení:

Ing. Martin Švihla, PhD., Belgická 33, Praha 2 (Bio Zahrada - kavárna)

Přemysl Dominik, Belgická 23, Praha 2 (Ellements - centrum zdraví a krásy)

Ing. Marie Jelínková, Hudečkova 12, Praha 4 (Tilia Thákurova, o.s.)

Mgr. Bedřiška Uždilová, Belgická 18, Praha 2 (Larix, o.s.)

 

Adresa pro doručování: Martin Švihla, Belgická 33, 120 00 Praha 2, info@belgicka-zije.cz

Autor: Martin Švihla | 1724 podpisů

Více >
Petice za zrušení aukce, která vážně ohrožuje budoucnost zámku Kunratice! 722 podpisů

Petice za zrušení aukce, která vážně ohrožuje budoucnost zámku Kunratice!

Žádáme o zabránění rizika převodu zámku v Kunraticích do rukou spekulantů! Zámek Kunratice je historický objekt v Praze – Kunraticích, chráněný jako kulturní památka, spolu s okolním areálem leží v samém srdci obce a měl by sloužit veřejnosti. Zatímco okolní historické budovy a dvůr byly již před lety převedeny do správy obce, opraveny a jsou jedním z center služeb a komunitního života v Kunraticích, samotná budova zámku je již 10 let opuštěná, nepřístupná a chátrá.

Přesto, že o zámek má dlouhodobě zájem MČ Kunratice i místní spolky a občané (v anketě, kterou občanský spolek Kunratice žijou realizoval na akci Zažít Kunratice jinak, získal navržený bod „Opravit/zpřístupnit zámek a zahradu“ druhý nejvyšší počet hlasů), poslal současný disponent, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, zámek těsně před vánočními svátky do aukce, která má proběhnout již 18. ledna 2024 od 10hod.!! 

Takto narychlo vyhlášená aukce vzbuzuje mnoho otázek a rozhodně nenahrává seriózním kupcům se zájmem o zachování budovy. Naopak, máme vážné důvody se obávat, že se může objekt dostat do rukou spekulantů, kteří se budovy “zbaví” a získají tak přístup k lukrativním pozemkům pod ním. Přišli bychom tak nejen o cennou historickou hodnotu zámku, ale i o centrální komponent a dominantu naší obce.

Nám, občanům Kunratic, není zámek lhostejný a proto žádáme okamžité zrušení aukce a otevření jednání státu s hlavním městem a MČ Praha-Kunratice o převodu zámku do jejich vlastnictví.

 

My, níže podepsaní, s tímto textem souhlasíme

Autor: Lukáš Svoboda | 722 podpisů

Více >
Zastavte komerční projekt CENTRAL BUSINESS DISTRICT podle Zahy Hadid 544 podpisů

Zastavte komerční projekt CENTRAL BUSINESS DISTRICT podle Zahy Hadid

VÝZVA MINISTRU KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY

k respektování závazků památkové ochrany světového kulturního dědictví hlavního města Prahy

Zastavte komerční projekt CENTRAL BUSINESS DISTRICT podle Zahy Hadid, který nenávratně poškodí jedinečnou identitu historického centra Prahy!

 

Central Business District v oblasti Masarykova nádraží není cesta pro moderní rozvoj historického města!

Vážený pane ministře, my, níže podepsaní, považujeme projekt atelieru Zahy Hadid pro společnost Penta, navržený na území pražské chráněné památkové rezervace v okolí Masarykova nádraží, pro centrum Prahy za krajně nevhodný. Uvědomujeme si zejména ohrožení statutu Prahy jako světového kulturního dědictví UNESCO. Souhlas státní správy a samosprávy s tímto záměrem by obětoval historické centrum Prahy tvrdému komerčnímu využití, a to bez ohledu na veřejný zájem o obyvatelné prostředí města.

V dotčeném území od Masarykova nádraží až k Vítkovu je třeba vyřešit funkční vazby na stávající zástavbu. Rozvoj lokality musí být výsledkem komplexní urbanistické rozvahy a veřejné shody o jejím využití a formě. Skupina Penta však bez potřebné diskuze a na základě vlastní soutěže chce realizovat projekt „Central Business District“, který nenapravitelně zničí harmonický charakter centra města, jeho identitu a historickou hodnotu. Navržené naddimenzované budovy poškodí velikostí i měřítkem dochovanou harmonii městské struktury, vyvážený vztah staré a nové zástavby i ikonickou dominantu Vítkova. Architektonické řešení projektu s vysokou zlatou klecí a pásem robustních bloků vnáší do území chaos v podobě cizorodého prvku, který nemá šanci stát se městotvorným faktorem. Obří fasády a mamutí komplexy nepřinášejí pestrost a proměnlivost parteru města. Naopak vždy znamenají zhoršení kvality životního prostředí a nárůst dopravních problémů.

Ve světě se již z urbanistických omylů dávno poučili. V Praze však zájmy developerů mívají často prioritu před ochranou světového kulturního dědictví. Pražský magistrát, respektive jeho výkonná složka památkové péče, prosazuje zpravidla jiný postoj než je odborné stanovisko NPÚ - organizace Ministerstva kultury.

Celé historické jádro Prahy je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO od roku 1998, kdy se český stát smluvně zavázal k jeho ochraně. Tato skutečnost nás všechny - občany, architekty i projektanty, investory i developery, státní správu i samosprávu - zavazuje pečovat o jedinečnou a krásnou Prahu s úctou a pokorou. Vidíme však, že při rozhodování orgánů památkové péče selhává státní správa a samospráva. Chybná rozhodnutí musí být zrušena a další rozvoj města už nesmí probíhat podle přání developerů.

My, níže podepsaní, Vás vyzýváme, abyste zrušil souhlas s realizací obřího komerčního projektu Central Business District společnosti Penta v oblasti Masarykova nádraží, který především nevzešel ze zásadní urbanistické studie lokality, ale ze soukromé iniciativy developera, a je v zásadním rozporu s pravidly památkové ochrany města Prahy.

 

Vizualizace projektanta, bloky výška 38,5,čelní blok ca 42 m, 44m výška ochozu Prašné brány. arch. forma typu Quadrio.

Polyfunkční objekt Masaryk Centre 1 má atiku v západní části v délce 42 m ve výši 37,55 m, zvýrazněný západní akcent nároží dokonce dosahuje výše v projektu 41,9 m.

 

Autor: Jiří Gebert, ing.architekt. ČKA, BYAK, Bubenečská besed | 544 podpisů

Více >
Nechme koně na Staromáku 451 podpisů chybí 549

Nechme koně na Staromáku

My, Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy, chceme vyjádřit náš nesouhlas se zrušením míst pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce.

Rada hlavního města Prahy v této věci rozhodnula dne 20. prosince 2021. Náš cech nebyl ani informován o tom, že se tato věc bude na schůzi rady řešit, čímž mu byla odepřena možnost se k věci vyjádřit a bránit se. I s výsledkem jsme se poprvé setkali až na Twitteru.

Hlasování o zrušení koňských povozů bylo reakcí na tendenční kampaň Kůň není stroj. Kampaň je postavena na lživých informacích. My, jakožto majitelé koní, zásadně odmítáme všechny body zmíněné kampaně. Chceme dostat možnost bránit se proti verdiktu Rady hlavního města Prahy.

Prvním bodem kampaně Kůň není stroj je tvrzení, že kočár je pro koně extrémně těžký. Toto tvrzení je lživé. Kočáry, které používáme, váží mezi 500-550 kg. Skutečnost, že na rovném povrchu kůň utáhne až trojnásobek vlastní váhy, zde byla kompletně opomenuta. I pokud je kočár plně naložený, tak jeho váha nepřesáhne 1200 kg. Pokud dva koně váží dohromady 1400 kg, tak se stále jedná pouze o méně než jednonásobek jejich vlastních vah.

„Kočáry dnes mají taková kuličková ložiska, že ty koně by je v pohodě utáhly i na ocase. Jezdí se okruh asi dva kilometry, pro koně malá procházka.“

Ing. CSc. Jan Navrátil pro Mladou frontu DNES dne 5. ledna 2022

Další argumenty kampaně zmiňují nevhodné prostředí pražských ulic, které koně údajně příliš stresuje, což má za následek jeho splašení a následné ublížení na zdraví sobě, nebo osobám v jeho okolí. Tyto argumenty lze vyvrátit faktem, že v Praze nikdy k žádnému takovému incidentu nedošlo. Je pravda, že ne každý kůň se k této práci hodí, a proto si koně pro tuto činnost pečlivě vybíráme. Naši koně prošli potřebným výcvikem a mají vhodné povahové vlastnosti. I díky tomu a naší prvotřídní péči se naše koně těší dobrému zdraví, jak ostatně dokazuje nespočet veterinárních zpráv, kterými jsme schopni naše tvrzení podložit.

V kampani se také dočteme, že koně jsou v letních vedrech tak přepracovaní, že někteří z nich kolabují a mohou zemřít na přehřátí organismu. Tento argument je opět lživý. V Praze neevidujeme žádný takovýto případ. Přesto jsme však na stanoviště na vlastní náklady pořídili napojení hydrant, ze kterého koně během směny napájíme, případně chladíme.

„Kůň je stepní zvíře, má perfektní termoregulační systém, je zvyklý být na slunci, ostatně v přírodě je na něm taky.“

Aleš Fiala, prezident Asociace svazu chovatelů koní pro Mladou frontu DNES dne 5. ledna 2022

Dalším argumentem kampaně je nevhodný povrch, po kterém jsou koně nuceni chodit. Proto naše koně chráníme speciálními podkovami s tlumící pryží, které jsou schopny eliminovat tvrdé nárazy. Koním s tímto typem podkov chůze po asfaltu a dlažbě nevadí.

Posledním argumentem kampaně Kůň není stroj je tvrzení, že kočáry tažené koňmi do historického centra města nepatří. K vyvrácení tohoto argumentu budeme potřebovat právě Vaši pomoc. My, Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy, Vás proto žádáme o podpis do naší petice, kterým vyjádříte svůj nesouhlas se zrušením této činnosti.

Děkujeme,

Členové Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy s rodinami

https://www.facebook.com/CechFiakristu

Autor: Jiří Brejcha | 451 podpisů

Více >
PETICE proti výstavbě hotelu na místě fotbalového stadionu Břevnov 401 podpisů chybí 99

PETICE proti výstavbě hotelu na místě fotbalového stadionu Břevnov

My, níže podepsaní občané, vyjadřujeme tímto nesouhlas se záměrem výstavby nazvaným jako „Sportovní centrum Ladronka“, který je připravován na pozemcích parc. č. 2489/18, 2489/3, 2490/2, 3693/4 v katastrálním území Břevnov, společností Sports Centre Ladronka a.s. (dále jen „Záměr“).

Zásadně se ohrazujeme proti výstavbě Záměru v navrhované podobě, a to z následujících důvodů:

1. Záměr svým rozsahem, koncepcí a zastavěností neodpovídá stávajícímu charakteru zástavby v okolí, a tím je v přímém rozporu se stávajícím územním plánem.

2. Záměr je necitlivě umístěn do stávají plochy sportu a výrazně redukuje rozsah sportovních ploch na úkor tzv. doplňkových staveb, přičemž zásadně překračuje běžné normativy a zvyklosti pro výstavbu doplňkových staveb v zóně, jejíž využití je územním plánem určené pro sport.

3. Jednotlivé funkční celky tzv. doplňkových staveb jsou silně předimenzovány, jejich účelnost se jeví jako sporná a navrženými parametry odpovídají spíše luxusním bytovým domům než deklarovanému záměru využití, tj. krátkodobému ubytování pro sportovce.

4. Záměr počítá s budovou velkokapacitní restaurace, klubovny a šaten na západním okraji pozemku jako s existující stavbou, přičemž tyto objekty byly v minulosti zbourány a k dnešnímu dni neexistují! Provozní vliv šaten, klubovny a restaurace nebyl posouzen z hlediska vlivu na životní prostředí, ve studii oslunění ani nebyly dostatečně zohledněny negativní vlivy na přilehlé bytové domy a obyvatele v bezprostředním okolí.

5. V neposlední řadě se obáváme, že projekt přinese do jinak poklidné lokality značné dopravní zatížení, neúměrné kapacitním možnostem příjezdových komunikací, a to i po jejich uvažovaném rozšíření.

Zdůrazňujeme, že nejsme proti výstavbě jako takové, ale proti necitlivé koncepci Záměru v předložené podobě.

Tuto petici směřujeme radním a zastupitelům Městské části Prahy 6 a voleným zástupcům i orgánům Magistrátu Hlavního města Praha a žádáme je, aby:

1. Aby znovu projednali plánovanou výstavbu záměru a umožnili veřejnou diskuzi o podobě projektu „Sportovní centrum Ladronka“ s obyvateli dotčené lokality.

2. Aby stejnou mírou jako zájmy developera brali v úvahu též zájmy obyvatel města a městské části Břevnov.

3. Aby ve svém rozhodnutí ohledně tohoto projektu zohlednili závazné určení územního plánu s ohledem na běžné normativy i novou koncepci Metropolitního územního plánu, která je ve fázi přípravy.

4. Aby z možnosti svých pravomocí přiměli investora ke změně Záměru, která bude citlivě řešit sporné body, výhrady a připomínky dotčených osob.

Dále žádáme příslušné orgány MČ Praha 6, zejména starostu, Radu a Zastupitelstvo MČ, příslušné orgány a zastupitele Magistrátu Hl. města Praha a příslušné orgány státní správy, aby předložili veškeré možné námitky k ochraně zájmůobce, jejích občanů i životního prostředí a zasadili se o zastavení Záměru v navrhované podobě.

Autor: Zdeněk Groessl | 401 podpisů

Více >
Otevřený dopis ministru kultury ve věci propuštění kurátora Adama Budaka 328 podpisů

Otevřený dopis ministru kultury ve věci propuštění kurátora Adama Budaka

Vážený pane ministře kultury, 

 

obracíme se na Vás ve věci ukončení působení pana Adama Budaka v Národní galerii Praha. Po Jiřím Fajtovi a Otto M. Urbanovi se jedná o třetí odchod odborné osobnosti, se kterou se Národní galerie Praha musí vyrovnat. Okolnosti propuštění Adama Budaka jsou přinejmenším kontroverzní a eticky diskutabilní.

 

Adam Budak je považován za jednoho z největších odborníků ve své profesi. Do ztuhlé a mnoho let zakonzervované státní instituce přinesl určité poslání, otevřel ji lidem, návštěvnost galerie rostla přímo úměrně ke kvalitě mnoha realizovaných projektů, které si získaly lokální i světovou pozornost. Adam Budak byl ke dni 15. 11. 2019 na hodinu propuštěn. Doufáme, že jste si plně vědom toho, že s odchodem Adama Budaka odchází i jeho bohaté vztahy, kontakty, zkušenosti a prestiž, které pro současnou českou výtvarnou scénu měly svůj nezanedbatelný význam.

 

Generální ředitelka NGP, Ing. Alena Anne-Marie Nedoma, která Budaka odvolala, byla Vámi do funkce jmenována ke dni 26. 9. 2019. Své poslání definovala jako krátkodobé a do jisté míry skryté, protože bude orientováno především na přípravu fungující instituce. 

 

Odůvodnění propuštění, které paní ředitelka poskytla serveru Aktuálně.cz, je zavádějící a vykonstruované a tímto způsobem realizovaná výpověď osobnosti s tak vysokým renomé jako má Adam Budak pak působí jako jeho účelové odstranění. Zároveň v jejím srovnání s kunsthalle zaznívá vize, ve které chce NGP omezit přítomnost současného umění v programu NGP, stejně jako komunikaci se současnou výtvarnou scénou. To považujeme za velmi nešťastné a tragické, zvláště potom, co Adam Budak konečně dokázal tuto instituci propojit s těmi, kdo konstituují její náplň – s umělci. Je nemyslitelné, aby byla NGP jako jediná největší instituce reprezentující Českou republiku odříznuta od umělců, dalších národních institucí a mezinárodní scény. Ptáme se proto, kolik jiných osobností jako je Adam Budak v této instituci v oblasti současného umění zůstává a jak bude galerie zodpovědně naplňovat program, ke kterému ji její význam zavazuje? 

 

Jsme přesvědčeni, že kompetence dočasné krizové ředitelky NGP byly překročeny a domníváme se, že byly vědomě zneužity. Vnímáme jako nezodpovědné a neetické činit takto zásadní změny ve výstavním programu galerie a propouštění odborníků na hodinu v krizovém režimu vedení instituce. 

 

Jsme dále přesvědčeni, že by změny takto vysokých funkcionářů měla provést až řádně zvolený/á ředitel/ka NGP v řádném konkurzním řízení, kde v komisi zasednou skuteční odborníci v oblasti umění.

 

A ne naposled jsme přesvědčeni, že bychom v našem prostředí měli kultivovat zdravé zaměstnanecké podmínky a spravedlivá procesní řízení.


 

My, níže podepsaní, Vás vyzýváme k veřejnému vysvětlení celé situace a jejímu narovnání a ke zveřejnění záměrů, personálních změn a programu NGP pro další období. 

 

Autor: Marie Lukáčová | 328 podpisů

Více >
Přejmenuj most! 325 podpisů

Přejmenuj most!

Občanské sdružení Imperativ, o. s. v rámci projektu pod názvem 'Přejmenuj most!' usiluje o oficiální přejmenování Branického mostu v Praze na 'Most Inteligence'.

Navrhovaný název není novou myšlenkou. Již v minulosti most získal lidové označení 'Most Inteligence' proto, že na jeho stavbě pracovala řada příslušníků takzvané inteligence (právníků, filosofů, lékařů a dalších vzdělanců), kteří byli v 50. letech nuceni nastoupit do dělnických a pomocných profesí. Ve skutečnosti se však jednalo  o politickou čistku. Kdo neodešel dobrovolně, byl propuštěn a zařazen do továrny.

V roce 1969 most byl, jako jeden z mála pražských železničních mostů, oficiálně pojmenován - a to jako Branický most. Účelem celé akce je tak mimo jiné připomenout občanům, za jakých okolností byla stavba postavena a rovněž poukázat na tehdy nesmyslný plánovaný přesun desetitisíců zaměstnanců státní správy do výroby.
 

V dnešní době je velmi důležité události, které ovlivnily životy mnoha lidí za minulého režimu, připomínat. Občané naší země si neuvědomují sílu demokracie - a to i se svými chybami. Málokdo staví svobodu na nejvyšší patra svého žebříčku hodnot. Vzhledem ke skutečnosti, že most je v havarijním stavu, nemůže být takřka využíván pro účely, pro které byl postaven. Je tedy také na místě se zamyslet nad jeho dalším využitím. Autor projektu David Strnad má zajímavý nápad. Například v Paříži jsou tyto stavby využívány pro setkávání lidí, trhy a další zajímavé akce. To je však běh na dlouhou cestu. 

Na stránkách Imperativ, o. s. se objeví krátká videa zajímavých osobností s názory na přejmenování tohoto mostu. Dne 30. 5. 2014 se na Branickém mostě ze Smíchovské strany uskuteční malá vzpomínková akce, kde bude možnost rovněž petici podepsat. O rok později k 60 výročí dokončení stavby by se uskutečnil rockový koncert. Ze známých osobností projekt podpoří zpěvák a skladatel David Koller.

 

Projekt 'Přejmenuj most' bude oficiálně zahájen dne 30.5.2014. Informace o průběhu celé akce najdete na stránkách www.imperativ.cz, na sociálních sítích a v pražském metru. V současné době probíhají přípravy.
 

David Lebeda, předseda Imperativ, o. s.

David Strnad, autor projektu

Autor: David Lebeda | 325 podpisů

Více >
Petice za znovuzprovoznění Křižíkovy fontány na pražském holešovickém Výstavišti 201 podpisů

Petice za znovuzprovoznění Křižíkovy fontány na pražském holešovickém Výstavišti

PETICE

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod
a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

„za znovuzprovoznění Křižíkovy fontány na pražském holešovickém Výstavišti“

My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme o znovuzprovoznění Křižíkovy světelné fontány na pražském holešovickém Výstavišti.

Fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem (1847-1941) se poprvé rozsvítila 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Od 28. května téhož roku pak fungovala každý večer. První práce začaly v říjnu roku 1890 a vznikly při nich pode dny bazénů prostory pro obsluhu, včetně 150 metrů dlouhého průchodu k nedaleké strojovně, kde bylo kromě jiného umístěno i čerpadlo. Stavba nadzemní části byla zahájena v únoru následujícího roku a skončila o tři měsíce později.

Dna dolního a horního bazénku tvořila silná skla, pod nimiž byly umístěny regulovatelné obloukovky s parabolickými reflektory z hliníkového plechu, které osvětlovaly proudy vody stříkající z trysek. V dolním bazénu bylo šest střiků osvětlováno šesti lampami, v bazénu bylo 16 lamp a 14 trysek rozmístěných ve dvou soustředných kruzích kolem jedné střední trysky. Vlastní osvětlení měly i tři vodopády tvořené vodou stékající z horního bazénu do dolního.

Voda stříkala až do výše několika desítek metrů a v záři světelných zdrojů bylo vidět až ze Starého Města. Aby se voda zabarvila, byly využívány různobarevné skla, které byly umístěné nad obloukovkami a vyměňovanými obsluhou v pravidelných intervalech. Veškeré osvětlovací zařízení pocházelo z dílen Křižíkova pražského závodu.

Velkou rekonstrukcí prošla fontána v souvislosti s přestavbou Výstaviště pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Nová doba přinesla další technické novinky: promítání obrazu na vodní clonu, filmovou projekci na vodní plochu či laserové efekty. K dispozici byl externí světelný park a díky pětapadesáti elektroakustickým zářičům mohly být tribuny dokonale ozvučeny.

Světelná fontána se již před sto lety stala každovečerní senzací tehdejší výstavy. Jedna z nejpozoruhodnějších staveb pražského Výstaviště patřila ještě loňského roku k lákavým atrakcím, které stověžatá Praha svým návštěvníkům nabízela. Kolem fontány vznikl amfiteátr pro více než 6 000 diváků, pro něž agentura Orfeus rok co rok připravovala vodní a světelná show na nejkrásnější melodie klasiků vážné hudby a popových hvězd i unikátní původní scénické projekty.

Agentuře Orfeus byla za divácky nejpřitažlivější akci opakovaně udělena výroční cena SISYFOS.

V roce 2017 dostal provozovatel výpověď a fontána po více jak 20ti úspěšných letech ukončila svůj provoz.

S touto skutečností se nemůžeme smířit. Je přinejmenším smutné, že to, co by se mělo chránit pro budoucí generace, je zavíráno a zatracováno. Nezanedbatelné množství mladých lidí dovedlo ocenit přínos vážné hudby právě díky Křižíkově fontáně. Pro mnohé děti byla prvotní cestou před divadlem.

Chceme tuto kulturní záležitost zachovat pro budoucí generace, nepřejeme si její zavření.

 

Děkujeme.

 

Za petiční výbor:

Bc. Tereza Fortuníková, DiS.

Kratochvílova 2, Praha 6

Autor: Tereza Fortuníková | 201 podpisů

Více >
Otevřený dopis – Nesouhlas s rozhodnutím MŠMT o ČŠRM 90 podpisů

Otevřený dopis – Nesouhlas s rozhodnutím MŠMT o ČŠRM

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Mgr. Jaroslav Faltýn

Odbor předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání

Karmelitská 529/5
CZ-118 12 Praha 1

Tschechien

 

Odesílatel:

Rodiče, žáci, rodinní příslušníci a přátelé České školy Rhein Main

Tschechische Schule Rhein-Main

Unterrichtsräume:

c/o Die Kinderzeitschule

Am Kronberger Hang 2a

D-65824 Schwalbach am Taunus

 

Dne 03. 03. 2018, Schwalbach am Taunus (Spolková republika Něměcko)

 

Otevřený dopis – Nesouhlas s rozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o neudělení statutu poskytovatele vzdělávání v zahraničí podle §38 odstavce 5 školského zákona

 

Vážený pane řediteli,

obracíme se na Vás v reakci na Vaše rozhodnutí neposkytnout České škole RheinMain (dále ČŠRM) statut poskytovatele vzdělávání v zahraničí. Jako důvod uvádíte nedodrženou zákonnou podmínku „alespoň tří ukončených školních roků výuky žáků v době povinné školní docházky, které musí být doložitelné“.

Jak správně uvádíte, ČŠRM byla zaregistrována v srpnu 2017. K její registraci došlo v důsledku velmi závažné situace v České škole bez hranic Frankfurt nad Mohanem (dále ČŠBH FFM), jejímž provozovatelem je spolek Vita Bohemica e.V. Škola, kterou naše děti do konce minulého školního roku navštěvovaly. O této situaci a jejím průběhu Vás vedení ČŠBH FFM i ČŠRM pravidelně a detailně informovalo.

V prvním pololetí roku 2017 se v ČŠBH FFM vytvořila skupinka rodičů, která se snažila o změnu chodu školy a jejího vzdělávacího systému. Hovoříme o 16ti lidech ze zhruba 300ti členné komunity, kteří začali aktivně vyjednávat o změnách řízení školy a její výuky. Vedení školy v té době zavzalo do procesu profesionálního mediátora, aby vyjednávání probíhala smířlivou formou, a aby bylo demokraticky dopřáno sluchu všem, kteří se k věci chtěli názorově vyjádřit. Navrhované změny však byly pro svou nízkou kvalitu většinově odmítnuty. Začátkem června 2017, v době ještě stále probíhajících jednání, podali zástupci z řad výše jmenovaných 16ti jedinců, předběžné soudní opatření na oficiální představenstvo spolku Vita Bohemica e.V. - vedení ČŠBH FFM. Předběžné soudní opatření zakázalo představenstvu spolku jednat ve věci spolku a vedení školy.

„Nová“ škola ČŠRM vznikla v době, kdy existence naší „staré“ školy ČŠBH FFM byla vážně ohrožena. Vedli ji neoprávněně lidé, kteří do vedení školy nebyli řádně zvoleni a s jejichž vizí a kroky nesouhlasila většina rodičů a lektorů. Upozorňujeme, že tři lidé z této skupiny se obrátili na civilní soud a jednali tak vědomě proti většinové části rodičů, která s jejich postupy nesouhlasila. V té době měl být řádně naplánován další školní rok, avšak naplánován být nemohl, protože vedení školy mělo soudně pozastaveny všechny výkonné pravomoce. ČŠRM byla založena totožnými lidmi, kteří v únoru 2011 založili také ČŠBH FFM, a kteří neváhali ve složité době opět investovat veškerý svůj čas a finance a založit ČŠRM. Hlavním cílem bylo zajistit kontinuitu vzdělávání našich žáků a zároveň stabilizovat situaci. K tomuto rozhodnutí navíc došlo v součinnosti s právníky, kteří tento krok doporučili i s ohledem na legislativní úpravy. Za to jsme byli upřímně rádi, jelikož jsme se jako komunita, rodinní příslušníci a žáci české školy v zahraničí ocitli v naprosto zoufalé situaci: v naší škole, do které naše děti poctivě docházely po mnoho let – některé od dob jejího založení v roce 2011 – se bohužel nemohlo vyučovat. Nebyl připraven další školní rok a hlavně nebylo zajištěno, zda škola bude vůbec nadále existovat, jelikož se skupinou lidí, kteří se snažili dostat k moci, odmítli spolupracovat vyučující i další partneři.

V následujících měsících došlo k soudnímu řízení a na základě rozhodnutí soudu bylo toto předběžné opatření zrušeno. Rovněž byly veškeré kroky podniknuté samozvaným vedením prohlášeny za neplatné, stejně jako toto vedení samo. Rozhodnutí soudu obdrželo platné vedení Vita Bohemica e.V./ČŠBH FFM až v polovině srpna. Odvolání proti tomuto rozhodnutí mohlo být stranou odpůrců podáno ještě v několika následujících měsících, tohoto práva protistrana již nevyužila. Prohravší rodiče však nadále urputně komunikovali se všemi úřady včetně MŠMT a opakovaně zkreslovali nastalou situaci. Hrozilo další vleklé soudní jednání.

V důsledku všech těchto událostí se založení nového právního subjektu a vložení projektu české školy v zahraničí do něj, zdálo být nejlepším řešením.

Naše škola, ať už jí říkáme jakkoliv, je stále stejný projekt. Pro nás rodiče a žáky není důležité jak se jmenuje a pod jakým právním subjektem je zřízena. Pro nás je důležitá její kvalita. Kvalita její výuky, kvalita vyučujících lektorů a asistentů a hlavně kontinuita výuky žáků.

Všechno co měla ČŠBH FFM má i ČŠRM - stejné učitele, stejný vzdělávací program schválený MŠMT. Stejná je také budova školy a stejní jsou i žáci. Co nemáme, a za co jsme ze srdce rádi, jsou lidé, kteří by mohli opět ohrozit stabilitu našeho projektu. Školu mají opět pevně v rukách lidé, jež své práci rozumí a vykonávají ji pro naše děti již několik let.Nadále pod hlavičkou neziskové organizace.

Obracíme se na Vás s prosbou o znovuzvážení Vašeho rozhodnutí. Naše škola není nová. Změnilo se pouze její jméno a díky změně právního subjektu škola funguje úspěšně dál v kvalitě, na kterou jsme/jste byli od počátku zvyklí. Jde o kvalitu, kterou ostatně také úředníci z MŠMT měli možnost během své návštěvy v roce 2016 zažít.

Naše škola nemá tři roky, nýbrž šest a půl let zkušeností. Někteří učitelé jsou v projektu od jeho naprostého začátku a jsou nejlepšími odborníky v bilingvním vzdělávání v zahraničních školách na evropské úrovni.

Prosíme Vás, nepřehlížejte práci nás všech! Především však práci našich dětí, které po mnoho let dochází sobotu co sobotu do české školy. Dětí, které mají 32 víkendů v roce pracovní sobotu. Dětí, které musí v době dokončení školní docházky znát plynně minimálně tři jazyky. Dětí, jejichž jedinou oficiální odměnou za veškerou snahu a práci, je vydané osvědčení, které byly zvyklé dostávat. Dětí, z kterých jednou vyrostou vzdělaní dospělí a kteří se českému státu odmění za poskytnutou možnost vzdělání svojí znalostí jazyka, prostředí, finančně a jistě i v mnoha dalších oblastech.

Tímto dopisem se snažíme na Vás apelovat, aby MŠMT přehodnotilo svůj dosavadní přístup. Prosíme, nedopusťte, aby nekorektní jednání hrstky lidí dlouhodobě poškozovalo práva většiny. Nežádáme od Vás nic víc než pochopení celé situace. Všichni jsme se totiž stali oběťmi zbytečného sporu, který má bohužel dalekosáhlé následky pro celou českou diasporu žijící v okolí Frankfurtu nad Mohanem.

Pro doložení kontinuity našeho projektu příkládáme anonymizovaný seznam těch žáků ČŠRM, kteří předtím docházeli do ČŠBH FFM,

viz příloha 1. - seznam převzatých žáků.

 

Dále přikládáme seznam dlouholetých odborných spolupracovníků a lektorů školy,

viz příloha 2. – vzdělání týmu

 

Další přílohy jsou odborného charakteru, dokazující obsah a kvalitu výuky na naší škole.

Příloha 3. – Vzdělávací program ČŠBH, podle kterého naše škola vyučuje.

Příloha 4. – Klasifikační řád ČŠRM

Příloha 5. -  Školní řád ČŠRM

 

Pevně doufáme ve Vaši ochotu intenzivněji se zabývat potřebami nás, většinové části rodičů a žáků, občanů České republiky a jejich rodin žijících v regionu Rhein-Main, a své rozhodnutí přehodnotit.

Děkujeme a zůstáváme s pozdravem.

 

Viz podpisové archy.

Autor: Marek Navrátil | 90 podpisů

Více >
Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici

Vyberte si svůj region

Hlavní město Praha x celá ČR

Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Středočeský kraj Praha Královehradecký kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj