Magazín
Neprosazujte zákon o dětských skupinách za cenu likvidace pestrých alternativ

Neprosazujte zákon o dětských skupinách za cenu likvidace pestrých alternativ

Autor: Petr Vávra | vloženo: 24.10.2014
Sdílejte s přáteli

Poslanecká sněmovna dnes dostala na stůl petici Chceme zachránit pestrost předškolní péče, kterou vyhlásily organizace ohrožené zákonem o dětských slupinách (Asociace lesních mateřských škol, Člověk v tísni, Česká rada dětí a mládeže, Unie center pro rodinu a komunitu). Petice poukazuje na reálná rizika schválení zákona o dětských skupinách, který 8. 10. vetoval prezident Miloš Zeman. Petici podepsalo přes 15 000 lidí.

Zákon o dětských skupinách totiž zdaleka nedoléhá jen na lesní školky. Pokud by poslanci přehlasovali veto, je ohrožen provoz rodinných a komunitních center, skautů, nebo vzdělávacích zařízení pro chudé děti. Jedná se o zařízení, která dobře fungují bez garance státu a jediné, co pro svůj provoz potřebují, je možnost fungovat i nadále. A to by při odsouhlasení zákona nebylo vůbec jisté.

 

Autoři petice přitom nikterak nemíří proti dětským skupinám. „Naše kritika se samotných dětských skupin vůbec netýká. Dětské skupiny jako alternativu v péči o děti garantovanou státem od počátku vítáme. Nikdo ale nepočítal s tím, že to bude nástroj plošné regulace pro všechny,“ uvádí Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních MŠ. „Zákon klade přesně vymezené podmínky pro zázemí a to způsobuje velké problémy.,“ vysvětluje Jan Černý z Člověka v tísni. „Rodiče mají mít přeci pestřejší volbu. Zákon zúží výběr pravidelné péče o malé děti na klasickou mateřskou školu nebo dětskou skupinu. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by dosud fungující jiné typy zařízení byly jakkoli škodlivé. Záměru plošně regulovat proto nerozumíme a považujeme jej za diskriminační a ve svém důsledku za likvidační,“ uvádí zástupkyně Unie center pro rodinu a komunitu Michaela Bernardová.

 

O zákonu, který předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí se záměrem pomoci rodinám, se bude hlasovat zítra (24.10.) od jedenácti hodin. K tomu, aby bylo prezidentské veto přehlasováno, je zapotřebí 101 hlasů. Organizátoři petice poukazují na to, že přehlasování veta není řešením. Vyzývají k přijetí veta a vzápětí předložení upravené verze zákona, tak, aby registrace k dětské skupině nebyla povinná, ale volitelná. Tím by se dle zástupců všech podepsaných organizací problém vyřešil. S tím souhlasí i někteří poslanci, kteří se k tématu vyjadřovali na úterní tiskové konferenci Sněmovny.

 

Podle předsedy poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyňka Stajnury vznikl z původně dobré myšlenky zákona o dětských skupinách paskvil. Šéf ODS Petr Fiala se nechal slyšet, že zákon o dětských skupinách je příkladem toho, jak se zákony schvalovat nemají, protože se neví, jak a koho by se mohly dotknout.

 

„Je třeba mít záruky, že lesní školky poškozeny nebudou, že vznikne novela, která by umožnila pokračovat těmto zařízením. Pokud nebudou jasné záruky, mně to nestačí,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU – ČSL Jiří Mihola. Zákon se však citelně dotkne i řady dalších organizací, a tam ani žádné záruky nezazněly. „Doufáme, že poslanci přemohou slepou stranickou loajalitu a zváží na vlastní odpovědnost všechny klady i rizika a budou ochotni přijmout prezidentské veto a dovolí upravit zákon tak, aby skutečně pomáhal rodičům namísto současné nejistoty, kterou zákon vyvolává,“ dodává Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 5

24. 09. 2019 | Michael Vettori | San Francisco
Recently I have the same kind of topic in my persuasive essay writing and I have done a research related the problems of elder age of pre school system in the localities of the USA and I have been found that the major problem is basic schooling system of the childrens and one of those is also the distance and daily travelling problems.
+0 | -0
doporučit +
13. 06. 2019 | sdsdsd sdsd | dssds
Avec un diamètre de 40 mm et une épaisseur totale de 5,37 mm, il renforce visuellement sa texture ultra-fine. Dans un tel boîtier percutant, un mouvement squelette plus puissant est réalisé, et à travers le verre de pierres précieuses transparent, chaque détail du mouvement est clairement visible. Afin de clarifier l’heure, les aiguilles et l’échelle de temps sont bleues, ce qui contraste avec le ton sombre du mouvement. replique stylo montblanc En plus d'afficher l'heure, la montre dispose également d'une fonction d'affichage de la réserve de marche.
+0 | -0
doporučit +
07. 02. 2019 | Himanshu mishra mishra | meerut
There are many online cards game that the people loves to play online if you were interested to play such challenging card game then your must try online gin rummy and have unlimited fun by playing gin rummy without any charges.
+0 | -0
doporučit +
23. 11. 2014 | David Němeček | Vícemil
Vypadá to, že žijeme v "takydemokratickém státu", kde desítky volených zástupců bezostyšně přehlasují desítky tisíc svých voličů...
Řekněte - je to normální?
Toto přeci není v pořádku.
Takoví "takyposlanci" by měli ve slušné společnosti ze dne na den skončit ve funkcích.
+1 | -0
doporučit +
05. 11. 2014 | Martin Truhlář | Praha
Takže nám páni poslanci poslali zdvižený prostředníček. A neznamená to, že jsme všichni jedničky, ale spíš nuly, jejichž názor je absolutně nezajímá.
+0 | -0
doporučit +

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku