Magazín
Norskou cestou proti alkoholu?

Norskou cestou proti alkoholu?

Autor: Petr Vávra | vloženo: 12.05.2014
Sdílejte s přáteli

Ročně na našich silnicích zahynou stovky lidí. Nemalou měrou se na počtu dopravních nehod (i těch se smrtelnými následky) podílí alkohol a drogy. V posledních dnech se toto téma znovu objevuje na stránkách novin kvůli zdrogovanému mladíkovi, který srazil policistku, a ta na následky zranění zemřela.

Jak je možné, že mladík usedl za volant přes několikanásobný zákaz řízení? Je evidentní, že se dopustil trestného činu maření úředního rozhodnutí, za což hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Místo pobytu ve vězení znovu řídil a způsobil tragickou nehodu. „Pokud daný hříšník poruší zákaz řízení během doby, co má zakázáno řídit, ihned by měl jít do vězení minimálně na půl roku, protože je to hned vázáno na práci, rodinu, tedy na finanční problémy,“ domnívá se mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Počet lidí, kteří i přes zákaz řízení usedají za volant, u nás roste. Policisté jich každého čtvrt roku zadrží přes dva tisíce. Většina z těchto nezodpovědných hazardérů má v krvi alkohol nebo drogy.

Aktuální postihy za řízení pod vlivem:

-do 0,3 promile - přestupek, pokuta do 20.000 Kč, 3 body, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok
-0,3-1 promile - trestný čin s podmínečným trestem, pokuta do 20.000 Kč, 6 trestných bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
-více než 1 promile - trestný čin a nepodmíněný trest až 1 rok vězení, 6-7 trestných bodů, 25.000 - 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.
-odmítnutí dechové zkoušky - 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

 

Alkohol za volantem je celoevropský problém. Evropská komise odhaduje, že až čtvrtinu smrtelných dopravních nehod je třeba připsat na vrub alkoholu v krvi účastníků silničního provozu. V jiných zemích jsou ovšem příslušné orgány mnohem méně benevolentní než u nás. Jeden příklad z nedávné doby za všechny:  Před několika dny havaroval pod vlivem alkoholu nedaleko Trondheimu slavný norský lyžař Petter Northug. Nezvládl řízení a skončil ve svodidlech. Dvojnásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa se teď připravuje na pobyt ve vězení, kde může strávit až dva měsíce. „Přijmu trest. Jsem to já, kdo byl tak hloupý, že tohle způsobil. Ohrozil jsem sebe, spolujezdce i ostatní lidi. Bylo to hodně idiotské, když se nad tím zpětně zamyslím,“ řekl po nehodě Northug. V Norsku se řízení v opilosti trestá automaticky odnětím svobody. A můžete být mistr světa nebo prostý občan. Je na čase, aby i orgány u nás postihovaly řidiče pod vlivem alkoholu či drog daleko přísněji, než dosud. Jde přece o to, abychom se vždy a včas dostali do cíle své cesty, aby nás neohrožoval nezodpovědný účastník silničního provozu.

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 2

13. 11. 2018 | adv ydv | delhi
You are not alone here, many users facing this problem, fix connections to bluetooth audio devices in windows 10 mobile but don't worry here the best and simple solution fix connections to Bluetooth audio devices in windows 10
+0 | -0
doporučit +
21. 05. 2014 | Miroslav Balla | Duchcov
Petice je hezká věc, ale má smysl jen, když soudy budou trestat dle zákonů. Až se začnou trestat Janouškové a spol. Janoušek, měl být odsouzen okamžitě za řízení pod vlivem alkoholu a potom navýšit trest o pokus za zabití. Je-to směšné, ale tady by měly začít platit zákony petice to nezmění. To by se museli změnit lidi.
+1 | -0
doporučit +

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku