Magazín
Přes Polsko se bude jezdit dál

Přes Polsko se bude jezdit dál

Autor: Petr Vávra | vloženo: 16.05.2014
Sdílejte s přáteli

Železniční doprava z Jeseníku do Krnova přes polské Glucholazy zůstane zachována. Od roku 2012 její provoz dotují Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Právě Moravskoslezský kraj však nechtěl od léta svou polovinu platit.

Představitelům Olomouckého kraje se ale podařilo kolegy z Moravskoslezského kraje přesvědčit, aby část trati dotovali do konce letošního roku. Řekl to náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu Alois Mačák. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil jednal s ministrem dopravy Antonínem Prachařem- „Mám z toho dobrý pocit, jsme ve fázi, kdy si troufám tvrdit, že doprava no glucholazské trati zůstane zachována,“ řekl po jednání hejtman. Provoz na trati Jeseník – Krnov by tak od prosince opět hradilo ministerstvo dopravy. Oddychnou si tak především studenti středních a vysokých škol, kteří vlakovou dopravu využívají, i lidé, kteří po této trati jezdí do zaměstnání.

Zájem na zachování dopravy mají i naši severní sousedé. Starosta Glucholaz Edward Szupryczyński usiluje o zřízení železniční zastávky blíže centru města. Problémem tak zůstává jen špatný technický stav trati na polském úseku. Kvůli němu musí vlaky na peážním úseku snižovat rychlost až na třicet kilometrů za hodinu.

 

I zde se ale blýská na lepší časy. Zástupce maršálka opolského vojvodství Bartolomiej Horaczuk potvrdil, že polská strana, která chce přeshraniční vlakovou dopravu podporovat, je připravena do zlepšení trati investovat. „Plánujeme využít dotace z nového operačního programu na komplexní modernizaci kolejí,“ řekl. Urychlení rekonstrukce trati v úseku Glucholazy – státní hranice by měla pomoci také skutečnost, že Poláci připravují vlakové spojení z Wroclavi do Mikulovic. Pokud všechno půjde podle plánu, měl by tento spoj jezdit už od konce letošního roku.

 

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 1

12. 09. 2022 | eusebio edyth | New York
The excitement we feel from your sharing is real. I appreciate you sharing. Try playing our games if you're feeling drained from work or school to get the most exhilarating feeling. I'm grateful. <a href="https://basketbrosio.com">basketbros</a>
+0 | -0
doporučit +

Související

K tématu se můžete vyjádřit také podepsáním petice zde:

Další zajímavé články

Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici

Aktuální témata