Magazín
Smutná role Tibetu

Smutná role Tibetu

Autor: Petr Vávra | vloženo: 29.04.2014
Sdílejte s přáteli

Tibet je historické území ve střední Asii. Rozkládá se na Tibetské náhorní plošině, někdy se mu říká „střecha světa“, protože jeho průměrná nadmořská výška dosahuje přibližně 4900 metrů.

První státní útvar, tibetské království, zde vznikl v sedmém století našeho letopočtu. Během dlouhé historie se museli Tibeťané bránit Číňanům i Mongolům, v 19. století se Tibet stal ohniskem strategických zájmů mocností, zejména Anglie a Ruska. V roce 1903 překročili Britové tibetské hranice, válka si vyžádala život několika tisíc Tibeťanů. Nezávislým královstvím byl Tibet opět od roku 1913 do roku 1951, od té doby je okupován Čínskou lidovou republikou. Výsledkem pozemkových reforem a dalších necitlivých změn, prováděných čínskou vládou, byly ve druhé polovině padesátých let nepokoje, které v březnu 1959 přerostly v ozbrojené povstání. To bylo během několika dnů Číňany krvavě potlačeno. Dalajláma uprchl do Indie, kde byla vytvořena Tibetská exilová vláda. K dalším nepokojům v Tibetu došlo v roce 1989. Ve Lhase byly zabity a zraněny stovky lidí, další lidé byli zatčeni. Krvavě byly potlačeny také další protičínské demonstrace vpřed olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008. Od roku 2009 do roku 2012 se na protest proti čínské anexi upálilo víc než šedesát Tibeťanů.

Z více než šesti tisíc klášterů jich v celém Tibetu zůstalo jen osm nezničených. Zničeny byly také další kulturní památky. Tibeťané jsou neustále utlačováni. K porušování lidských práv v Tibetu dochází prakticky neustále, a to přes protesty světových organizací či obyčejných lidí. Také v České republice se letos 10. března, v den 55. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, připojilo více než 600 obcí, měst a městských částí k akci Vlajka pro Tibet. K této akci, která vznikla v polovině devadesátých let minulého století v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, se Česká republika připojuje pravidelně od roku 1996.

Další informace

Petice pro Tibet

Při své nedávné návštěvě Čínské lidové republiky přijal spolu se svým čínským protějškem Wang I. prohlášení, v němž se konstatuje, že Tibet je nedílnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu. 

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 0

Zatím žádné komentáře.

Související

K tématu se můžete vyjádřit také podepsáním petice zde:

Další zajímavé články

Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici

Aktuální témata

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku