Otevřený dopis předsedům obou komor Parlamentu ČR ve věci azylu čínských křesťanů
6122 podpisů

Otevřený dopis předsedům obou komor Parlamentu ČR ve věci azylu čínských křesťanů

Autor: Tomáš Cejp | vloženo: 07.03.2018 | 6122 podpisů
Sdílejte s přáteli

Předsedovi Senátu Parlamentu České republiky
panu Milanovi Štěchovi
Valdštejnské náměstí 17/4,
Praha 1, 118 01

a

Předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
panu Radku Vondráčkovi
Sněmovní 4

118 26 Praha 1 - Malá Strana

 

Vážený pane předsedo Štěchu,

vážený pane předsedo Vondráčku,

s úzkostí sledujeme, jak Ministerstvo vnitra ČR z devadesáti procent zamítá žádosti o mezinárodní ochranu (tzv. azyl) žadatelům, které známe jako „72 čínských křesťanů“. Ministerstvo svá rozhodnutí zdůvodňuje faktem, že se žadatelům nepodařilo objektivně prokázat pronásledování, které uvádějí ve svých žádostech o azyl v naší zemi. Ministerstvo, které podniklo podle slov ministra vnitra vlastní šetření v Číně, tak postupuje podle platných zákonů naší země a Evropské unie. Podle svědectví čínských žadatelů jsou ale ve své zemi ohroženi a pronásledováni kvůli své víře tajnými službami čínského státu. Získat o tom objektivní informace je z principu nemožné, musely by je poskytnout právě tyto represivní složky. Přes důkazní nedostatečnost se nám ale zdá, že obavy žadatelů o život a z pronásledování jsou velmi pravděpodobné nebo pravdivé. Proto považujeme za velmi důležité jak se my, naše země, zachováme k těmto lidem i po neudělení azylu, zda jim poskytneme např. doplňkovou ochranu nebo povolení k pobytu z humanitárních důvodů, tedy že je nevyhostíme do země původu. Navrácením do původní vlasti by se nám totiž mohlo podařit je zcela podle platného práva vydat zpět do rukou jejich trýznitelů. Pronásledování, které dnes neumíme doložit, by se po emigraci a navrácení změnilo v děsivou jistotu.

 

Pane předsedo senátu, pane předsedo poslanecké sněmovny, víme, že nesmíte zasahovat do postupu výkonné moci ani soudů. Záměrně se obracíme právě na vás jako zástupce zákonodárné moci a reprezentantů země. Je principielně důležité, jakou společenskou atmosféru v naší zemi vytváříte a zastáváte. Naše země za padesát let  nejprve nacismu, pak komunismu, „dala světu“ 200 až 300 tisíc uprchlíků - pronásledovaných i tzv. ekonomických, kteří nebyli vraceni. Tempo, kterým světu dnes „oplácíme“, je téměř padesátinásobně nižšší, (za 25 let naší svobody jsme udělili přibližně 3300 azylů, což jsou 2 setiny toho, co svět udělil za stejnou dobu nám. Započteme-li udělené doplňkové ochrany, jde asi o 4 setiny, tedy o pětadvacetinásobně nižší tempo) a to je nepochopitelné až ostudné.

 

Apelujeme na vás, my, občané České republiky, věřící i nevěřící, abyste trvali na tom, že naše země patří mezi světové bezpečné země, které v případě nedostatku důkazů, ale při vysoké pravděpodobnosti existenčního ohrožení, žadatele o azyl ochrání. Vaše role představitelů naší země je v tom klíčová. Právě dobré vedení z pozic nejvyšší reprezentace opakovaně ukázalo, že i pobyt velkého množství imigrantů v naší zemi se dá dobře zvládnout a nevnese žádný neklid mezi naše občany. Ukázalo se to kdysi ve věci řecké nebo vietnamské komunity u nás nebo později během války v bývalé Jugoslávii, kdy jsme dočasně přijali desítky tisíc osob. Při podobně dobrém vedení nemůže naší zemi nijak ohrozit dnešních 72 (číslo je přibližné) čínských křesťanů žádajících o azyl, kterým bychom i my rádi osobně pomohli. Podstatné je, aby mohli v naší zemi zůstat a nebyli vydáni vstříc téměř jisté tragedii.

 

Charakter naší země spoluvytvářelo a spoluvytváří křesťanství. Proto je naší prvořadou povinností ochránit kohokoliv, kdo je v nouzi, i kdyby to byl bývalý komunista. Takový solidární postoj a příslušnost ke komunitě svobodných pomáhajících zemí ve světě je pro nás ctí, ale i největší lidskou, státnickou a zcela jistě i ekonomickou investicí do budoucnosti. O to víc nám leží na srdci ohrožení křesťanští spolubratři a spolusestry z Číny.

 

Vážení pánové, právě o pomoc při spoluvytváření našeho společenského klimatu vás chceme poprosit a požádat. Projevenou ve vašich postojích a prohlášeních, která mají nepřímý vliv i na moc výkonnou. Abychom se za svou zemi nemuseli stydět. Hodně na vás záleží. I právě teď, tváří v tvář 72 čínským křesťanům.

 

 

 

S úctou, poděkováním a s pozdravem vaši

 

Svatopluk Karásek, David Titěra, Alžběta Lněničková, Tomáš Cejp

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 4. března 2018

 

Korespondenční adresa: Tomáš Cejp, Sokolovská 59, 186 00 Praha 8 Karlín

Aktuality

09.03.2018 19:46

Přátelé, moc děkujeme za podporu, nečekali jsme ji v takové míře. Dopis je jeden ve dvou vyhotoveních - pro předsedu sněmovny, druhý pro předsedu senátu. Do podatelen je předáme v  pondělí 12. března 2018 s podpisovými archy. Druhou fázi podpisů předáme asi o 2 týdny později. Opravdu děkujeme. Vážíme se toho. A věříme, že pomůžeme.Tomáš Cejp

 

09.03.2018 20:01

Zapomněli jsme ...Pro ty, kteří by radši podepsali na skutečném papíře (buď nemají možnost připojení nebo nedůvěřují internetu a nechtějí na něj dávat své osobní údaje):

Kdokoliv  si může stáhnout (nebo stáhnout pro druhé) dopis s podpisovými archy, když zmáčkne  vpravo na stránce nad seznamem podpisů černé tlačítko VYTVOŘIT PDF, které pak vytiskne. Archy s podpisy pak pošlete na korespondenční adresu, uvedenou v dopise. T.C.

 

10.03.2018 11:27

DŮLEŽITÉ - PROSÍME POTVĎTE PODPIS V E-MAILU. Velmi nás těší Vaše podpora. Ale prosíme - Váš podpis je potřeba po zadání na web petice ještě potvrdit v e-mailu, který vám přijde. Stačí v mailu kliknout na modré pole s nápisem: POTVRDIT ODKAZ. Děkujeme.

 

14.03.2018 16:17

Vážený pane Šůstku, vypdaá to, že ještě 14 dní, do Velikonoc. Děkujeme Vám a vám všem za pomoc a podporu. Zkusíme ji všichni napřít přesně stejným směrem. Jestli jste viděli "Hledá se Nemo", tak tam je uprostřed dost temná scéna, zoufalé hejno tuňáků se ocitlo v síti. Byl s nimi konec, naříkali atd. Ale Nemo plaval pořád kolem a křičel "Táhněte všichni dolů! Ne každej jinam! Dolů!" Nakonec ho poslechli a urvali síť a málem potopili i tu loď nahoře. Ale nejdřív o té možnosti vůbec nevěděli, pak jí vůbec nevěřili atd ...

 

14.03.2018 16:24

Milí přátelé, dojímá nás vaše veliká podpora. VČERA A DNES JSME DOPISY DORUČILI DO SNĚMOVNY A DO SENÁTU. Ale vaše podpora neustává, přibývá 500 podpisů denně. Za 14 dní dopravíme druhou část vašich podpisů. Jedna z čínských sestřiček poslední dobou - vlastně poté, co obdržela zamítnutí - připojuje ke svým SMS: "Požehnání :o)" . Tak ho připojujeme i vám všem: "Požehnání :o)"

 

14.03.2018 17:52

Přátelé, z přesně stejných důvodů:

v pátek 16.3. v 18.00  MODLITBA ZA PRONÁSLEDOVANÉ ČÍNSKÉ KŘESŤANY (nejen za ně) u Pomníku obětem komunismu v Aleji obětí totality. To je v Praze na Malé Straně pod Petřínem vedle lanovky, kdybyste šli od Národního divadla přes most, tak do toho přímo narazíte. Nejsme pořadatelé akce, ale podporujeme ji a budeme tam. Kdybyste někdo z Prahy mohli ... nebo vy odjinud, pokud budete právě na výletě do Prahy ... :o)  Bude prý sněžit a zvonit některé zvony.

 

14.03.2018 18:19

Milí přátelé, DNES V 18:16 JSME DOSÁHLI 3000 podpisů. A to máme ještě 817 nepotvrzených - ani nevím proč. Za naše neúspěšné žadatele o azyl DĚKUJEME.

 

19.03.2018 15:19

MILÍ PŘÁTELÉ, DNES RÁNO V 8:39 JSME DOSÁHLI NA 5000 PODPISŮ, K TOMU MÁME ASI 800 PAPÍROVÝCH. VAŠE PODPORA JE NEUVĚŘITELNÁ, A NEZASTAVUJE SE. LEŽÍ NÁM PROSTĚ NA SRDCI STEJNÁ VĚC! Na začátku jsme počítali, že se podpora zastaví někde na dvěstěpadesáti. SNAD TO NENÍ NEVHODNÉ, ALE PŘIPOMÍNÁME, ŽE KDYBYCHOM MĚLI 10 000 PODPISŮ, MUSÍ NÁŠ PODNĚT ZE ZÁKONA PŘIJÍT NA POŘAD JEDNÁNÍ SNĚMOVNY A MYSLÍM, ŽE I SENÁTU. PROTO MALINKO POSUNUJEME ZÁVĚREČNÉ ODEVZDÁNÍ PODPISŮ - NA TÝDEN PO VELIKONOCÍCH. MÁME INFORMACE, ŽE NAŠE SPOLEČNÁ PODPORA ZAMÍTNUTÉ ČÍNSKÉ KŘESŤANSKÉ ŽADATELE MOC TĚŠÍ. NEJSME JEN NÁROD PITOMCŮ :o) ... I ZA TO VÁM DĚKUJEME! Za organizátory Tomáš Cejp

 

 

Komu bude petice předána: předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Vzkazy | 292

20. 03. 2018 | František Paška | Liberec
Plně se ztotožňuji s textem petice. Děkuji za možnost podpořit ji svým podpisem.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Jiřina Jírová | Chotěbuz
Už jsme zapomněli, jaké to bylo u nás před rokem 1989. Je úplně správné se těchto cizinců zastat.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Vladimír Záleský Záleský | Žďár nad Sázavou 2
Děkuji za nasazení
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Jana Hlaváčová | Liberec
V druhém odstavci chybí čárka nad a ve slově "vráceni". <br />Díky za tuto aktivitu.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Miroslav Wolinger Wolinger | Opava
Jsem vděčný za tuto vaši činnost, za vaši ochotu a pomoc pronásledovaným lidem v nouzi, které by zcela jistě po návratu, Čínské úřady s otevřenou náručí nečekaly. Čína to bude brát tak, že ji tito lidé dělají ve světě ostudu a ukazují na to, o čem se nes
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Jaroslav Hutka | Hlavní město Praha
Děkuji za sepsání této petice - Jaroslav Hutka
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Daniel Dostrašil | Ústí nad Orlicí
Budu šířit dál.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | marta cedivodova | Ostrava-město
Děkujeme že se někdo snaží pomáhat ačkoliv je to v našem státě považováno spíš za kriminální činnost
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Eva Ondříčková | Praha 8 Střížkov
Díky! :-)
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

20. 03. 2018 | Matúš Kušnír | Opava
Díky za snahu touto cestou změnit rozhodnutí českých úřadů.
+0 | -0
doporučit +

Podpoření příspěvku je možné pouze po přihlášení. Přihlásit se nebo zaregistrovat

Podepsat tuto petici

Podpis je nutné potvrdit v doručeném mailu

Podpis je nutné potvrdit v doručeném mailu

Podpisy | 6122 (+470 nepotvrzených)

Podpisový arch v PDF
  • Marta McCabe | Praha 6
  • Petr Jankůj | Mysločovice
  • Tomáš Janoušek | Náchod
  • Vilém Caha | Kutná Hora
  • Tomáš Nevřela | Písek
  • Marie Nováková | Stavěšice
  • Hana Pospisilova | Frýdlant nad Ostravicí
  • Miloš Urban | Hořovice
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Miroslav Řezníček | České Budějovice