Petice za existenci odborného výzkumu při svěřování dětí do péče
32 podpisů chybí 968

Petice za existenci odborného výzkumu při svěřování dětí do péče

Autor: Silvie Kumpoštová | vloženo: 03.11.2014 | 32 podpisů
Sdílejte s přáteli

Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, „Za existenci odborného výzkumu v oblasti oprávněného zájmu dětí na střídavé péči“

Vážená paní ministryně,

v souvislosti s recentní judikaturou Ústavního soudu ČR v oblasti výchovy nezletilých dětí, se na Vás obracíme s naléhavou žádostí o zadání provedení odborného výzkumu příslušnou institucí, který by sloužil jako podklad pro rozhodování obecných soudů, a současně i jako podklad k přijetí případné legislativy, reagující na tuto společenskou otázku.

Jsme hluboce přesvědčeni, že daná problematika není otázkou práva, nýbrž problematikou, na kterou by měli hledat odpověď především specializovaní odborníci z oboru psychologie a oborů s ní souvisejících. Dle našeho názoru není únosná situace, kdy si justice uzurpuje právo na stanovení strohých kritérií, ze kterých lze obecně vycházet při určování zájmu dítěte. Problematika určení zájmu dítěte je velmi komplikovanou záležitostí, a ponechat její řešení pouze v působnosti soudů, se jeví ve společnosti 21. století jako pošetilost a krátkozrakost.

My, níže podepsaní, protestujeme proti stavu, kdy je českými soudy přijímána premisa, že jednoznačným zájmem nezletilého dítěte je, aby bylo v péči obou rodičů, tedy ve střídavé péči.

Zejména navrhujeme:

Aby došlo k uzákonění kritérií a závazných postupů, na základě kterých by mohly soudy rozhodovat o tom, co je zájmem dítěte při svěřování do péče jednoho nebo obou rodičů, a to na základě provedených vědeckých studií o vlivu již realizované střídavé péče na:

Psychický vývoj
Sociální vývoj
Vzdělání dítěte

 

Aktuality

03.11.2014 22:42

Domníváme se, že je na místě respektovat aktuální rozhodovací praxi soudů, nicméně soudy nemohou přejímat danou rozhodovací praxi mechanicky, bez náležitého zhodnocení. Soud musí vždy vycházet z jedinečnosti každého případu, každého účastníka a zejména přihlédnout k tomu, že se jedná o zájmy nezletilých dětí.
Sama skutečnost, že dítě má rádo oba rodiče, nelze vykládat shodně, jako když si dítě přeje být ve střídavé péči obou rodičů. Není pravidlo, že pokud má dítě rádo oba rodiče, zároveň si přeje být ve střídavé péči.
Není také pravidlo, že pokud jeden z rodičů má dítě menší počet dní v měsíci, je mu odpíráno právo na výchovu dítěte.
V této souvislosti nelze ani přehlédnout zvyklosti rodiny a způsob rodinného soužití. Jiná situace může být v rodinách, kde otec i matka se starají o děti rovným dílem, a to včetně vaření, úklidu, praní prádla a podobně, otec i matka s dítětem tráví čas rovným dílem. Jiná situace je v rodině, kdy matka zůstává s dítětem v domácnosti, otec zajišťuje náklady na uspokojení potřeb rodiny či má vlastní zájmy a koníčky a dítě s otcem tráví poměrně málo času, někdy se vídají i nepravidelně. Potom rozhodnutí o střídavé péči obou rodičů o dítě může znamenat zásadní změnu pro dítě, změnu návyků, způsobů, prostředí, kamarádů. O takových změnách dítě dopředu neví, co budou znamenat. Takovou změnu poměrů dítěte do budoucna není schopen posoudit ani dospělý člověk, natož dítě, zejména mladšího školního věku.
Při plošné realizaci střídavé péče bychom dospěli k situaci, kdy právo dítěte na výchovu obou rodičů budeme zaměňovat za právo rodičů mít dítě „napůl“ za situace, kdy na to není připraveno ani dítě, ale nemusí být na toto připraven ani rodič.
Jednání soudů by se tak stalo pouze formálním, nemuselo by probíhat jiné řízení, než formou dotazu, zda oba rodiče mají o dítě zájem a na základě toho by mohly soudy rozhodnout.
Je na zvážení, zda výklad práva na výchovu dítěte oběma rodiči má být realizován takovou striktní formou, či zda má být rozsudek soudu vyjádřením skutečných práv a potřeb dítěte, zejména za situace, kdy soudy mohou využít řadu možností od širších styků s rodičem, u kterého dítě není ve výchově, postupné zvykání dítěte na režim střídavé péče a rozhodně by měly být soudy zvažovány i vhodnost dne, kdy se výchovné prostředí mění. Neděle, tak, jak je nyní praktikováno, je dnem odpočinku a volnočasových aktivit, nezřídka realizovaných mimo bydliště (tzv. víkendové pobyty) a je pak na zvážení, zda stěhování od jednoho rodiče k druhému úplně každou neděli je pro dítě skutečně přínosem. Naskýtá se otázka, zda není narušen potřebný časový prostor dítěte pro jeho odpočinek, rozvoj vlastních volnočasových aktivit. To již ani nezmiňujeme dopravní situaci na silnicích, která právě v pátek odpoledne a v neděli v podvečer je kritická. Nedělní střídání dětí pak může znamenat spíše stres pro dítě než jakýkoliv přínos.
Další otázkou je, zda by v oblasti péče o děti měly soudy tímto způsobem napomáhat sjednocení evropské judikatury. Nelze naprosto přisvědčit tomu, že stejné modely chování a rodinných zvyků jsou v rámci Evropy srovnatelné, rozhodně nelze očekávat s ohledem na historický vývoj rodinných vztahů, že lze stejný model chování očekávat u všech evropských národů a u všech dětí všech evropských národů. Pokud by ke sjednocení judikatury mělo dojít, tak by k tomu nikdy nemělo dojít v právních věcech tak individuálně určených, jako je péče o děti, nikdy by také k takové situace nemělo dojít bez řádných a vědecky podložených studií, kdy odborníci z řad psychologů by měli zkoumat dopad střídavé péče na psychiku dítěte a teprve na základě takové studie, kdy znalci dospějí k vědeckému závěru, řádně podloženému, že střídavá péče obou rodičů v modelu, ve kterém je nyní aplikována soudy, je pro každé dítě přínosem, pak teprve lze přisvědčit, že zájmem dítěte za všech okolností je střídavá péče obou rodičů. Do té doby nechť je respektována každá osobnost dítěte jako samostatný jedinec a nechť i ze strany soudů je mu takto věnována pozornost.

 

 

Komu bude petice předána: Ministerstvo spravedlnosti, MPSV

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Vzkazy

Diskuze byla z důvodů většího množství nevhodných příspěvků zastavena.

Podepsat tuto petici

Podpisy | 32 (+1 nepotvrzený)

Podpisový arch v PDF
  • Bob Vejnar | Jablonec nad Nisou
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Kristýna Marešová | Radkov u Telče
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Lucie Pospíšilová | Praha
  • Pavla Vrublová | Praha
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Deborah kopecká | praha5 malá chuchle
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Jaroslava Vaculíková | Vlkoš
Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici