Podpora snahy o zřízení Klidové zóny Královec /Valašské Klobouky/
Tato petice má za cíl vytvořit klidovou zónu v oblasti Královec, kde by měli být stanoveny jasné podmínky pro využívání této oblasti jelikož nárůst turistického ruchu a to nejenom v našem regionu je obrovský. Bohužel vedení města se domnívá, že je vše v pořádku, ovšem opak je pravdou.
Navrhovaná pravidla:
1.zřízení pěších zón v nejvíce zatížených směrech
-od parkoviště u rekreačního střediska směr rozhledna
-od parkoviště směr vysílač
-od hlavní cesty směr Návojské lůky
-od hlavní cesty směr Dobšena
2.úprava parkoviště u rekreačního střediska
3.zákaz parkovaní všech vozidel mimo vyhrazené parkoviště
4.zákaz vjezdu všech vozidel do těchto zón mimo majitele pozemků a chat
-těmto by mělo být vydáno pouze jedno povolení
5.snížení rychlosti všech v této oblasti /cyklo i moto/
6.zřízení odpadkových košů a jejich následnou obsluhu
7.údržba stezek a cest pro turisty
8.rozšíření stráže ochrany přírody
Autor: Jiří Nedavaška | 2 podpisy
Více >Město dne 8.8.2024 mělo veřejné zasedání, kde zveřejnilo nový územní plán, především nové komunikace středem dolních zahrad (odbočka z dálnice), která počítá s kapacitou až 16000 vozidel denně, samozřejmě, nám, co bydlíme v této lokalitě to přinese řadu změn v podobě zvýšeného smogu, hluku a především bezpečnosti, zástavba silnicí posledních volných ploch pro odpočinek. Pominu fakt, že rozhodně značně, klesnou ceny realit v této zóně, jelikož u frekventované silnice se značnou dopravou pod okny nikdo opravdu bydlet nechce. Již tak stačí místní železnice. Komunikace vznikne v bezprostřední blízkosti vašich domů, také Vaše děti budou chotit do města přes frekventovanout komunikaci jelikož občanská vybavenost dolních zahrad je naprosto minimální, za přejezdem.
S občany pracujících na této petici si myslíme, že doprava by se měla vést po okraji města, nikoli jeho středem v obydlené zástavbě.
Nový územní plán naleznete na https://www.mesto-kromeriz.cz/urad/dokumenty-a-informace/uzemni-plan
Hlavní výkres a výkres dopravy.
Kam zasílat stížnost proti územnímu plánu.
Občané na projednání vznesli zhruba tři desítky dotazů. Své námitky a připomínky ale musejí podle zákona podat písemně, a to na adresu Městský úřad Kroměříž, odbor investic, oddělení územního plánování, Velké náměstí 115/1, 767 01 Kroměříž nebo datovou schránkou na adresu: bq2bfur, případně osobně na podatelně městského úřadu. „Doručit je musí nejpozději do sedmi dnů od konání veřejného projednání, tj. do 14. srpna 2024 včetně. Písemná forma je nutná, vystoupení na veřejném projednání podle stavebního zákona nestačí,“ upozornil vedoucí oddělení územního plánování Lukáš Adamík.
Autor: Ondřej Letovanec | 158 podpisů
Více >My, níže uvedení občané města Valašské Meziříčí vyjadřujeme tímto svůj nesouhlas s plánováním výstavby a s výstavbou domu s byty pro sociálně potřebné na parcele č. 2544/40 na ulici J.K.Tyla ve Valašském Meziříčí.
Důvody:
Na výše uvedeném místě je v současnosti jediná odpočinková zóna s řízenou parkovou výsadbou dnes již vzrostlých stromů na sídlišti Vyhlídka a okolí. Prostor využívají k procházkám a odpočinku obyvatelé přilehlých dvou domů pro seniory, stejně jako pejskaři a další obyvatelé sídliště a přilehlých ulic. Sídliště Vyhlídka je patrně nejhustěji osídlenou oblastí Valašského Meziříčí s relativně malými ostrůvky zeleně. Zastavěním této parcely dojde ke zničení vzácného kousku klidného prostoru s více než dvacetiletými stromy a pokračování jednolité betonové zástavby.
Parcela č. 2544/40 je uprostřed hustě zastavěného prostoru, který má dlouhodobé problémy s dopravní obsluhou. Dá se očekávat, že umístěním domu pro sociálně potřebné s podzemními garážemi na tuto parcelu se dopravní problémy na přilehlých ulicích ještě zhorší.
Zastupitelstvo Města dále předpokládá posílení dopravní obslužnosti tohoto domu autobusy MHD. Vzhledem k nepropustnosti současných silnic by to patrně vyžadovalo další rozšíření vozovek na úkor zeleně.
Kromě zastavění zelených ploch bude s umístěním podzemních garáží a zavedení MHD souviset i navýšení hluku a vyšší znečištění v dané lokalitě.
Nerozporujeme, že výstavba domu pro seniory je pro život ve městě důležitá a potřebná.
Žádáme Zastupitelstvo Města Valašské Meziříčí o zachování odpočinkové zóny na parcele č. 2544/40 a o zvážení možnosti umístit objekt domu pro sociálně potřebné na jinou parcelu.
Děkujeme předem za zvážení této možnosti a těšíme se na další jednání,
Klára Konvičná
Autor: Klára Konvičná | 1 podpis
Více >Vážení rodiče, zákonní zástupci,
rádi bychom rozšířili kapacity pro přijetí dalších dětí do dětské skupiny Medulínek v Uherském Ostrohu, kterou bude provozovat Veselá Sovička. K tomu však potřebujeme i Vaši podporu, a proto se na Vás obracíme s žádostí o pomoc.
Potřebujeme doložit zájem zákonných zástupců o umístění dětí do dětské skupiny, k žádosti o dotaci.
Pokud máte zájem, aby Vaše dítě/děti mohly být umístěny v Uherském Ostrohu ve Zlínském kraji, vyplňte prosím petici.
Podpisem petice se k ničemu nezavazujete, a to ani k reálnému zápisu Vašeho dítěte. Poskytnuté údaje nikde nezveřejňujeme.
Děkujeme za Vaši podporu a zájem.
Případné dotazy rádi zodpovíme na níže uvedených kontaktech.
Bc. Marie Kusákova, Dis.
Základní škola a Mateřská škola Na Dědině s.r.o.
e-mail: marie@nadedine.cz
telefon: 775 299 440
Autor: Simona Čápková | 41 podpisů
Více >Vážení rodiče, zákonní zástupci,
rádi bychom od září 2024 rozšířili kapacity pro přijetí dalších dětí k základnímu vzdělávání na Základní škole Na Dědině s.r.o. ve Zlínském kraji. K tomu však potřebujeme i Vaši podporu, a proto se na Vás obracíme s žádostí o pomoc.
MŠMT požaduje doložení zájmu zákonných zástupců o vzdělávání dítěte na Základní škole Na Dědině s.r.o.
Pokud máte zájem, aby Vaše dítě/děti mohly být zapsány jak v denní, tak kombinované výuce (v jakémkoliv ročníku) v této škole v Uherském Ostrohu ve Zlínském kraji, vyplňte prosím petici.
Podpisem petice se k ničemu nezavazujete, a to ani k reálnému zápisu Vašeho dítěte. Poskytnuté údaje nikde nezveřejňujeme, budou předány MŠMT pouze pro účely správního řízení ve věci žádosti o zápis naší nové střední školy do rejstříku škol.
Děkujeme za Vaši podporu a zájem o rozvoj inovativních škol v České republice.
Případné dotazy rádi zodpovíme na níže uvedených kontaktech.
Mgr. Pavel Houška
Ředitel školy
Základní škola a Mateřská škola Na Dědině s.r.o.
e-mail: phouska@nadedine.cz
telefon: 739 480 476
Autor: Jana Pokorná | 144 podpisů
Více >Dobrý den vážení spolupracovníci.
Sepsali jsme petici, s jejíž pomocí chceme poukázat, že nám není lhostejný osud našich milých a osvědčených vrátných. Podpořme je svým podpisem.
Na budově se mění hlídací agentura, která nechce zaměstnat neinvalidní pracovníky. Chcete nadále potkávat naše dlouholeté zkušené vrátné Dobrušku, Petra a další…? Oni chtějí s námi nadále pracovat, ale nemají žádnou invaliditu a tím pádem nejsou perspektivní pro novou agenturu, která na lidi s postižením bere dotace.
Fanfán Tulipán
Autor: Fanfán Tulipán | 2 podpisy
Více >Bojuji proti demolici tunelu Ludkovicích, která se má uskutečnit od 14.8. 2023. Částka demolice má činit přibližně 7 mil.kč. Počátek stavby byl schválen v r. 1937. Měla zde vést plánovaná silnice typu dálnice, spojující města Luhačovice a Zlín. Bohužel v r. 1945 byla tato stavba zastavena. Nyní tento most zdobí obec Ludkovice. Podle zjištění jde o poslední tunel v takto zachovalém stavu a je to velká památka na pana Baťu. Aktuálně má přijít k demolici tohoto mostu z důvodu padajících odlomků betonu. Pomozte zachovat tuto památku a najít řešení opravy či jiného využití.
Autor: T. J. | 60 podpisů
Více >Petice za úpravu projektu rekonstrukce náměstí Míru ve Zlíně
(petice podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním)
Na základě informací získaných na veřejném projednání my, níže podepsaní občané, žádáme
o úpravu projektu rekonstrukce náměstí Míru ve Zlíně v těchto bodech:
1) Zachování čtyř vzrostlých lip v centru náměstí Míru ve Zlíně. Nový projekt rekonstrukce náměstí nerespektuje trvale se zvyšující průměrné teploty v intravilánu města. Mikrolima otevřeného vydlážděného prostoru náměstí znepříjemní a některým občanům znemožní účast na veřejných akcích konaných na náměstí. Již nyní je stín tvořený lípami pro mnohé jediným místem, kde v letních dnech mohou na náměstí být. Finanční náklady na udržení jakýchkoliv nově vysazených dřevin budou několikanásobně vyšší, než náklady na údržbu stávajících vzrostlých lip.
2) Z poskytnutých informací k projektu vyplývá, že není vyřešena otázka nakládání s odpady pro místní obyvatele a podnikatelský sektor.
3) Stejně tak není vyřešena obslužnost veřejných akcí vyžadujících těžkou techniku - přemísťování například modulových staveb při filmovém festivalu.
4) Nové pódium neodpovídá potřebám akcí s většími prostorovými nároky nebo větším počtem vystupujících (Městské divadlo, folklórní festivaly a jiné).
5) Vytvoření několika menších vodních prvků zpříjemňujících pobyt na náměstí
v teplém období roku (v současnosti duben až září).
Autor: Světlana Holešovská | 82 podpisů
Více >Podpisem této petice podpoříte nutnost sehnat k nám na školu školního psychologa. Psychologů je v okolí zoufale málo, navíc ve školním prostředí jsou čím dál více potřeba. Studenti trpící jakýmikoliv psychickými problémy by tak měli mnohem větší možnost sehnat pomoc a předejít tak zhoršení jejich stavu. Nepodceňujme to. Cílem petice je zejména upozornit školu na význam školních psychologů a že by jejich přítomnost mohla poskytnout studentům motivaci a rychlou možnost své problémy řešit a mluvit o nich.
Autor: Lucie Nováková | 2 podpisy
Více >My, níže podepsaní občané České republiky, zejména občané Zlínského kraje, vyzýváme všechny odpůrce této stavby, aby zanechali veškerých aktivit, jejichž jediným cílem je oddalování výstavby části rychlostní komunikace D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – Slovenská republika ve Zlínském kraji.
Máme za to, že co nejrychlejší dostavba této komunikace uleví občanům žijících v přilehlých obcích.
Zejména dojde ke zlepšení životního prostředí v těchto obcích, neboť se omezí hlukové i smogové zatížení těchto oblastí a většina dopravy, která tamní obyvatele každodenně omezuje, bude odkloněna na novou komunikaci. D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – Slovenská republika totiž má sloužit zejména jako obchvat výše uvedených obcí. Dalším přínosem pro tyto oblasti bude zkvalitnění místní fauny a flory. Doprava se totiž již nebude koncentrovat v místech, která na to nejsou uzpůsobená.
Dokončení stavby této komunikace nicméně bude mít pozitivní dopad i na ekonomiku Zlínského kraje, kdy Zlín a další obce budou konečně připojeny na dálniční síť.
Znovu tedy vyzýváme všechny spolky, které se samy označují jako „ekologické“, aby si uvědomily, že nejen někteří aktivisty vybraní živočichové, ale i lidé mají právo na příznivé životní prostředí. Měly by tak přestat oddalovat výstavbu této páteřní komunikace Zlínského kraje.
Z výše uvedených důvodů požadujeme co nejrychlejší zlepšení životního prostředí a konkurenceschopnost Zlínského kraje, a podporujeme tak dostavbu rychlostní komunikace D49.
Petiční výbor:
Marek Novák, předseda a zástupce petičního výboru, zlínský patriot, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, člen podvýboru pro dopravu
Jiří Korec, člen petičního výboru, primátor města Zlín
Radek Doležal, člen petičního výboru, radní pro dopravu Zlínského kraje
Martin Štětkář, člen petičního výboru, koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, člen výboru pro dopravu zastupitelstva Zlínského kraje
Autor: Marek Novák | 417 podpisů
Více >Vážení zastupitelé a představitelé města,
My, níže podepsaní, vítáme záměr zamezení prašnosti skládky uhlí v areálu teplárny CTZ s.r.o. na adrese Sokolovská 572, Uherské Hradiště a podporujeme náhradu dnes používaného uhelného prachu zemním plynem.
Vedle této varianty však většinový vlastník teplárny spolu s městem zvažují možnost výstavby spalovny směsného komunálního odpadu, případně odpadních kalů (tzv. ZEVO), nebo výstavby bioplynové stanice, kde by byl likvidován biologicky rozložitelný komunální odpad.
Chápeme nutnost řešení odpadové politiky v Uherském Hradišti v delším horizontu, avšak nesouhlasíme s uvedenými záměry zpracování odpadů v areálu CTZ s.r.o.
Umístění zařízení na zpracování odpadů v takové blízkosti obytné zástavby, škol, obchodních středisek a zařízení ke sportu a rekreaci považujeme za naprosto nevhodné a nezodpovědné.
Proto vás vyzýváme, abyste plně podpořili variantu náhrady kotlů na uhlí za moderní kogenerační jednotky, kde bude sloužit jako palivo pouze zemní plyn.
K uvedenému postoji nás vedou především tyto důvody:
1. Podle dostupných informací by se v případě zvažované realizace spalovny odpadů (ZEVO) jednalo o zařízení nespadající pod zákon o integrované prevenci, takže by nebyla zajištěna nejvyšší dosažitelná bezpečnost a minimalizace negativních vlivů spalovny na zdraví a životní prostředí, v souladu s nejlepšími dostupnými technikami pro tato zařízení.
2. U těchto zařízení nelze zcela vyloučit možnost havárií, především požáru v zásobníku odpadů, kdy mohou velmi nebezpečné zplodiny hoření odpadů volně unikat do okolí.
3. Současná zákonná kontrola provozu spaloven nezaručuje dodržování emisních limitů pro škodliviny nepřetržitě po celou dobu provozu, zvláště při spalování odpadů s tak proměnlivým složením, obsahujících řadu složek, které způsobují toxicitu zplodin spalování.
4. V případě provozování bioplynové stanice, zpracovávající biologicky rozložitelný odpad metodou anaerobního vyhnívání, je největším rizikem šíření obtěžujícího zápachu. Původem zápachu bývají samotné zpracovávané odpady, poruchy jednotlivých uzlů zařízení a chyby v řízení procesu vyhnívání směsi odpadů s proměnlivým složením.
5. Prakticky nefunkční legislativa ochrany občanů před emisemi zápachu (neexistující emisní limity a nedostatečné předpisy pro výstavbu a kontrolu těchto zařízení) umožňuje pouze preventivní řešení těchto problémů bioplynových stanic zpracovávajících komunální odpady a tím je umístění minimálně 800 m od obytné zástavby, což v případě CTZ nelze dodržet.
6. Nechceme připustit vyšší znečištění Uherského Hradiště, než lze docílit přechodem čistě na zemní plyn. Preferujeme řešení, které může přispět k omezení stálého nárůstu alergií, počtu astmatiků, respiračních onemocnění, a dalších chorob.
Děkujeme za projednání našeho stanoviska a věříme, že se naplní slova pana starosty, uvedené ve Zpravodaji města (2020/01):
„Nepostavíme tu nic, co by nebylo výhodné pro město a jeho obyvatele nebo co by mělo negativní vliv na životní prostředí.“
Věříme tedy, že při volbě varianty náhrady uhlí zvítězí zájem ochrany zdraví a životního prostředí a bude realizován přechod teplárny čistě na zemní plyn.
Autor: Jakub Grós | 177 podpisů
Více >My, občané Otrokovic, touto peticí žádáme zastupitele města Otrokovice o změnu jednacího řádu zastupitelstva tak, aby bylo možné zhlédnout zpětně přenos z jednání zastupitelstva. Navrhujeme jako možné řešení, aby byl vytvořen a veřejnosti zpřístupněn archiv, kde budou uloženy záznamy z jednání zastupitelstva (např. na serveru na www.youtube.com).
Ne každý, máme možnost být doma v daný čas a termín, kdy zasedání ZMO probíhá, případně se zúčastnit osobně a rádi bychom měli tu možnost.
Podpisem této petice vyjadřujeme svůj zájem aktivně sledovat dění ve městě a opravdu máme zájem využít možnosti sledovat tyto záznamy a uvědomujeme si, že pokud nebudou záznamy mít aspoň minimální sledovanost, může být opět změnou jednacího řádu zrušena archivace.
Děkujeme!
Autor: Miroslav Schmidt | 106 podpisů
Více >Nesouhlasím, aby součastní maturanti získali maturitu z průměru známek z předchozích tří ročníků a nezažili si povinnosti s maturitou spojenou. Je to nejen nezbytná průprava a povinnost pro tyto studenty zažít tyto povinnosti, které jsou průpravou do dalšího života a bez této zkušenosti velmi nezbytnou, ale jsou také velmi důležitým sociálním faktorem a přípravou na tuto "životní" zkoušku mít povinnost se připravit. Zlehčení této situace místo umožňující nabídce posunutí termínu této zkoušky považuji za fatální důsledek pro budoucí generaci našich studentů i dětí a zlehčení tohoto zásadního okamžiku v životě studentů.
Autor: Martin Matlach | 3 podpisy
Více >Hřiště s umělým povrchem na Pasekách bylo nově osvětleno v listopadu 2019.
Díky světlu může na hřišti v zimním období trénovat cca 120 dětí od 6 do 15 let a 20 dorostenců od 16 do 19 let. Samozřejmě zde máme i celek mužů, jelikož je pro nás důležité, aby měli dorostenci v kritickém věku možnost se sportem pokračovat.
Hřiště je v provozu vždy do 20:30 hodin, následně se světla zhasínají a areál je nejpozději ve 21 hodin prázdný.
Hřiště vzniklo v roce 1931 na louce, kterou nadšencům věnoval pan Antonin Baťa. Klub si v historii prošel spoustou trablů.
Přes mnohé, především finanční potíže se povedlo hřiště zachránit a s pomocí města zmodernizovat.
Za léta, kdy se na hřišti vystřídalo několik generací se v těsné blízkosti vybudovaly rodinné domy.
Některé obyvatele bohužel historicky obtěžují balóny, které často zaletí na jejich pozemky. Aktuálně se situace zhoršila, právě díky světlům. Ta však v zimním období umožňují dětem trénovat a využít hřiště na maximum.
Z naší zkušenosti, dochází právě z důvodu výpadku venkovních tréninků k vystoupení dítěte z klubu a většinou bez toho, že by dané dítě přešlo k jinému sportu. Prostě přestane sportovat.
Z tohoto důvodu žádáme v této petici o vyjádření podpory za zachování režimu fotbalového hřiště s tím, že bude v nedostatečný světelných podmínkách osvíceno již osazenými světly, vždy do maximálně 21 hodin.
Dále tímto vyslovujeme nesouhlas s peticí, která má za cíl omezit využití hřiště.
Za organizátora petice:
Marek Novák
Autor: Marek Novák Novák | 241 podpisů
Více >Městský úřad Otrokovice
Bc. Hana Večerková, DiS.
starostka
Náměstí 3.května 1340
Otrokovice
765 02
Petice: Zachování stromů na sídlišti Střed, Otrokovice
(petice podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním)
Vážená paní starostko města Otrokovice,
my, níže podepsaní občané, nesouhlasíme s pokračováním započaté výstavby cyklostezky na ulici Jiráskova a dál středem sídliště a s dalším kácením zdravých vzrostlých stromů v této lokalitě, a to nejen z důvodu zvyšující se prašnosti ve městě.
Dle přiloženého dopisu měly být původně pokáceny jen 4 stromy, dle novější mapy má být skáceno celkem 11 zdravých vzrostlých stromů s obvodem kmene přesahujícím 80 cm, přičemž náhradní výsadbou má být 12 mladých stromků, konkrétně javoru mléče.
Minulý týden, tzn. od pondělka 12. 8. 2019 již byly pokáceny 2 stříbrné smrky a dokonce 1 lípa a další stromy s obvodem kmene menším než 80 cm. Ve finále padne tedy mnohem více stromů, než je garantováno ve výsadbě. Některým z nich během započaté stavby betonové „dálnice“ pro cyklisty byly během výkopových prací obnaženy kořeny a obáváme se, že by mohlo dojít k jejich poškození.
Výše uvedené stromy byly navíc skáceny v době vegetace, co by se dalo přirovnat k vraždě „při plném vědomí“. Jedná se o velký morální přečin vůči přírodě i vůči nám, občanům.
Nové stromky jsou v současné době vysazovány bez „krále“, hlavního kořene, takže nikdy nemohou dosáhnout takové síly a vitality jako stromy sázené v minulosti. Navíc potrvá několik dekád, než dostatečně vyrostou a není vůbec jisté, zda se v novém prostoru mezi betonem v současných suchých podmínkách při několikaletém nedostatku vody vůbec ujmou a porostou tak, aby se mohly stát adekvátním rezervoárem vody, součástí a spolutvůrci biotopu po další organismy a záštitou vlahého stínu pro nás, občany. Stojící stromy to dokážou. Tak proč je tedy chcete dát skácet?
V současné době, kdy celou Evropu sužuje sucho a nedostatek vody, kdy jsou káceny celé hektary lesa kvůli kůrovci a kdy dochází k požárům, v době, kdy je třeba každý zdravý strom hájit, chránit a opečovávat, považujeme toto kácení za obzvláště nesmyslné a alarmující.
Široká betonová „dálnice“, kterou nazýváte cyklostezkou, která má vést středem sídliště a na jejíž úkor má kromě zdravých vzrostlých stromů padnout i pískoviště pro děti navíc, dle našeho soukromého průzkumu, nebude vyhovovat ani cyklistům samotným a její výstavbu si nepřejí. Celý projekt budování této cyklostezky je nesmyslný, v létě z ní bude jen zbytečně sálat horko a bude bránit prosakování tolik potřebné vody.
Jedná se o barbarské chování vůči obyvatelům sídliště, zejména dětem, i vůči přírodě a v žádném případě se nejedná o veřejný zájem.
Žádáme Vás tímto o zastavení výstavby cyklostezky a zrušení povolení kácení zdravých stromů v této lokalitě. Toto ve veřejném zájmu je.
Děkujeme.
Autor: Světlana Holešovská | 51 podpisů
Více >Petice dle č. 18 Listiny základních práv a svobod a § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním
Vážený pane primátore,
my, níže podepsaní, nesouhlasíme s výstavbou v parku za Městským divadlem Zlín.
Žádáme, aby v novém připravovaném územním plánu města byly bez výjimky všechny současné zelené plochy za divadlem včetně parcel 307/1 a 306, které jsou ze záměru vyňaty a mají být vedeny jako zastavitelné plochy, převedeny na plochy parku. Žádáme, aby při posuzování návrhů v rámci architektonicko-krajinářské soutěže „Divadelní park ve Zlíně“ a při dalším rozhodování o osudu parku za divadlem byly upřednostněny ty varianty, které s novou zástavbou nepočítají.
Žádáme tak z těchto důvodů:
*Dle normy ČSN 83 9001, Sadovnictví a krajinářství, Základní odborné termíny a definice nejsou plochy menší než 0,5ha a široké méně než 25m považovány za park, ale pouze za parkově upravené plochy. Lze na ně umisťovat jen drobný mobiliář (lavičky, odpadkové koše apod.), nikoli však např. plánované fixní jeviště pro divadlo o rozměrech 5x4 m s hledištěm pro 80 diváků. Na jejich úpravu nelze ani čerpat dotace. Zeleň za divadlem je na hraně už současnou rozlohou (má 0,5ha). Vyčlenění parcel 307/1 a 306 (o celkové rozloze 490m2) a umožnění výstavby na nich je pro budoucnost parku likvidační. Parcely 307/1 a 306 výrazně zasahují i do hloubky parku, a to v délce 33m.
* Zeleň v centru města plní důležitou funkci udržení vhodného mikroklimatu, kvality ovzduší, rekreační i estetickou. Zastavěním zelených parcel 307/1 a 306 zhoršíte životní prostředí všem obyvatelům centra Zlína!
* Na parcelách 307/1 a 306 určených k zástavbě se nacházejí dlouhodobě perspektivní stromy (zdroj: inventarizační portál www.stromypodkontrolou.cz).
* Odhlučnění třídy Tomáše Bati může kvalitně zajistit stromová a keřová bariéra.
* Pokud na parcelách 307/1 a 306 vzniknou byty, výrazně to omezí pořádání kulturních akcí v parku (rušení nočního klidu apod.).
* S výstavbou nových bytů, popř. provozoven služeb, kanceláří, souvisí i povinnost vytvoření parkovacích míst (Stavební zákon). Takové prostory ale v okolí chybí a hrozí, že to v budoucnu bude znamenat další „ukrojení“ zelené plochy.
* Pokud budou všechny současné zelené plochy za divadlem bez výjimky v novém územním plánu evidovány jako parkové, bude to pro obyvatele města určitá jistota a záruka, že případné střídání garnitur na radnici v příštích volbách nepřinese v názoru na park a citlivou otázku výstavby v něm zásadní změnu.
Věříme, že tyto důvody budou projednány a brány v potaz. Předem děkujeme.
Petiční výbor ve složení: Veronika Jurčová, Zámecká 153, Zlín; Martin Davidov, Jaroslavice 56, Zlín; Radomír Studenský, Horní Jasenka 42, Vsetín
Petiční výbor zastupuje: Veronika Jurčová, Zámecká 153, Zlín
Ve Zlíně dne 15. dubna 2019
Autor: Veronika Jurčová | 83 podpisů
Více >Já níže podepsaný/á nesouhlasím s centralizací krajské zdravotní péče spojené s vybudováním nové nemocnice na periférii sídliště Malenovice, ani kdekoliv jinde a místo toho jsem pro modernizaci a dostavbu současné Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně s ohledem na její nezaměnitelnou architekturu.
Autor: Bohdan Koutný | 550 podpisů
Více >Petice: Zachování stromů v oblasti Družstevní ulice ve Zlíně II
(petice podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním)
Vážení,
Na základě komunikace s pracovníky ČIŽP a Odboru městské zeleně jsme se dověděli, že je v blízké době opět plánováno kácení 9 stromů v oblasti Družstevní ulice ve Zlíně, které se nám již jednou díky petici, podpoře občanů a na základě rozhodnutí ČIŽP již jednou podařilo zachránit.
Nejvíce ohroženo je v současnosti těchto 5 stromů :
3ks lípa malolistá – tilia cordata (170, 188 a 206), 1ks javor mléč – acer platanoide (71), 1 ks borovice černá – pinus nigra (224)
Dále bojujeme za záchranu dalších 4 stromů:
1 ks lípa malolistá – tilia cordata (189), 2ks bříza bělokorá – betula pendula (125 a 157), 1 ks borovice černá – pinus nigra (110)
Co se týče výše uvedených lip, je sice pravdou, že lípa malolistá stojící u cesty naproti školky má srostlou prasklinu ve kmeni, dle odborného posudku dendrologa se však, že tento problém dá vyřešit jiným způsobem než kácením, například svázáním kmene a větví a ořezem koruny. Další dvě krásné lípy (188 a 170), jejichž jediným „nešvarem„ je sekundární větvení a 2 dutiny v kmeni vzniklých v důsledku neodborně ořezaných větví, lze ošetřit ořezem větví a svázáním. Javor mléč (71) Družstevní v blízkosti parkoviště má sice poraněný kmen, nicméně roste zdravě a silně dál a domníváme se, že v současné době žádnou hrozbu nepředstavuje. Na borovici (224) jsme kromě mírného sekundárního větvení žádný nedostatek nezpozorovali. Tato navíc vytváří spolu s dalšími jehličnany příjemný hájek a je tak kryta proti poryvům větru, takže není vůbec nebezpečná.
Výše uvedené stromy, jejichž číslování vychází z jejich označení na portále stromypodkontrolou. cz, byly Odborem městské zeleně označeny jako nebezpečné již v minulosti, hrozilo jim kácení a byly zahrnuty do naší petice, prosazující jejich záchranu již v lednu 2017. Tehdy se jednalo o 10 stromů vzrostlých a 8 stromů s menším průměrem kmene. Odbor městské zeleně se tehdy odvolával na dendrologický posudek brněnské agentury Safetrees. Ani podle přísné diagnostiky, ani dle následné zkoušky přírodou samotnou však stromy nebylo nutné kácet. Na základě prohlídky odborníky a finálního rozhodnutí ČIŽP z 13.2.2017 bylo tehdy jejich kácení právem zastaveno.
V úterý 13.11.2018 všechny stromy znovu pečlivě prohlédl odborník dendrolog Ing. Petr Šurbek z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Potvrdil svůj odborný posudek z dubna 2018, na základě kterého vydala ČIŽP, oblastní inspektorát Brno, 11.4.2018 rozhodnutí o zastavení kácení těchto stromů. Dle jeho odborného posudku není nutno ani jeden z těchto devíti stromů kácet a lze je ošetřit již zmíněným svázáním větví, případně ořezem. Některé stromy dokonce od sepsání minulého řízení dokázaly své nedostatky svou vitalitou odstranit, například zacelit a uzdravit poranění v kůře, takže v současnosti nepotřebují ani ošetření.
Kopie těchto rozhodnutí o zastavení kácení a tabulka s přesným označením diagnostiky každého stromu jsou k dispozici u Světlany Holešovské, autorky této petice.
Všechny stromy jsou plní velmi důležitou funkci biotopu a poskytují útočiště dalším organismům a živočichům, ale také, a to se týče především zmiňovaných lip, tvoří i zajímavou přírodně vyhlížející estetickou funkci a vytvářejí krásnou alej. Vzhledem k tomu, že tato alej roste nad vodovodním potrubím, nebude, v případě že dojde k jejich pokácení v budoucnu již nikdy obnovena. Stromy, které jsou v současné době městem vysazovány, navíc postrádají tzv. “krále“, hlavní kořen, bez kterého nemohou nikdy dorůst do takové síly a vitality, jako stromy zasazené v minulosti.
My níže podepsaní tímto žádáme o zachování všech těchto stromů a o zastavení jejich kácení.
Petiční výbor zastupuje:
Světlana Holešovská, Michal Fišar, Martin Hráček, Družstevní 4510, 760 05 Zlín
Autor: Světlana Holešovská | 47 podpisů
Více >Petice na podporu zachování stávajícího rozsahu lékařské péče v Kroměřížské nemocnici a.s.
My, níže podepsaní občané, jsme silně znepokojeni děním kolem "nové koncepce" nemocnic ve Zlínském kraji, která má podstatně ovlivnit poskytování péče v Kroměřížské nemocnici a.s.
Vážíme si toho, že máme v Kroměříži zajištěnu komplexní a dobře dostupnou zdravotní péči pro asi 110 000 obyvatel Kroměřížska. Naši předkové vybudovali nemocnici před více než 100 lety, mnozí z nás se zde narodili, přicházejí zde na svět další a další generace. Zde se s důvěrou obracíme na zdravotníky ve chvílích těžkých i nejtěžších.
Nechápeme důvody, které by měly vést k omezení rozsahu péče v Kroměřížské nemocnici, obzvláště v situaci, kdy je poslední čtyři roky ekonomicky a personálně stabilizovaná.
Žádáme zodpovědné zastupitele Zlínského kraje, aby nepřipustili ukvapené rozhodnutí o nové koncepci nemocnic. Apelujeme, aby vzali na vědomí požadavek starostů obcí Kroměřížska v dopise adresovaném krajským zastupitelům, kterým žádají, aby zásadním změnám ve zdravotnických zařízeních Zlínského kraje předcházela podrobná odborná diskuze za účasti zástupců dotčených obcí.
Žádáme, aby všechny větší organizační změny v provozu, jako jsou rušení, přesuny a slučování oddělení, změny rozsahu a místa poskytování pohotovostních služeb, byly činěny až po projednání a schválení v krajském zastupitelstvu, a s vědomím a schválením samospráv dotčeného regionu.
Žádáme, aby Zastupitelstvo Zlínského kraje petici projednalo na svém nejbližším zasedání.
Petiční výbor:
Jiří Žárský, Lubná 24, 767 01 Kroměříž
Helena Žitná, Pravčice 138, 76824 Hulín
Kontakt: petice-nemocnice@seznam.cz
Autor: Jiří Žárský | 792 podpisů
Více >
Petice: Zachování stromů na Štefánikově ulici ve Zlíně
(petice podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním)
Vážení,
v nejbližších dnech je plánováno kácení 6ks kaštanů, jírovců maďalů na Štefánikově ulici, v bezprostřední blízkosti Univerzity Tomáše Bati a trolejbusouvé zastávky Školní, nedaleko Kulturního a univerzitního centra Zlín.
My, níže podepsaní, protestujeme proti výše uvedenému kácení. Po osobní prohlídce všech výše uvedených stromů jsme přesvědčeni, že jejich skácení není v současné době nutné a žádáme tedy zachování stromů a v nutných případech jejich ošetření tak, aby nedocházelo ke zhoršení jejich stavu.
Zároveň žádáme o garanci takových opatření, prostřednictvím kterých by se tak jakémukoli narušení kořenové struktury stromů do budoucna jednou provždy zamezilo. Tento záměr je možné realizovat tím způsobem, že Odbor životního prostředí a zemědělství bude u výkopových prací, jakými byly i stavby univerzitního centra a zastávky Školní na Štefánikově ulici, do budoucna garantovat přítomnost odborného arboristy, či dendrologa tak, aby k podobným nedopatřením nemohlo již nikdy dojít.
Za přínosné řešení celé situace rovněž považujeme úpravu trolejbusové zastávky takovým způsobem, aby nedocházelo k dalšímu případnému narušení kořenové struktur stromu a aby měla „prostor se plně regenerovat.
Bohužel jsme nuceni připustit, že u výše uvedených kaštanů došlo vlivem výše uvedených výkopových prací k narušení kořenového systému. Nicméně se domníváme, že toto není natolik rozsáhlé, aby si s nimi tyto výše uvedené kaštany „neporadily“. Nejen vzhledem k tomu že se se nejedná o senescentní, ale dospělé, vzrostlé jedince, jsme přesvědčeni o tom, že tyto stromy jsou schopny svou sílu a stabilitu obnovit, neohrožují ani kolemjdoucí lidi, ani projíždějící auta, a že není nutné je nyní kácet.
Chtěli bychom na tomto místě připomenout případ prozatím „se šťastným“ koncem, kdy se nám podařilo zabránit kácení cca 16ti stromů v oblasti Družstevní ulice. Odbor městské zeleně města Zlína odvolal příkaz ke kácení 10ti vzrostlých stromů, jimž mimo jiné dominují 4 krásné lípy a 8 dalších menších stromů, a to na základě rozhodnutí Českého inspektorátu životního prostředí, vydaného dne 13.2.2017. Tyto stromy z Družstevní ulice navíc svou „životaschopnost“ obhájily i během nedávné silné vichřice, která se Českou republikou přehnala v noci z 28.11.na 29.11.2017.
Jsme přesvědčeni, že stejně tak i výše uvedené kaštany jírovce maďalu si svůj život, prostor a místo na zemi obhájí a že si toto právo zaslouží. Rozhodli jsme se je v tom podpořit.
Žádáme tímto tedy o zachování všech výše uvedených stromů na Štefánikově ulici.
Petiční výbor zastupuje: Bc. Světlana Holešovská, Družstevní 4510, 760 05 Zlín, tel: 728 923 788
Autor: Světlana Holešovská | 139 podpisů
Více >Vyberte si svůj region