Petice za zachování stromořadí na Holém vrchu při cestě Roztoky - Únětice
109 podpisů Objectif atteint

Petice za zachování stromořadí na Holém vrchu při cestě Roztoky - Únětice

L'auteur: Lenka Vozková | Téléchargé: 26.04.2017 | 109 podpisů
Sdílejte s přáteli

Občané města Roztoky se aktuálně prostřednictvím oznámení Odboru životního prostředí Městského úřadu Roztoky dozvěděli o zahájení řízení ve věci vydání povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les na pozemcích v k. ú. Žalov, a to z důvodu realizace vodovodního přivaděče pro obec Únětice.

 

V případě dotčených dřevin se jedná se o celkem 27 stromů – habrů, lip a javorů, které zde byly vysázeny v roce 2005. Nedávno byla vysázena také část aleje od Únětic, takže do spojení tohoto rozsáhlého významného krajinného prvku zbývá zasadit poslední část v řádu 200 metrů.

 

Z předloženého návrhu k projednání příslušným odborem vyplývá, že právě o celou jednu část aleje mají občané Roztok přijít. Roztočtí občané tak chtějí být informováni, jak je de facto možné, že příslušná realizační firma má již vydané stavební povolení, aniž by k němu dosud získala souhlas odboru životního prostředí. Z hlediska správního řádu v případě, kdy jsou dotčeny zájmy životního prostředí, totiž nelze bez písemného vyjádření tohoto odboru vydat platné stavební povolení.

 

Vzhledem ke skutečnosti, že město vlastní pozemky, po kterých vede polní cesta z Roztok do Únětic, nabízí se tedy řešení vést plánované vodovodní potrubí právě pod touto cestou a vzrostlou alej tak zachovat. Pokud se však alej vykácí a vodovod bude veden v aktuálně plánované trase, nebude možné zde zasadit jiné stromy, a to z důvodu ochranného pásma vodovodu v šířce 3 metrů. Několik let budovaný krajinný prvek tak zcela zanikne a nebude možné jej rehabilitovat.

 

Přesto se nabízí řešení vybudovat vodovodní potrubí i v bližší vzdálenosti stromů, nesmí však být poškozeny jejich kořeny. Dotčené dřeviny jsou ještě mladé, tudíž jejich kořenový systém nebude tak rozvětvený a realizaci vodovodního potrubí umožní. Tím by byla zachována stávající alej.

 

Občané v rámci prověření skutečností nechali udělat příslušný odborný posudek. Z něho vyplývá, že cena stromů je zhruba 160.000 Kč. Nehledě na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, kulturní a nehmotná cena vzrostlé aleje je pro občany mnohem větší. Alej nejen dělí rozsáhlá pole na menší celky, působí jako větrolam, rozšiřuje biodiverzitu, ale poskytuje stín při letních procházkách a zadržuje vodu či poskytuje optimální podmínky pro hnízdění ptactva.

 

Aleje byly vždy součástí naší krajiny a osvícení lidé, firmy a zastupitelstva se je snaží do naší krajiny opět navracet. Protože občanům záleží na zachování této aleje, rozhodli se iniciovat petici.

Občané především žádají odpověď na tyto své otázky:

1) Proč, když je příslušný projekt řešen již dva roky, byl Odbor životního prostředí osloven teprve po dvou letech, a to těsně před samotnou realizací projektu?

2) Proč k projednání návrhu nebyla přizvána veřejnost, když jde o veřejnou alej?

3) Proč není tento významný krajinný prvek v podobě aleje brán v potaz již od počátku projektu?

4) Kdo jmenovitě je odpovědný / jsou odpovědní za příslušná rozhodnutí ve všech fázích projektového a stavebního řízení?

5) Byly projektová příprava a stavební řízení ve výše uvedené věci vedeny v souladu se zákonem?

Aktuality

26.04.2017 10:21

Petice se bude předkládat dne 26.4.2017 na jednání zastupitelstva.

 

23.05.2017 20:21

Děkujeme všem za podepsání petice.  Na jejím základě dubnové zastupitelstvo Roztok ujistilo občany, že se zmíněná alej kácet nebude. Rovněž Odbor životního prostředí žádost o kácení zamítl. Dále zástupce vedení města poděkoval občanům, že se o zmíněnou problematiku zajímali.

Odpovědi na otázky, které byly v petici položeny zpracujeme na základě informací z dopisu MÚ, který byl dne 22.5. doručen petičnímu výboru. Protože odkazy v dopise vyžadují prostudování dalších materiálů, a to nám zabere nějaký čas, odpovědi zveřejníme do konce prvního červnového týdne 2017.

Petiční výbor

 

16.06.2017 18:43

Zhruba před dvěma měsíci byla podána na MÚ Roztoky petice, proti kácení aleje na polní cestě mezi Roztokami a Úněticemi, o které požádal Svazek obcí kvůli stavbě přivaděče vody do okolních vsí.

Následně byl našemu panu starostovi zaslán otevřený dopis, který souvisel s peticí, a kde byly položeny některé otázky, na které pan starosta odpověděl. (Odpovědi viz příloha).

- Bylo stavební povolení vydáno v souladu se zákonem 183/2006 Stavební zákon a 114/1992 Zákon o ochraně přírody a krajiny? Byly splněny všechny požadavky, které tyto zákony ukládají?

- Jak rozhodl odbor ŽP obce s rozšířenou působností a proč potřeboval další souhlas Odboru ŽP Roztoky?

- Jak jsou zajištěna práva majitelů pozemků sousedících s případnou stavbou, jejichž práva budou s největší pravděpodobností stavbou dotčena nebo omezena?

- Jak je zajištěna ochrana stromů při stavební činnosti tedy: jak daleko povede výkop od stromořadí a bude-li postupováno v souladu s normou 83 90 61 – Ochrana stromů, porostů a vegetačních ploch při stavební činnosti?

- Byly vzaty v potaz nové skutečnosti vzniklé na území – například vznik nového stromořadí 28 stromů kolem dotčené cesty v obci Únětice?

Rádi bychom se ještě zastavili u dvou položených otázek, a to:

Jak je zajištěna ochrana stromů při stavební činnosti a jak jsou zajištěna práva majitelů dotčených pozemků. Pro první otázku jsme si vyžádali Stanovisko Odboru životního prostředí Černošice, který má ochranu přírody pro zmíněný projekt v kompetenci a prostudovali Stavební povolení vydané MÚ Černošice.

Ve stanovisku je uvedeno pouze, že se stavba není zásahem do významného krajinného prvku a že částmi stavby procházejí lokání biokoridory. Zjistili jsme, že se ochranou vegetace a stromů při stavební činnosti se zmíněný dokument nezabýval. Ochrana vegetace a stromů při stavební činnosti vychází z normy 83 90 61 a ze zákona 114/ 1992 Sb. Odbory životního prostředí by mohly ve svých vyjádřeních alespoň tuto normu zmiňovat, ale nestalo se tak. Stavební povolení například velmi detailně specifikuje normy týkající se odpadů, osvětlení výkopu v noci a dalších požadavků na stavbu, ale o ochraně stromů nebo vegetace se nikde nehovoří. Je to škoda, protože právě stromy jsou často stavební činností nenávratně poškozeny. Pan starosta uvádí, že ochrana stromů bude zajištěna technickým stavebním dozorem. Zde se tedy naskýtá otázka, proč bylo žádáno stavebníkem o pokácení aleje, když projekt obsahuje specifikaci, že ochrana stromů bude zajištěna stavebním dozorem.

Z postupu se lze domnívat, že aleje si nikdo se zúčastněných orgánů, které stavební projekt schvalovaly, nevšiml. Proto nebude od věci, když si ochranu stromů pohlídáme raději sami. Norma např. říká, že na kořenový systém nesmí být ukládány žádné materiály ani zemina, nesmí se po nich pojíždět (aby nebyly např. rozdrceny kořeny), kmeny a koruny nesmí být poškozeny, nesmí se přetínat kořeny větší než 2 cm. Pokud tedy stavba nebude alespoň tato základní pravidla dodržovat, může kdokoli z nás zavolat na Inspekci životního prostředí, která je schopna přijet do jednoho dne a ochranu stromů po realizátorovi stavby požadovat.

Dále k otázce, jak jsou zajištěna práva majitelů pozemků sousedících s případnou stavbou, jež budou s největší pravděpodobností stavbou dotčena nebo omezena. Tato otázka byla vznesena, protože někteří majitelé dotčených pozemků o stavbě nevěděli a obávali se, že jejich pozemky budou stavbou poničeny. Informace o stavbě proběhla způsobem veřejné vyhlášky, což je standardní postup, když se stavba týká velkého počtu účastníků. V odpovědi našeho pana starosty je zhruba napsáno, že majitelé přilehlých pozemků měli možnost se k řízení vyjádřit, ale tohoto práva nevyužili. Stavební povolení vydané MÚ Černošice specifikuje, že pozemky budou uvedeny do původního stavu. Celý tento problém není problémem místního zastupitelstva či kraje, ale politiky této země vůči majitelům nemovitostí. Pokud máte nemovitost, musíte neustále sledovat vývěsky ve své obci nebo v obci s rozšířenou působností, jestli se náhodou kolem vaší nemovitosti neděje něco, co by mohlo vaše práva jako majitele poškodit, případně proměnit například lukrativní pozemek v „luštěninu“. Pokud se stavba ve vašem okolí týká velkého počtu účastníků, orgány majitele neinformují, jen vyvěšují na vývěsku informaci o projektu a následně vedou veřejné projednání. V době, kdy jsou podnikatelé napojeni na finanční úřad online a mají datové schránky, kdy lze doručit doporučené dopisy vhozením do schránky, je tato praktika nepochopitelná. Proč nemůže majitel pozemku, který bude přímo dotčen stavbou dostat doporučený dopis? Bohužel se jedná o neuvěřitelnou aroganci našeho státního byrokratického aparátu.

Kolem vodovodu vznikne ochranná zóna, která se může týkat i přilehlých pozemků (Detailně jsme projekt nestudovali, jelikož nemáme tolik času, abychom jezdili na MÚ Černošice). Jak chce tedy stavebník případně uvést pozemky do původního stavu? S ochrannou zónou vodovodu to asi nepůjde, prostě zde vznikne věcné břemeno. Proč tedy nemohou být majitelé informováni alespoň dopisem?

Poslední otázka, která nebyla v dopisu položena a kterou si neustále klademe je, proč stavebník požádal o kácení aleje? Odbor životního prostředí Roztoky žádost o kácení odmítl a jako důvod uvedl, že stromy jsou 2,5 metru od výkopu, a tudíž není potřeba je kácet. Vzdálenost 2,5 metru je totiž minimální pro provádění výkopů poblíž stromů. Odpověď, která nás napadá je nasnadě – projekt vznikl na papíru a nikdo z OŽP Černošice si neprošel trasu, aby zjistil, co se zde skutečně nachází. Jediný, kdo se na stromy šel podívat a porovnal stav na papíru s realitou byly zaměstnankyně našeho Odboru životního prostředí, které logicky nakonec žádost odmítly.

Ještě jednou bychom chtěli poděkovat všem, kteří petici podepsali. Alej pokácena nebude, bude však pravděpodobně na nás, jestli zajistíme, aby nebyla zničena během stavby.

Váš petiční výbor

 

 

16.06.2017 18:51

Odpověď pana starosty na naše otázky jsou pouze ve formátu .pdf nebo .jpg a to neumožňuje tento web vkládat, proto je naleznete na facebooku Roztoky.

 

13.07.2017 12:15

Započali práce na vodovod.přivaděči, bohužel se závazky města Roztoky vůči aktivistům za alej a signatářům petice nenaplnily. Sliby k ochraně stromořadí nepřešly v činy a část stromořadí dostává dost zabrat. Ani jeden z úředníků se za zastavení výkopů nepostavil, nic nenařídil, nejednal z moci úřední - ač stavba nerespektuje zákon 114/1992 Sb., ale prostě se nad tím mávlo rukou. Možná orgány nařídí vysadit nové stromy za ty poničené, ale 10-ti leté stromy nikdo nezasadí, takže tam budou jen malé kmínky a čekat se bude dalších x let, než budou vrhat stín a doplní stromořadí, které je tam dnes. Fotky k dispozici na https://www.facebook.com/roztoky/photos/pcb.10156335926953496/10156335884288496/?type=3&theater

 

Komu bude petice předána: starostovi Roztok Janu Jakobovi

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Messages

Diskuze byla z důvodů většího množství nevhodných příspěvků zastavena.

Signer cette pétition

Signatures | 109 (+5 nepotvrzených)

  • Gabriela Sichrovská | Praha
  • Jan Fleischhans Fleischhans | Praha
  • Marcela Bártová | Praha 9
  • Natálie Nováková | Praha
  • Martin Vydra | Černošice
  • Tereza Kliková | Plzen
  • Zbyněk Dočkal | Český Krumlov
  • Údaje podepisujícího nezveřejněny
  • Milada Patráková | Lovosice
  • Michel Issa | Zdiby - Veltěž
Tu veux un changement? Commence ici!
  • Crée
  • Soutiens
  • Partage
Créer une pétition