V Jablonci nad Nisou stojí celosvětový unikát – kolem roku 1910 zde byl vybudován zámeček spolku Schlaraffia. Základními hodnotami této pánské organizace byly přátelství, umění a humor.
Sdružovaly se v ní osvícené a společensky vážené osoby, které se zasazovaly o všeobecně prospěšné projekty a finančně je podporovaly. Budova od devadesátých let chátrá. Majitelem je firma Malina Safety. Ta slibovala, že zámeček zachová. Dnes je ale všechno jinak. Ministerstvo kultury totiž zamítlo žádost o zapsání tohoto historického objektu na seznam kulturních památek a zámečku tak hrozí demolice.
S tím se však jablonečtí nechtějí smířit. Studenti rozmístili v Jablonci petice za záchranu zámečku, napsali i firmě Malina-Safety, jaké má se zámkem úmysly, ale odpovědi se nedočkala. Podpisy na peticích se však začínají rychle množit. Boj za společnou věc sílí i pomocí Facebooku. Ke studentům se přidávají historici a mladí architekti. Plánují společné kroky. Lidí, kteří se chtějí do boje za záchranu zámečku zapojit, je hodně.
Také my se přidáváme k těm, kterým není osud tohoto historického skvostu lhostejný, a žádáme, aby město co nejdříve opět vešlo v jednání s firmou Malina-Safety a aby byl zámeček rekonstruován a zachráněn.
fotka:
http://oidnes.cz/11/051/org/OKS3af12b_7508623jpg.JPGza
Author: Martina Nová | 1174 signatures
More >My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby Liberecký kraj, Krajská správa silnic, starostové dotčených obcí a poskytovatelé dotací respektovali náš požadavek na to, aby při rekonstrukcích a opravách silnic v našem kraji, aktuálně zejména ve Frýdlantském výběžku, bylo bráno v úvahu, že aleje jsou nedílnou součástí našeho domova a krajiny, kde žijeme. Chceme, aby veškeré záměry na kácení alejí a stromořadí byly předem a dostatečně projednány s odbornou i laickou veřejností a aby byla hledána technická řešení, která aleje zachrání před zbytečným kácením.
Zejména požadujeme:
1. aby žádost o dotace z fondů EU na rekonstrukce silnic ve Frýdlantském výběžku nebyla podána dříve, než bude vyřešena problematika místních alejí,
2. aby byl v rámci projektu rekonstrukce silnic „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ přehodnocen záměr vykácet cca 950 vzrostlých stromů, jež tyto aleje tvoří,
3. aby byly v souvislosti s projektem a jeho udržitelností vyčleněny finanční prostředky na ošetření a údržbu alejí,
4. aby bylo zváženo, zda je vzhledem k intenzitě dopravy efektivní rozšiřovat komunikace II. a III. třídy na úkor alejí, či zda by stačilo jen opravit jejich v některých případech katastrofální povrch,
5. aby bylo hledáno technické řešení, které dovolí v maximální míře zachovat současné aleje,
6. aby i v budoucnu Liberecký kraj a Krajská správa silnic své záměry dopředu včas projednávaly s veřejností a místními spolky.
Za petiční výbor:
Ing. Zbyněk Vlk, autor a provozovatel Žijícího skanzenu, Jindřichovice pod Smrkem
Mgr. Monika Tomašáková, OSVČ, Raspenava
Mgr. Kryštof Špidla, Ph.D., učitel a zastupitel, Hejnice
Dr. Milan Maršálek CSc., novinář a zemědělec, Dolní Řasnice
Ing. Stanislav Budka, pracovník ochrany přírody, Hejnice
Jolana Bláhová, externí redaktorka, Horní Řasnice
Pavla Jazairiová, novinářka, Poustka
Author: Stanislav Budka | 1135 signatures
More >My, níže podepsaní, zejména příznivci alternativní kultury, ať již z Liberce nebo z jiných obcí, vyzýváme Radu Statutárního města Liberec, aby se zasadila o zachování komunitní pobytové zahrady u Pivního baru Azyl v ulici Široká v Liberci.
Důvody naší výzvy jsou:
Pivní bar Azyl představuje v rámci Liberce, jeho širokého okolí i v celorepublikovém měřítku ojedinělé místo, kde je provozována řada kulturních, vzdělávacích a osvětových aktivit. Jako součást jeho fungování byla příznivci baru Azyl zprovozněna komunitní pobytová zahrada v jeho těsné blízkosti, kde dříve bylo smetiště. Společnou prací nadšenců byla uvedena v provoz a dodnes slouží jako součást pro zázemí nejrůznějších kulturních a jiných veřejně prospěšných aktivit.
Pivní bar Azyl za osm let své existence poskytl prostor pro desítky a stovky hudebních a kulturních akcí, stejně tak přednášek, diskusních večerů nebo promítání. Byly uspořádány desítky benefičních akcí pro oběti válek či ve prospěch organizací, které se zabývají ochranou lidských práv, práv zvířat, ekologie i ostatních veřejně prospěšných aktivit. V prostorách zahrady proběhly i nekomerční sportovní turnaje, umělecké workshopy nebo přednášky.
Jsme přesvědčeni, že současná aktivita spolku tří lidí vedoucí k odstranění komunitní zahrady nemá za cíl vybudovat jinou komunitní zahradu, ale zlikvidovat či omezit Pivní bar Azyl ze strany nově se přistěhovaných sousedů.
Žádáme proto Radu Statutárního města Liberce, aby vzala v potaz jedinečnost místa a zasadila se o zachování komunitní pobytové zahrady, která dosud sloužila návštěvníkům Pivního baru Azyl a příznivcům alternativní kultury.
Author: Vladimír Vrabec | 494 signatures
More >My, níže podepsaní občané Liberce prostřednictvím této petice žádáme, aby město zachovalo školní plavecký bazén v ZŠ Švermova a připravilo jeho rekonstrukci. Rekonstrukce školního bazénu v ZŠ Švermova přinese: 1. Možnost řešit školní plavání v této škole a tím značnou úlevu městskému bazénu 2. Oživení této části Liberce (bazén bude k dispozici veřejnosti v odpoledních a večerních hodinách 3. Zajistí možnost sportovního vyžití dětem v této lokalitě Žádáme vedení města, aby zadalo zpracování projektové dokumentace na opravu bazénu i s ohledem na to, že se rekonstrukce městského bazénu posouvá nejméně o 2 roky a po dobu jeho rekonstrukce nebude kde v Liberci platvat. Petiční výbor: 1. Pavel Felgr – Putimská 331, 460 08 Liberec 2. Jana Ptáčková – Okružní 511/14, 460 01 Liberec 3. Jan Taraba – Vyhlídková 649, 463 12 Liberec - Vesec Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn: kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.)
Author: Pavel Felgr | 494 signatures
More >PETICE
Pro ponechání Mgr. Milana Frice ve funkci ředitele ZŠ a MŠ Všeň
My, níže podepsaní občané, dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, vyzýváme zastupitele a radní obce Všeň.
Obecní úřad Všeň
Zastupitelstvo obce Všeň
Obecní rada obce Všeň
Všeň 10
512 65 Všeň
Vážení zastupitelé a radní obce Všeň,
my, níže podepsaní občané, Vás žádáme o přijetí odvolání vzdání se funkce Mgr. Milana Frice z postu ředitele základní a mateřské školy Všeň a jeho ponechání na uvedené pozici.
Jsme znepokojeni kroky vedení obce a z důvodů popsaných níže vyzýváme zastupitele a radní obce Všeň, aby zabránili postupné likvidaci školy Všeň.
K připojení podpisu pod výše uvedený požadavek nás vedou přinejmenším některé z následujících důvodů:
- V roce 2009 převzal pan ředitel Mgr. Fric místní školu se čtyřmi dětmi. V té době byla škola vysoce ztrátová a dotovaná obcí. Panu řediteli se podařilo během osmi let počet žáků navýšit na současných 80 dětí a tato škola se tak stala jednou z největších vesnických škol v regionu. Škola nejen že přestala být ztrátová, ale stala se i významným zdrojem příjmů do obecního rozpočtu.
- Koncepce školy je důvodem přílivu dětí ze širokého okolí a v posledních letech k ní nachází cestu čím dál více místních. V letošním roce navštěvuje první třídu 7 dětí z obce Všeň, což je 70 % všeňských dětí, prvňáků. Pro příští ročník je zde též příslib většiny rodičů MŠ Všeň, že své dítě umístí ve zdejší škole. Výuka v MŠ a ZŠ probíhá ve stejném pojetí a vzájemně na sebe navazuje, což bylo též oceněno Českou školní inspekcí.
- Škola je základním pilířem budoucnosti každé moderní obce. Je symbolem života a zpestřením kulturního života v obci.
Pokud k dohodě mezi zřizovatelem a ředitelem školy nedojde, nastane tato situace:
- Naprostá většina dětí nenastoupí do dalšího ročníku ve školním roce 2018/19. Pokud ve škole zůstanou jen místní děti (aktuálně 13 žáků), stabilita školy bude ohrožena a obec bude muset školu výrazně dotovat ze svého rozpočtu.
- Hrozí odchod drtivé většiny pedagogů ze ZŠ
- Může dojít k rozpadu a zavření školy
Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že se jedná o vážnou situaci, která si žádá zodpovědný přístup a urychlené řešení.
Proto Vás žádáme, abyste své rozhodnutí pečlivě zvážili a rozhodli se ve prospěch své obce i školy.
Děkujeme
dne 16.1.2018, Všeň
Za petiční výbor:
Jiří Hovorka, Pohoří 31, 511 01 Turnov
Jana Kelíšková, Koněvova 1004, 511 01Turnov
Author: Jana Kelíšková Kelíšková | 483 signatures
More >My, níže podepsání, nesouhlasíme s usnesením o zrušení terasy patřící zmrzlinářství LEDA.
Brojení závistivých lidí vůči drobnému podnikateli je v dnešní době nepochopitelné a rozhodně by nemělo být podporováno či tolerováno. Bezdůvodné zrušení odsouhlaseného a již dokončeného projektu - terasy, vnímáme jako trest pro majitele zmrzlinářství. Náklady a ušlý zisk jsou výsledkem bezmyšlenkovitě odsouhlaseného návrhu, bez nároku na odškodnění majitele terasy. Podpisem souhlasím se zachováním terasy patřící zmrzlinářství LEDA.
Author: Alena Galuščáková | 469 signatures
More >My, níže podepsaní občané touto peticí žádáme zastupitele Statutárního města Jablonec nad Nisou, aby pokračovali v přípravě a realizaci rozpracovaných projektů „Modernizace tramvajové trati“ a „Prodloužení tramvajové trati v Jablonci nad Nisou až na dopravní terminál“, aby na zastupitelstvu města hlasovali pro
1. Zachování tramvajové linky 11 z Vratislavic nad Nisou do Jablonce nad Nisou,
2. Modernizaci tramvajové trati,
3. Prodloužení tramvajové trati v Jablonci nad Nisou až na dopravní terminál,
4. Vyčleňovali z rozpočtu města potřebné finanční prostředky na přípravu, realizaci a následný provoz těchto projektů,
5. a vyvinuli společně s Magistrátem statutárního města Jablonec nad Nisou veškerou součinnost pro zdárné dokončení těchto projektů.
Author: Petr Mikula | 400 signatures
More >Touto peticí požadujeme uzavření psího útulku v Dobranově. Vzhledem k vážným pochybením máme za to, že co se týče byť jen základní hygieny a zabránění přenosu nebezpečných psích nemocí (zejména infekční parvovirózy), jeho funkce zcela selhává. Majitel útulku, pan Jan Vávra, pak tyto vleklé a vážné problémy očividně ignoruje, viz mnohé zprávy především v Českolipském Deníku a podněty od nespokojených občanů (můžeme na vyžádání poskytnout). Tím vším je s největší pravděpodobností porušován nejen zákon na ochranu zvířat, ale i další související legislativa.
Starostům měst a obcí na Českolipsku se žalostný stav psů vycházejících z útulku rovněž dlouhodobě nelíbí. Žádná z jejich iniciativ dosud ovšem nebyla tak silná, aby vedla ke zrušení útulku a vybudování nového s předpokládaným umístěním v České Lípě. Zatoulané psy do Dobranova vozí na základě smlouvy i Českolipská městská policie, ovšem dle jejího vyjádření může kontrolovat pouze psy, které do útulku přivezla. To nám přijde jako nedostatečné a věříme, že by bylo nejlepší vybudovat nové, moderní zařízení pro oblast celého okresu.
Na závěr dodáváme, že tak jako u každé petice, i zde pomáhá i jediný další podpis: ten Váš. Přesto prosíme i o šíření; nejlépe mezi lidmi, jimž není osud psů lhostejný a kteří chápou, že i zvíře má pocity a duši. V případě jeho nemoci si jistě nepřeje nic jiného, než člověk ve stejné situaci, a sice uzdravit se. To se mu však bohužel díky zbytečnému lidskému diletantství často nemusí podařit (reálné zkušenosti několika adoptujících).
Děkujeme za Vaši podporu, skutečně si jí vážíme!
Tuto petici podává petiční výbor – jména, příjmení a bydliště všech jeho členů a to samé u osoby, oprávněné ho zastupovat)
Author: Michal Němeček | 342 signatures
More >Děkujeme!
Náměstek MŠMT pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu PhDr. Mgr. Langr navrhl ministerstvu dvě možná řešení pro připravovanou novelu školského zákona: zrušení spádových obvodů, nebo jejich zavedení jako dobrovolných. Pokud by se podařilo novelu změnit tímto způsobem, nedošlo by ani k reorganizaci školek. Podaří se plánované reorganizaci libereckých mateřských škol zabránit i díky signatářům petice?
Author: Vendula Pospíšilová | 253 signatures
More >