My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme o přijetí zákazu používání zábavní pyrotechniky na území města Ostravy.
PROČ TATO PETICE
1) Kvůli ohňostrojům je více nehod na silnicích. Dispečeři mají na Silvestra rušno, protože vyplašená divoká zvěř daleko častěji vběhne pod kola aut.
2) Kvůli ohňostrojům se v prosinci ztratí stovky zvířat. Psy a kočky můžou být hlukem z ohňostrojů vyděšeni natolik, že přeskočí plot, který nikdy dřív nepřeskočili, a zaběhnou se. V panice také často vběhnou pod auto či se jinak zraní. (Z dat, která nám poskytla společnost "Psí detektiv", víme, že za období od 29.12. 2020-3.1. 2021 se v MS kraji následkem leknutí z ohňostroje ztratilo 17 psů a 4 kočky-z toho byli 2 psi smrtelně zraněni; v období od 29.12. 2021-3.1. 2022 se zaběhlo 17 psů a 6 koček).
3) Kvůli zábavní pyrotechnice jsou v ČR raněny desítky lidí. K nejčastějším úrazům patří popáleniny a fatální poranění končetin a očí. Někteří lidé zraněním podlehnou.
4) V důsledku používání zábavní pyrotechniky vyjíždějí hasiči v prosinci ke stovkám požárů. Konkrétně na přelomu roku 2020/2021 vzniklo takto 431 požárů. Při těchto požárech bylo 5 osob usmrceno a 26 zraněno.
5) Ohňostroje způsobují škodu na majetku. Jen za 431 požárů, které se udály na přelomu let 2020/2021, vznikly škody na majetku za více než 68 milionů korun.
6) Ohňostroje stojí obrovské peníze. Jeden novoroční ohňostroj vyjde radnici na statisíce korun. Dle nás by tyto finance mohly být investovány do potřebnějších odvětví.
7) Zvířata mají mnohem citlivější sluch než lidé. Divoce žijící ptáci vylekaní hlukem prchají v panice ze svých nocovišť. Nárazy do překážek ve vysoké rychlosti pro ně pak bývají smrtelné.
Navrhovaná řešení:
-Celoroční zákaz používání zábavní pyrotechniky na území města Ostravy.
-Alternativou můžou být např. laser show se scénickou hudbou nebo dronové show, které jsou menší hrozbou pro zvířata a životní prostředí.
Za organizaci:
OBRAZ – Obránci zvířat
Barbora Majíčková
Author: Barbora Majíčková | 100 signatures
More >Nechceme tuhle zrůdnost na Ondřejníku. Pojďme se spojit a společně kříž nechat odstranit.
Author: Beskydská Pacoška | 864 signatures
More >Touto peticí vyjadřujeme jednoznačný nesouhlas s plánovaným zrušením Kavárny u divadla.
Níže uvádíme argumenty, které jasně hovoří pro zachování oblíbené kavárny:
1. Kavárna u divadla funguje v Opavě úspěšně již 22 let, je oblíbeným místem mnoha Opavanů bez ohledu na věk.
2. Fungování kavárny zajišťuje Slezskému divadlu Opava roční příjem 186 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že je divadlo z velké části dotované městem, by si mělo tento jistý výdělek zachovat, ne se ho vzdávat.
3. S fungováním kavárny nemá divadlo problémy. Kavárna je v nájmu stejné osoby, paní Gabriely Rehušové, už 16 let. Tato zároveň provozuje bufet v divadle během představení a zajišťuje divadelnímu souboru rauty po premiérách. Nájemkyně se zároveň stará o interiér kavárny, na renovace vynakládá vlastní prostředky.
4. Kavárna stojí na strategickém místě u zastávek MHD, takže pro Opavany představuje možnost útočiště v čase, kdy čekají na další spoj.
5. Do kavárny je bezbariérový vstup, je tedy pohodlně přístupná i starým lidem či lidem s omezením pohybu.
6. Kavárna je místem, kde se lidé setkávají před divadelním představením i po něm. Podobné místo v bezprostředním okolí divadla není.
7. Kavárna je zároveň místem setkávání zaměstnanců divadla, kteří si zde můžou odpočinout po zkouškách i po představeních.
8. Kavárna disponuje i zahrádkou, která je v létě plně využívaná.
Svým podpisem se stavíme za zachování Kavárny u divadla, neboť jsme přesvědčeni, že se jedná o jedinečné místo, které svým charakterem nemá v Opavě obdoby.
Author: Hanka Kuzníková Mrosková | 114 signatures
More >My, níže, podepsaní, žádáme a apelujeme na předsedu vlády a rovněž na ministra dopravy, a Správu železnic, aby zabránili a ihned zastavili demolici historické budovy vlakového nádraží v Dětřichově nad Bystřicí. Jde o unikátní odkaz předků a součást života naší vesnice po dlouhá staletí. V dávných dobách byla tato stanice pýchou Ferdinandovy Císařsko-královské severní železniční dráhy a vždy byla nejvyšším bodem z hlediska nadmořské výšky, kdy všechny vlakové soupravy celou trať stoupají do kopce až k budově stanice Dėtřichov, kde se vlaky křižují, a poté již vlak pokračuje z kopce dolů pořád níž a níž až do Ostravy. V minulosti na podnět místní občanky Správa železnic investovala a zbudovala zde nové vyšší perony, z důvodu podnětu občanky, kde písemně adresovala Správě železnic žádost o zvýšení peronu, protože zdejší lidé nemohli vystupovat z vlaku, protože to bylo vysoko ke schodům vagónů a lidé každodenně dojíždějící z práce unavení měly obtíže vystoupit. Tudíž pokud Správa železnic tehdy žádosti občanky vyhověla nepochybně rozuměla, že zdejší nádraží má velký význam pro zdejší obyvatele a také pro turisty, kteři ji využívají, když sem cestují za cyklostezkami, houbařením a lyžováním na běžkách a výlety do přírody pod zdejší nejvyšší horou Nízkých Jeseníků Slunečná. Náklady demolice činí cca 26 milionů korun. Myslíme si, že rozumnější by bylo budovu zachovat, přestože její stavební stav odpovídá zubu času a chátrajícím stavem. Myslíme si veřejný zájem občanů, například převod budovy do vlastnictví Hnutí Duha Jeseníky, které již o koupi stavby požádalo, či převod do vlastnictví spolku, s tím že budova by byla využita například jako sociální podnik, obdobně jako na Osoblažsku nebo Náměšť na Hané, a dala zde práci a zaměstnání místním lidem dlouhodobě nezaměstnaným, a zároveň dimenzi budovy využít pro komunitní centrum, klubovnu pro mládež na seniory, železniční muzeum, výstavy, koncerty, expozice, projekce,a zábavný program pro děti a turistický ruch, výletní parní vlaky, na gastrofestivaly, a využít potenciál budovy v souladu s koncepcí Moravskoslezského kraje rozvoje turismu a přeshraniční česko-polské spolupráce. Apelujeme proto na vás, aby se budova zachovala a došlo k její opravě, aby mohla najít své využiti pro obyvatele.
Author: Mgr. Karol Volf | 21 signatures
More >My, níže podepsání jsme pro zachování památníku Budování socialismu / Komunisté a nesouhlasíme s jeho zbouráním. Jsme pro jeho nezbytnou údržbu a jeho následné zachování.
Odkaz popisu sochy: https://bit.ly/2KVMtZ8
Author: Tomáš Vojtek | 9 signatures
More >PETICE
Za odstranění památníku s názvem
Budování socialismu/Komunisté, který je umístěn v prostranství naproti ÚMOb Ostrava-Jih, křižovatka ulic Horní a Plzeňská.
My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice požadujeme odstranění památníku s názvem Budování socialismu/Komunisté, který je umístěn v prostranství naproti ÚMOb Ostrava-Jih křižovatka ulic Horní a Plzeňská. Památník je v dezolátním stavu a myslíme si, že v rámci oslav 30 let od Sametové revoluce by se slušelo vypořádat se s připomínkou režimu, který se provinil morálním a hospodářským úpadkem, justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů.
Děkujeme!!!
Author: Radim Ivan Ivan | 19 signatures
More >Nesouhlasím s aktualní sochou Věry Špinarové, žádám její odstranění a vytvoření realné památky na tuto osobnost. Plnou odpovědnost a úhradu nákladů zadavatelům a odpovědným osobám za schválení sochy.
Author: Dominik Koleják | 1681 signatures
More >Petice proti týrání tohoto čtyřnohého mazlíčka. Je smutné, jak zastupitelé Šenova u Nového Jičína, kteří sídlí hned vedle vily, kde se pes nachází, tohle celé přehlíží. Výmluvy, že to řešily s majitelem, který se o něj postará a tím to pro ně hasne, mi přijdou zcestné. Je to děs a hrůza, každý den vidět jak se tam trápí. Pojďme se pod tohle podepsat ať je nás tu co největší počet a poté se vydejme do Šenova, za místními zastupiteli, kde jim předáme tuhle petici, ale nezůstane nám tenhle smutný případ lhostejný. Díky moc za podporu :-)
Author: Tomáš Planka | 2434 signatures
More >(Detail petice dole pod textem)
Je tomu jistě více jak 100 let, co se s blížícím koncem prázdnin na Hlučínsku spojuje „Kravařský odpust". Jedná se o oslavu svátku patrona farního chrámu svatého Bartoloměje, která probíhá vždy od pátku do pondělka nejbližšího 24. srpnu. Už od doby výstavby novogotického chrámu, od jehož svěcení uplynulo přes 110 let, lze v dobovém tisku najít zmínky o trhovcích a pouličních prodavačích, kteří se na konci srpna sjížděli do Kravař z širokého okolí, z tehdejšího Pruska i Rakousko - Uherska, jehož území začínalo hned za řekou Opavou.
Odpust má od prvopočátku dvě roviny - duchovní a světskou. Ta první se odehrává především v neděli nejbližší zmíněnému svátku sv. Bartoloměje v místním farním kostele. Zahrnuje slavnostní mši svatou, které obvykle předchází průvod s kněžími a představiteli města z budovy fary do chrámu. Bohoslužbu vždy celebruje významný církevní host.
Druhá rovina odpustových oslav probíhá mnohem déle a hlučněji. Často už od pondělí před odpustovým víkendem se do města, konkrétně do části „Mezivodky", která se nachází hned u řeky Opavy, sjíždějí provozovatelé různých pouťových atrakcí, aby co nejdřív zprovoznili kolotoče, střelnice, stánky s jarmarečním zbožím a občerstvením. Vždyť oni sami tvrdí, že se jedná po Matějské pouti o druhou největší akci tohoto druhu v zemi. Oficiální program začíná v pátek, i když kolotoče se začínají točit už dříve. Od soboty do pondělka je zde pak k vidění na 40 velkých a 20 malých kolotočů a přibližně 400 stánků, které se táhnou od mostu na Dvořisko přes Tyršovou ulici až na Náměstí a ulici Nábřežní.
Kravařský odpust je pro místní největším svátkem v roce, na který se pečlivě připravují také hospodyňky, které gruntují, umývají okna a pečou pravé prajské odpustové koláče. Ty tradiční se vyznačují bohatou nádivkou makovou, tvarohovou či povidlovou a hustou „posypkou".
Oslavami nabitý odpustový víkend by nebyl úplný, kdyby se v pondělní večer s úderem 21. hodiny neuskutečnil „hvězdný závěr odpustu", tradiční ohňostroj, jímž se vždy Kravařští loučí s oslavami.
Odkaz textu: http://www.kravare.cz/turista/kravarsky-odpust/
Kravařský odpust se však postupně mění. Z důvodu upraveného zákona o nočním klidu a častých ohlasů se musela omezit provozní doba. V době akce je noční klid vymezen od 2. do 6. hodiny ranní. Někteří však navrhují další omezení. Kravařský odpust by nově mohl trvat pouze od soboty do pondělí. Starostka navíc uvedla, že z důvodů EET bude v budoucnu problém vůbec najít prodejce. Bude snad problém si koupit čepovanou jedenáctku anebo tradiční klobásku či pro děti cukrovou vatu? Jaké další omezení nás v následujících letech mohou čekat? Neplánují ho zrušit úplně? Podepište tuto elektronickou petici a dejte jasně najevo, co si myslíte!
!NENECHME SI VZÍT NAŠI TRADICI!
Fanouškovská FB stránka: https://www.facebook.com/odpustkravarsky/
Author: Lukáš ---- | 243 signatures
More >Petice za vyhlášení referenda o realizaci záměru výstavby Rodinného zábavního parku na Ostravské ulici za hřbitovem.
žádáme, aby o realizaci záměru výstavby Rodinného zábavního parku rozhodli občané v referendu a ne jenom zvolení Zastupitelé města Bílovce. Referehdum by mohlo proběhnout téměř bez nákladů během nadcházejících prezidentských voleb v termínu 12-13.ledna 2018
Petiční výbor zastupuje Petr Zátopek Jeremenkova 323
Bílovec 74301
Author: Petr Zátopek | 71 signatures
More >Hlavním cílem této petice je vyjádření nesouhlasu se záměrem Rady města Krnova, umisťovat na chodníky města reklamní poutače.
Dle vyjádření paní Kamily Dřímalové z odboru správy majetku města, by se mělo jednat o nálepky, které bude možné nalepit kdekoliv. O umístění, velikosti a grafickém návrhu bude rozhodovat Rada města Krnova.
Odkaz na rozhodnutí Rady města Krnova: http://www.krnov.cz/assets/File.ashx?id_org=7455&id_dokumenty=23980
Dnešní města jsou přeplněná reklamou, vidíme ji na domech, billboardech, schránkách, výlepových plochách, dokonce nám někdy létá nad hlavou... bylo by pěkné mít alespoň tento kousek města čistý, udržovaný a bez reklam, které Vás jinak ani při přemýšlení s hlavou skloněnou nenechají v klidu.
Proto my, níže podepsaní:
• nesouhlasíme se záměrem Rady města Krnova umisťovat reklamu na chodníky města Krnova.
Důvody našeho nesouhlasu:
a) v dnešní době jsme "masírováni" reklamou ze všech stran, chceme čistý prostor bez reklam
b) Město by mělo být spíše místem, kde se snoubí historie, s krásnou architekturou, a úsilím vedení města by mělo být jej zkrášlovat, nikoliv přelepovat reklamou.
Author: Tomáš Sedlák | 6 signatures
More >My níže podepsaní protestujeme proti likvidaci lázeňského komplexu areálu Jánských Koupelí na Vítkovsku, 20 km od Opavy.
V současné době je areál ve vlastnictví Tomáše Berdycha a Petra Lexe, kteří žádají o výjmutí komplexu z památkové ochrany.
Lázně Jánské Koupele měly dlouholetou tradici a vysokou úroveň danou svým ojedinělým umístěním s výjimečně kvalitními prameny minerálních vod srovnatelnými s lázněmi v Karlově Studánce. Místo toho má zde vzniknout sportoviště s tenisovými kurty.
Lázeňské budovy jsou v současné době v dezolátním stavu a hrozí jejich úplné zničení, pokud nebude provedena včasná sanace.
Majitelům jde zřejmě o to, aby postupující zchátralost staveb byla důvodem pro jejich stržení a realizaci jejich stavebního záměru.
V Moravskoslezském kraji se jedná o ojedinělou památku, proto se obracíme na všechny, kterým není kulturní dědictví naší minulosti lhostejné, aby podpořili tuto petici, která bude posléze předána Ministerstvu kultury ČR, svým podpisem.
Reportáž ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1713664-zpustle-janske-koupele-koupil-tenista-berdych-neni-jasne-co-s-nimi-bude
Author: Marek Aulehla | 386 signatures
More >My, občané pobývající na území městské části Ostrava Jih Statutárního města Ostrava nesouhlasíme se svévolnými zásahy magistrátu do veřejného prostoru, které v rozporu s moderními trendy vzdušnosti a otevřenosti tvoří překážky v pohybu pro občany, zvířata a jiné poživatele práv, kteří by rádi využívali městskou zeleň, a rekreační plochu ke klidnému posezení, relaxaci, hraní si s přáteli, nebo se svými mazlíčky.
Z výše uvedených důvodů žádáme Statutární město Ostrava k tomu, aby zanechalo svých snah o oplocení tohoto pozemku za účelem preferování místního amaterského softballovehé klubu a naopak, ponechalo tento veřejný prostor k dispozici všem bez omezení jako veřejné prostranství.
Facebook - https://www.facebook.com/verejnyprostorostravajih/
Author: Marek Stopka | 8 signatures
More >PETICE
za záchranu Turistické chaty Dr. Hrstky pod Trúbou a proti rozdělení hradu Štramberka dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním.
My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice protestujeme proti rozhodnutí politiků a radních města Štramberka - Oldřicha Škrabala, Ondřeje Šimíčka, Michala Dostála a Věry Hanzlíkové, o vyklizení areálu hradu Štramberk a jeho rozdělení.
Hrad byl v průběhu posledních 6 let provozovatelem - společností VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ, spolkem Rytíři hradu Štramberk, s partnery městem Štramberkem, Moravskoslezským krajem, Nadací ČEZ, pivovarem Radegast, společností Kofola, společností RWE Gas Storage a dalšími drobnými partnery zveleben, poskytoval vysokou kvalitu služeb a probíhal v něm bohatý kulturní a zábavný program.
Po ukončení provozu hradu provozovatelem VALAŠSKÝM KRÁLOVSTVÍM tito politici prosadili pod pokutou 2000 Kč za každý den prodlení jeho vyklizení a hrad proto musí být vyklizen nejpozději do 31.5.2015. Vyklizením může vzniknout dotčeným subjektům škoda na majetku v celkové výši až 2 milionu korun a de facto způsobí uvedení areálu do neutěšeného stavu, ve kterém se nacházel před 6 lety, v roce 2009. Vzniknou i těžko vyčíslitelné škody na duševních a nehmotných hodnotách.
Již nejméně dva roky hrad Štramberk špatnou politikou bývalého vedení města trpí. Podmínky provozu jsou nedůstojné a mimo legislativní rámec - město neprovádí téměř žádnou údržbu a odstraňování závad, kvalita služeb upadla, otvírací doba chaty musela být zkrácena a hradní program musel být značně omezen, vztahy s podnikateli a subjekty závislými na cestovním ruchu ve městě stále nejsou dobré...
I přesto, že městu Štramberk provozovatel společnost VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ na nájemném zaplatila rekordních 5,3 milionu Kč a zhodnocení areálu probíhalo se souhlasem a vědomím města, tito politici nájemci v rozporu se zákonem odepírají právo na vyrovnání.
Aby toho nebylo málo, navzdory ekonomickým, technickým možnostem, dispozicím hradu a odkazu jeho zachránce MUDr. Adolfa Hrstky, zmínění politici prosadili rozdělení hradu na části - část Turistickou chatu Dr. Hrstky (bez dolního nádvoří a hradeb!), která je ekonomicky závislá na provozu věže a zbytku hradu, a část věž Trúbu, Jaroňkovu útulnu, která celý hrad ekonomicky "živí" a kterou si město od 1.dubna 2015 provozuje samo. Rozdělení hradu a nekvalifikovaná správa politiky a úředníky, bez jakékoliv znalosti problematiky a koncepce, způsobí další úpadek.
Požadujeme, aby vybavení a vysoká kvalita provozu hradu Štramberk byly zachovány a hrad nebyl rozdělen mezi více provozovatelů.
Což potvrzujeme níže svým podpisem.
Autor petice: Spolek Rytíři hradu Štramberk o. s.
Štramberská Trúba, Kopec 77, Štramberk 742 66
IČO: 22854932
Předseda: Tomáš Harabiš, Trojanovice Bystré 272
Za podporu a šíření naší petice děkujeme.
Author: Tomáš Harabiš | 251 signatures
More >Poprvé jsem se nahoru s kamenem vyškrábal v roce 1972 - byla tehdy ve stínu lesních velikánů, pak stála na holém hřebeni a dnes se opět ztrácí mezi stromy. Co by se ale ztratit nemělo, je ta vzpomínka - nejen pro skauty (kteří se vynořili v posledních letech z ilegality, aby vztyčili vedle mohyly svůj vlastní menhir), ale i pro trampy, turisty a další hromady lidiček, kteří kámen po kameni zvětšovali mohylu, a pro které to byl třeba dobrý "hec" a nebo současně s uctěním památky těch padlých hochů i symbol tichého odporu a nesouhlasu minimálně s "upravováním" historie tehdejším režimem. Mohyla na Ivančeně by měla růst dál - dokud budou existovat Ti, co tam budou chtít nosit kameny ze všech koutů světa. A dál být mlčenlivou - a přesto vypovídající připomínkou - toho, co bylo a jak bylo. Nezaslouží si se rozpadnout na nějaké nesmyslné hrázky amfiteátru, využitého jednou za rok. Se zrušením Mohyly na Ivančeně nesouhlasíme.
Author: Pavel Zbožínek | 270 signatures
More >Slavný módní dům Ostravica býval chloubou Ostravy, dnes je její hanbou. Pustá budova je v havarijním stavu a straší každého, kdo přijíždí do centra města. Nechceme, aby se z historické památky stala ruina.
Současný majitel společnost Amádeus Real se o objekt nestará a přes veškeré snahy úřadů jej není schopen a ochoten zabezpečit před totálním zničením. Žádáme proto ostravský magistrát, aby budovu odkoupil, nechal opravit a našel pro ni smysluplné využití. Nejvhodnější by bylo přestěhovat sem Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, která už přes šedesát let živoří v provizorních podmínkách a její vzácné svazky ohrožuje vlhko a plíseň.
Jsme přesvědčeni, že by umístění knihovny do Ostravice bylo pro Ostravu přínosem. Jednak by se zachránil knižní fond, jednak by se mohla Ostravica stát opět tím, co si zcela jistě zaslouží – perlou Ostravy.
Author: Jiří Ryba | 30 signatures
More >Toto nádraží je zbytečně veliké a pusté. Parkoviště malé a přeplněné.
Budova je už zchátralá a každou chvíli se rozpadne. Akorát tam přespávají bezdomovci, poflakují se zde divní lidé a to je velice nepříjemné.
Author: Ankee Klukičovská | 123 signatures
More >