Engelmannova kaple s vyobrazením Loučícího se Krista, u polní cesty ze Svárova do Okřešic zanikla za minulého režimu v 80. letech 20. století v době, kdy se o sakrální památky tvořící nezaměnitelné genius loci naší krajiny, nikdo nestaral. Pojďme tuto kapličku obnovit a opět vrátit tuto památku k rozcestí polních cest, navazující na nově vybudovanou lávku pro pěší přes hlavní silnici. Obnova zahrnuje i osazení lip a zřízení odpočinkového místa.
Pojďme přesvědčit vedení Města Česká Lípa, že obnova zaniklého kulturního dědictví a navracení krajinotvorných hodnot do okolí našeho města má smysl.
Autor: Miroslav Pröller | 80 podpisů
Více >My, níže podepsaní, projevujeme touto peticí nesouhlas se změnou územního plánu Statutárního města Liberec č. Z9_49 týkajícího se pozemku v lokalitě Dolní Hanychov, ul. Zemědělská 302/18a (k.ú.: Dolní Hanychov, p.č. 427/5). Tato změna bude mít zásadní dopad pro činnost výchovné organizace Junák – český skaut, z. s., která má v daném území klubovnu pro stovky členů a rozsáhlé materiální zázemí. Jedná se o liberecké skautské oddíly s dlouhou tradicí, kterým by změnou územního plánu bylo zamezeno v dalším dlouho plánovaném a potřebném rozvoji ale i aktuální činnosti jako takové. Dále slouží tato klubovna i jako ubytovací prostor pro skautské ale i školní a jiné mládežnické organizace z celé České republiky. Samotný pozemek je zároveň posledním s volnočasovým potenciálem v celé lokalitě a nabízí možnost pro aktivity místních obyvatel, rodin i dětí včetně školek pro jejich využití (tak jak se doposavad ostatně děje). Vyzýváme tudíž město Liberec, aby tuto změnu územního plánu zastavilo a výše uvedený pozemek vykoupilo do svého vlastnictví.
Statutární město Liberec zde hodlá změnit výše zmíněný pozemek z Plochy občanského vybavení – sport na plochy bydlení všeobecného (BU) za účelem výstavby rodinných domů.
Tím z této, hojně obydlené, části města zmizí prostor pro volnočasové aktivity, který mohou volně využívat všichni místní obyvatelé.
Výrazně se omezí stávající činnost skautů, kteří zde zajišťují provoz kluboven aktuálně poskytující zázemí pro cca 200 dětí a dohromady pro více jak 300 skautů a dalších dětských oddílů, které zde mají každý den schůzky a podobné aktivity
Dále tím Statutární město Liberec znemožní skautům postavit plánovanou klubovnu novou – lépe vyhovující rozrůstající se členské základně a reagující na dožilý stav té stávající.
Z toho důvodu žádáme Statutární město Liberec, aby na své náklady, odkoupilo výše uvedený pozemek a ponechalo ho nadále jako volnočasový prostor. Skauti nabízejí, že se o něj budou i nadále starat a rádi budou spolupracovat s městem na jeho rozvoji a dalšímu využití pro občany i skauty.
Obdobný veřejný volnočasový prostor vznikl za přispění Statutárního města Liberec (včetně výkupu pozemků) např. i u zastávky tramvaje Spáleniště, který je hojně využíván místními k rekreačním účelům.
Autor: Ondřej Petrovský | 9 podpisů
Více >Na posledním jednání zastupitelstva dne 14.4.2020 bylo dotazem občana otevřeno téma oprav komunikací v obci dle smlouvy 119042/SaM/CL/2019.
Řadoví občané obce i někteří zastupitelé neměli o opravě komunikací žádné informace, byli jsme odkázáni jen na zaslanou kopii smlouvy.
Jednou z komunikací ve výkazu výměr je MK ke kapličce. Je zde uvedeno, že se jedná o 240m2 komunikace s asfaltovým povrchem. Nevíme tedy odkud a kam má přesně dojít k asfaltování, ale chceme zabránit tomu, aby minimálně v nejbližším okolí kapličky byl asfaltový povrch.
Podpořte nás podpisem a zabraňme asfaltování nejbližšího okolí kapličky.
Je to nedůstojné ke stavbě i k rázu obce ve které žijeme.
Autor: Jan Kittler | 35 podpisů
Více >Požadujeme záchranu sochy našeho osvoboditele a její přemístění na důstojné místo do České Lípy.
Autor: Julius Šuman | 4 podpisy
Více >PETICE
Pro ponechání Mgr. Milana Frice ve funkci ředitele ZŠ a MŠ Všeň
My, níže podepsaní občané, dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, vyzýváme zastupitele a radní obce Všeň.
Obecní úřad Všeň
Zastupitelstvo obce Všeň
Obecní rada obce Všeň
Všeň 10
512 65 Všeň
Vážení zastupitelé a radní obce Všeň,
my, níže podepsaní občané, Vás žádáme o přijetí odvolání vzdání se funkce Mgr. Milana Frice z postu ředitele základní a mateřské školy Všeň a jeho ponechání na uvedené pozici.
Jsme znepokojeni kroky vedení obce a z důvodů popsaných níže vyzýváme zastupitele a radní obce Všeň, aby zabránili postupné likvidaci školy Všeň.
K připojení podpisu pod výše uvedený požadavek nás vedou přinejmenším některé z následujících důvodů:
- V roce 2009 převzal pan ředitel Mgr. Fric místní školu se čtyřmi dětmi. V té době byla škola vysoce ztrátová a dotovaná obcí. Panu řediteli se podařilo během osmi let počet žáků navýšit na současných 80 dětí a tato škola se tak stala jednou z největších vesnických škol v regionu. Škola nejen že přestala být ztrátová, ale stala se i významným zdrojem příjmů do obecního rozpočtu.
- Koncepce školy je důvodem přílivu dětí ze širokého okolí a v posledních letech k ní nachází cestu čím dál více místních. V letošním roce navštěvuje první třídu 7 dětí z obce Všeň, což je 70 % všeňských dětí, prvňáků. Pro příští ročník je zde též příslib většiny rodičů MŠ Všeň, že své dítě umístí ve zdejší škole. Výuka v MŠ a ZŠ probíhá ve stejném pojetí a vzájemně na sebe navazuje, což bylo též oceněno Českou školní inspekcí.
- Škola je základním pilířem budoucnosti každé moderní obce. Je symbolem života a zpestřením kulturního života v obci.
Pokud k dohodě mezi zřizovatelem a ředitelem školy nedojde, nastane tato situace:
- Naprostá většina dětí nenastoupí do dalšího ročníku ve školním roce 2018/19. Pokud ve škole zůstanou jen místní děti (aktuálně 13 žáků), stabilita školy bude ohrožena a obec bude muset školu výrazně dotovat ze svého rozpočtu.
- Hrozí odchod drtivé většiny pedagogů ze ZŠ
- Může dojít k rozpadu a zavření školy
Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že se jedná o vážnou situaci, která si žádá zodpovědný přístup a urychlené řešení.
Proto Vás žádáme, abyste své rozhodnutí pečlivě zvážili a rozhodli se ve prospěch své obce i školy.
Děkujeme
dne 16.1.2018, Všeň
Za petiční výbor:
Jiří Hovorka, Pohoří 31, 511 01 Turnov
Jana Kelíšková, Koněvova 1004, 511 01Turnov
Autor: Jana Kelíšková Kelíšková | 483 podpisů
Více >Problémový skatepark umístěný uprostřed obytné zóny poblíž Jabloneckého bazénu. Neustálé porušování provozního řádu (alkohol,cigarety a drogy), nadměrný hluk způsobený koloběžka mi a vulgarismy po obtěžuje okolí jezdícími dětmi pod 12let bez doprovodu a bez ochranných prostředků. Porušování lidských práv a svobod (sousedící majitelé nemovitostí nemohou využívat bez klidu své zahrady a jsou neustále uráženi na cti a jsou slovně napadáni). Neustálé výjezdy MP a sanitek k úrazům. Provozovatel vše přehlíží a nijak důrazně nezasahuje. Děkujeme za každý podpis
Autor: Tomáš Zich | 2 podpisy
Více >My, občané Liberce a okolí a všichni jinak zainteresovaní, nesouhlasíme s rozhodnutím o demolici budov na ulici 8.března v Liberci. Konkrétně budov s čísli popisnými 13, 14, 15, 16, 17, 52 a 64.
Důvody nesouhlasu:
1) Historická hodnota budov a vazba na historický vývoj města.
2) Udržení jednotného historického rázu v ulici 8.března.
3) Předejití nevhodným developerským plánům v daném areálu.
více informací:
https://tiskarny-lbc.wixsite.com/mysite
Autor: Tereza Hladíková | 13 podpisů
Více >My, níže podepsaní občané žádáme prostřednictvím této petice zástupce Libereckého kraje, místních samospráv a orgánů státní správy, aby se při plánované rozsáhlé opravě silnic na Frýdlantsku v rámci projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ řídili následujícími prioritami:
1) opravy nebo rozšíření silnic musí být provedeny kvalitně tak, aby nemusely být každoročně znovu opravovány,
2) opravy nebo rozšíření silnic musí odpovídat požadavkům na bezpečnost silničního provozu,
3) opravy nebo rozšíření silnic musí zohledňovat nárůst nákladní a osobní automobilové dopravy včetně šetrného cestovního ruchu, zejména v oblasti cykloturistiky,
4) opravy nebo rozšíření silnic musí chránit stávající stromořadí, není-li tím vyloučena některá z předchozích priorit,
5) opravy nebo rozšíření silnic musí být doplněny o nová stromořadí, nepodaří-li se uchránit stávající stromořadí,
6) opravy nebo rozšíření silnic musí zahrnovat opatření na podporu cestovního ruchu, bezpečnosti všech účastníků silničního provozu včetně cyklistů a chodců, například odpočívadla.
Chceme na Frýdlantsku uchránit přírodní a kulurní dědictví všude tam, kde je to možné, kde to slouží k duševnímu i hmotnému obohacení nás i příštích generací. Takovým dědictvím jsou i stromořadí, která byla vysázena před zhruba 100 lety.
Chceme omezit potenciální ohrožení v dopravě, které sebou nesou úzké silnice, špatný stav jejich povrchu, stromy, které do silnic zasahují. Silnice využíváme k přepravě za svou obživou, naše děti jsou po nich přepravovány do škol a mimoškolních aktivit, vozíme po nich staré lidi do zdravotnických zařízení a v neposlední řadě je využívají turisté, kteří navštěvují náš region.
Jsme pro modernizaci silniční sítě na Frýdlantsku.
Jsme pro zachování a/nebo vysázení nových stromořadí v rámci modernizace silniční sítě na Frýdlantsku.
Autor: Petr Pávek | 89 podpisů
Více >My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby Liberecký kraj, Krajská správa silnic, starostové dotčených obcí a poskytovatelé dotací respektovali náš požadavek na to, aby při rekonstrukcích a opravách silnic v našem kraji, aktuálně zejména ve Frýdlantském výběžku, bylo bráno v úvahu, že aleje jsou nedílnou součástí našeho domova a krajiny, kde žijeme. Chceme, aby veškeré záměry na kácení alejí a stromořadí byly předem a dostatečně projednány s odbornou i laickou veřejností a aby byla hledána technická řešení, která aleje zachrání před zbytečným kácením.
Zejména požadujeme:
1. aby žádost o dotace z fondů EU na rekonstrukce silnic ve Frýdlantském výběžku nebyla podána dříve, než bude vyřešena problematika místních alejí,
2. aby byl v rámci projektu rekonstrukce silnic „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ přehodnocen záměr vykácet cca 950 vzrostlých stromů, jež tyto aleje tvoří,
3. aby byly v souvislosti s projektem a jeho udržitelností vyčleněny finanční prostředky na ošetření a údržbu alejí,
4. aby bylo zváženo, zda je vzhledem k intenzitě dopravy efektivní rozšiřovat komunikace II. a III. třídy na úkor alejí, či zda by stačilo jen opravit jejich v některých případech katastrofální povrch,
5. aby bylo hledáno technické řešení, které dovolí v maximální míře zachovat současné aleje,
6. aby i v budoucnu Liberecký kraj a Krajská správa silnic své záměry dopředu včas projednávaly s veřejností a místními spolky.
Za petiční výbor:
Ing. Zbyněk Vlk, autor a provozovatel Žijícího skanzenu, Jindřichovice pod Smrkem
Mgr. Monika Tomašáková, OSVČ, Raspenava
Mgr. Kryštof Špidla, Ph.D., učitel a zastupitel, Hejnice
Dr. Milan Maršálek CSc., novinář a zemědělec, Dolní Řasnice
Ing. Stanislav Budka, pracovník ochrany přírody, Hejnice
Jolana Bláhová, externí redaktorka, Horní Řasnice
Pavla Jazairiová, novinářka, Poustka
Autor: Stanislav Budka | 1135 podpisů
Více >Vyberte si svůj region