Petice za okamžité zastavení kácení zdravých vzrostlých stromů v centru Prahy
3518 signatures remaining 1482

Petice za okamžité zastavení kácení zdravých vzrostlých stromů v centru Prahy

Author: Lukáš Teklý | Uploaded: 15.06.2019 | 3518 signatures
Share it with your friends

My, níže podepsaní občané žádáme okamžité zastavení kácení a úpravu projektu rekonstrukce sportoviště u ZŠ Na Smetance. 

Podporujeme myšlenku rekonstrukce areálu hřiště pro žáky základních škol, zároveň ale požadujeme zachování zeleně.

Požadujeme okamžité zastavení kácení a úpravu projektu rekonstrukce hřiště u ZŠ Na Smetance, a to z následujících důvodů:

Stromy jsou i dle posudků MČ Praha 2 zdravé, vzrostlé a žijí na daném místě již více než 60 let. Javory jsou vysoké 13 a 14 metrů s průměrem koruny 10 metrů. Stromy stojí v pražské památkové zóně a v zóně se zvýšenou ochranou zeleně. Stromy plní významnou estetickou funkci.

Projekt rekonstrukce sportoviště je možné upravit tak, aby byly stromy zachovány. Variantní návrhy zpracované architekty existují! Jeden javor má být pokácen pouze proto, že vadí novému plotu. Druhý javor by pouze zmenšil plochu jednoho ze 3 hřišť. Při zadání zpracování projektu nebyl MČ Praha 2 vznesen požadavek na zachování zdravých vzrostlých stromů. Projekt v pražské památkové zóně za více než 35 milionů korun nebyl zpracován architekty! Variantní návrhy nejsou MČ Praha 2 brány v potaz. Občané, kteří se dlouhodobě snaží o úpravu projektu jsou Radou MČ napadáni a vysmíváni. Finální verze projektu není i přes dlouhodobé žádosti občanů MČ Praha 2 zveřejněný!

Stromy poskytují potřebný stín pro hřiště a hlavně pro děti, které si na hřišti hrají. Stromy regulují mikroklima v ulici a na hřišti. 

Stromy plní v popsané lokalitě izolační funkci, tedy zachycují prach a znečišťující látky především z dopravy, produkují kyslík, absorbují oxid uhličitý, hluk, snižují vibrace a brání přehřívání ulice projevující se jako fenomén tepelného ostrovu města. Areál hřiště se přitom nachází přímo naproti rušné ulici Italská a ani 300 metrů pražské magistrály a hlavního nádraží.

Magistrát navíc zcela nepochopitelně povolil kácení stromů ve vegetačním období, kdy jsou olistněné a především obývané ptáky, kteří na nich mají svá aktivně využívaná hnízda. 

Děkujeme za aktivní a konstruktivní přístup k našim požadavkům Radě MČ Praha 2, konkrétně těmto zástupcům ODS, Hnutí ANO a TOP09:

Černochová Jana Mgr.ODS
Udženija Alexandra Ing. ODS
Grundler Michael Ing. TOP 09
Kolář Jan Bc. ANO
Korseska Jan ODS
Šolc Jaroslav Ing.
Vondrášek Václav Ing. arch. ODS
Kašická Renáta Bc. ANO
Zuna Michal TOP 09

News

16.06.2019 21:45

Zítra v 18:00 podepisování petice v ulici Na Smetance. K nahlédnutí dokumenty, informace o neveřejném projektu Prahy 2 za veřejné peníze. Sraz u pahýlu jednoho ze stromů, na kterém smutně sedí hrdličky, které hledají svoje hnízdo. Už ho nenajdou. V pátek, ornitolog přivolaný MČ Praha 2 hnízdo také nenašel a strom téměr celý pokáceli !!!

Když jsem se na interpelacích Zastupitelstva MČ Praha 2 paní starostky ptal, kolik podpisů by jí mohlo přesvědčit, aby projekt Rada upravila (nechala do stávajícího projektu např. poprvé zasáhnout architekta!), neodpověděla. Včera ráno jsme nedoufali, že bychom během pár hodin získali téměř 1000 podpisů! Děkujeme moc za podporu, moc si toho vážíme! Zvyšujeme limit petice na 5000 !!! 

Vážení radní MČ Praha 2, prosím, zavolejte konečně architekta a upravte špatný projekt!

 

18.06.2019 16:33

Vážení a úžasní petenti!

Velmi děkujeme za podporu. Stále ji potřebujeme! JEDEN STROM JEŠTĚ STOJÍ a Radnice MČ Praha 2 ho chce stále pokácet! Podle doporučení ornitologa se nemá kácet před 25.7. Ale dle doporučení OŽP MHMP se nemělo kácet ve vegetačním období !!!

„Tyto stromy tam být nemohou, neslučuje se to s výstavbou hřiště, nemůžeme mít všechno,“ řekl k tomu Michael Grundler, místostarosta za TOP 09. Podle jeho vyjádření tedy dojde i k pokácení druhého stromu. „Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak může někdo vynaložit tolik úsilí ve snaze zabránit školním dětem ve sportování."

Vážený pane Grundlere, občané, kteří podepsali petici skuteně nechtějí zabránit dětem ve sportování! I ten poslední strom na pozemku stíní v odpoledních hodinách téměř celé hřiště, během vegetačního období vytvoří kyslík pro asi 120 dětí na celý rok, reguluje mikroklima na sportovišti! Zeptejte se konečně odborníků a upravte špatný projekt!

Prosím sdílejte stále petici a podepisujte i fyzicky. Obojí forma je nezávilá, potřebujeme oboje. Petice a archy jsou ke stažení přímo u petice nebo zde https://bit.ly/2MWaan3 . Archy můtete podepisovat a odevzdávat v kavárně Kaaba v Mánesově 20 https://www.kaaba.cz/ nebo na Bělehradské 82 ve Večerní kavárně Souterrain. Prosím nechte podepsat kolegy v práci, ve škole, vemte na místa, kde je hodně lidí, na koncerty a demonstrace. Děkujeme!

I přes 2000 podpisů pod peticí, jeden ze dvou zdravých 14 metrových javorů šel definitivně k zemi. I přesto, že firma neměla zábor, aby mohla pokračovat v kácení, za asistence místostarosty Grundlera (TOP09) a zásahové jednotky POLICIE ČR občanům znemožnili stát na veřejné komunikaci. Práce soukromé firmy má přednost před právy občanů. Viz fotka na https://a2larm.cz/2019/06/vinohradsti-chteji-stromy-radnice-je-kaci/

Děkujeme za vaše komentáře, vaši podporu a za každý hlas. Velmi si toho vážíme!

Aktuality zde (prosím likeujte a sdílejte):
https://www.facebook.com/stromysmetanka/

Fotky z medií a články:
https://a2larm.cz/2019/06/vinohradsti-chteji-stromy-radnice-je-kaci/

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/610034/ze-dvou-vzrostlych-listnacu-na-smetance-zbyly-pahyly-na-miste-ma-vyrust-hriste-lide-se-bouri-petici.html

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/stovky-prazanu-se-biji-za-zachranu-stromu-na-smetance-jeden/r~2d224eac910c11e9a049ac1f6b220ee8/

https://nazory.aktualne.cz/komentare/vdechnout-praze-zivot-je-hrib-ekoterorista-ne-jen-mysli/r~9d74126091b311e9b2a00cc47ab5f122/

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/219411000140617-udalosti-v-regionech  v 10:34 minutě

 

25.06.2019 09:38

Děkujeme! Jeden šedesátiletý zdravý javor, vysoký jako budova školy, který může chránit děti na sportovišti, stále stojí!

Dnes v úterý 25.6. v 18:00 v budově ZŠ Na Smetance proběhne veřejná debata se zástupci MČ Praha 2. Prosíme doražte!

Až pod tlakem více než 3000 podpisů pod naší e-peticí, po 21 pokácených stromech, proinvestovaných desítkách milionů za úpravy pozemku, kácení a nearchitekturu, po vysmívání se jednotlivcům a lhaní rodičům a douhodbých žádostí občanů a rodičů, aby se projekt představil, vizualizoval a debatovalo se o něm, se Rada MČ rozhodla uspořádat debatu s veřejností. To je smutné!

Jako organizátoři petice jsme pozvali odborníky z oblasti architektury, dendrologie, arboristiky, máme stanovisko lékářů dlouhodbě se zabývajících tématem a toxicitou syntetických sportovních povrchů. Doufáme, že jim během debaty bude dáno slovo a že bude i vyslyšeno.

Prosíme, doražte! Zejména pokud jste rodiče dětí ze ZŠ Na Smetance o obyvatelé MČ Praha 2.

Mezitím můžete shlédnout reportáž o projektu a přístupu k zeleni ve městech ze sobotních Událostí ČT, minuta 27:02 - Opatření pro ochlazovaní metropole: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000100622/video/704240

Nebo například blesk i se shrnutím významu stromů ve městě:
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/610588/kaceni-vzrostlych-stromu-na-vinohradech-podle-odbornice-zkaza-pro-zvirata-i-lidi.html

Děkujeme za podporu!

 

22.07.2019 15:12

Vážení petenti a podporovatelé,

děkujeme za podporu. Díky vám začala Rada MČ Praha 2 alespoň komunikovat – v úterý 25. 6. byla svolána veřejná debata se zástupci MČ Prahy 2. Bohužel pozdě a bez ochoty jakkoli vyslyšet argumenty občanů a rodičů a odborníků.

Reakce zástupců radnice a ředitelky ZŠ na dotazy a argumenty občanů byly odmítavé, manipulativní i urážlivé. Na debatě jsme se dozvěděli, že zachování zeleně nebylo součástí požadavků na projektanta, že na projekt rekonstrukce hřiště za více než 30 milionů v centru Prahy není architekt potřeba, že by se děti mohly při pobíhání na hřišti o stromy ponechané na okraji zranit. Že stromy by vadili vjezdu sanitek a hasičů, protože nový vjezd byl naprojektován právě tam, kde 70 let stromy rostly. Snad jediný vstřícný, ale až úsměvný, návrh místostarosty Grundlera byl jeho spontánní nápad, že by snad okolo sportoviště mohly být vysázeny túje!!! Shrnutí debaty např: https://www.lidovky.cz/domov/padne-i-druhy-javor-sportoviste-bude-takovy-je-vysledek-verejne-debaty-na-smetance.A190626_121303_ln_domov_ele?

Opět zazněl i názor, že odpůrci špatně zpracovaného projektu nepřejí dětem na Praze 2 sportoviště. Zástupce MČ Praha 2 jsem na debatě důrazně upozornil, že naopak sportoviště chceme!

I proto jsme na debatu pozvali doc. Ing. arch. Zbyška Stýbla, který se na Fakultě architektury ČVÚT již od roku 2005 profesionálně věnuje a vyučuje nauku o školních stavbách. Projekt, který byl prezentován MČ Praha 2, nevidí doc. Ing. arch. jako „příliš multifunkční“, jedná se totiž pouze o 3 volejbalová hřiště. Doc. Ing. arch. Stýblo navrhl uspořádání sportoviště tak, že by mohly být zachovány stromy, s tím, že rozšířil možnost využití i o basketbalové hřiště. Návrh můžete vidět zde: https://1url.cz/eMfgO

V komentáři k návrhu doc. Ing. Arch. uvádí, že návrh MČ Prahy 2 je i nevhodně orientovaný. Konkrétně uvádí: „V dané situaci je původně navržená orientace SZ – JV nešťastná, po započtení meridiánové konvergence odpovídá orientace podélné osy poloze slunce cca v 8:00 českého zimního času, je tedy naprosto nevhodná pro školní hřiště využívané v dopoledních hodinách.

V rámci svého vystoupení na debatě 24. 6. 2019 doc. Ing. arch. poznamenal: „Dětem dáte sportoviště, ale i příklad toho, že když příroda překáží, musí zmizet.“

Prezentací návrhu doc. Ing. arch. Zbyška Stýbla jsme jednoznačně prezentovali, že sportoviště pro naše děti chceme! Ale sportoviště skutečně multifunkční, a odborně navržené. Návrh jsme předložili zástupcům MČ Praha 2 a ředitelce ZŠ. Jsme zvědavi na jejich reakce.

Vážení a milí petenti, přejeme Vám hezké léto nerušené zbytečným kácením zdravých stromů.

 

To whom will the petition be forwarded: Rada MČ Praha 2

Petition signature must be confirmed in a subsequent e-mail.

Share it with your friends and acquaintances

Messages

Discussion was stopped because of many unsuitable contributions.

Sign this petition

Signatures | 3518 (+243 not confirmed)

Signature list in PDF
 • Daniel Kašpar Kašpar | Decin
 • Data of the signer not published
 • Veronika Klementina Zemanová | Praha 5
 • Nina Novaková | Chynice
 • Data of the signer not published
 • Tereza Vaclavikova | Praha 8
 • Data of the signer not published
 • Lucie Szotkova | Kostelec nad orlici
 • Marie Holá Holá | Praha
 • Data of the signer not published
Do you want a change? Just start!
 • Create
 • Support
 • Share
Start a petition