Petice Obecního úřadu v Točníku
určená: Národnímu památkovému ústavu,
Ministerstvu životního prostředí ČR
Nechte medvědy na Točníku!
V červnu loňského roku jsme se z rozhlasového a televizního vysílání dozvěděli, že do roku 2030 bude chov medvědů na hradech a zámcích ukončen. Medvědi mají být na základě podepsaného Memoranda převezeni do soukromé rezervace v Německu. Dosud nikdo oficiálně o této skutečnosti s chovateli nejednal, ani je neinformoval. Ačkoli se dosud nikdo ze signatářů Memoranda nezajímal o skutečné životní podmínky točnických medvědů Agáty a Martina, je plánován jejich odvoz.
Jsme přesvědčeni, že chov medvědů na hradě Točníku odpovídá evropským standardům péče o medvědy. Jejich chovatelé absolvovali opakovaně odborná veterinární školení ohledně péče o ně a denně se o ně starají. Agáta a Martin žijí spolu na Točníku od útlého věku a jejich převoz do nových podmínek je zbytečný, pro jejich život nebezpečný a může mít fatální následky pro jejich psychiku i fyzický stav.
Podpořte, prosím svým podpisem snahu o zachování chovu medvědů u hradu Točníku.
Proč by měli medvědi na Točníku zůstat?
Nový medvědín byl budován komunitně z finančních příspěvků tisíců návštěvníků hradu, místních obyvatel i regionálních společností. Oba medvědi jsou tu doma, jsou jedním z důvodů, proč návštěvníci hradů Točníku a Žebráku přijíždějí z celé republiky, pro místní obyvatele je medvědín cílem víkendových procházek.
Jejich přesun do Německa by byl velkým zásahem do jejich životů s nejistým výsledkem.
Historie chovu medvědů na Točníku
Medvědi se pod hradem Točníkem chovají od roku 1994, kdy do narychlo vybudovaného medvědína byli přesunuti dva medvědi. Byli dovezeni ze zimoviště cirkusů v Jirnech u Prahy, kde přežívali v otřesných podmínkách po smrti svého majitele Rudolfa Berouska. Medvědy Norberta a Babetu zachránila Nadace Spisovatelé za práva zvířat, péči o medvědy převzalo Občanské sdružení NUDLE. Medvědice Babeta se dokonce stala majetkem obce Točník.
V dalších letech byl medvědín ze sbírkových prostředků rozšířen, dovybaven a kotce byly přesunuty na úroveň terénu. Životní podmínky medvědů pod hradem Točníkem se výrazně zlepšily. V září 2011 zemřel po vleklé nemoci medvěd Jarda, který poslední rok žil v medvědíně sám. Točnický medvědín osiřel.
V roce 2013 se Občanské sdružení NUDLE, se souhlasem Národního památkového ústavu, rozhodlo vybudovat větší medvědín pro dvě medvíďata Václava Chaloupka – Agátu a Martina. Ta se narodila 13. ledna 2013 v Žatci.
Celý rok 2013 natáčela medvíďata s panem Chaloupkem televizní pořad „Méďové na cestách“. Na základě požadavků pana Chaloupka a pod dozorem zástupců ZOO v Plzni a veterinářů došlo k rozšíření medvědína na Točníku. Výběh byl plošně ztrojnásoben, začleněn do lesa a přírodního terénu, byl rozšířen o bazének s pravidelně doplňovanou vodou a vystavěna vyhlídková podesta s prolézačkou pro medvědy. Celý prostor byl zatraktivněn také pro návštěvníky, kteří se dostávají blízko k medvědům a mohou se vzájemně pozorovat. Na výběh medvědů navazuje informační Medvědí stezka s dětskou soutěží a také stezka kolem celého hradu. Všechny stavební úpravy byly financovány z příspěvků drobných dárců, místních firem, filmařských společností a dobrovolnických prací.
Do svého nového domova na Točníku byla medvíďata slavnostně vypuštěna 23.11. 2013. V lednu 2014 byli medvědi a rekonstruovaný medvědín předáni do vlastnictví Národního památkového ústavu. O medvědy se nadále stará na základě smlouvy Spolek NUDLE. Většina medvědí stravy a péče se hradí z veřejné sbírky a ročního příspěvku Národního památkového ústavu.
Tímto žádáme Národní památkový ústav, Ministerstvo životního prostředí ČR a další odpovědné instituce, aby:
zachovaly medvědín před hradem Točníkem jako bezpečné útočiště pro medvědy, kteří se nemohou vrátit do volné přírody. Žádáme, aby medvědi Agáta a Martin zde mohli dožít ve známém a bezpečném prostředí.
Podpořte tuto petici svým podpisem a pomozte zachovat točnické medvědy v jejich domově.
Děkujeme za vaši podporu.
Za Obecní úřad v Točníku
starosta Petr Mol
Podpořte, prosím svým podpisem snahu o zachování chovu medvědů u hradu Točníku.
Jméno a příjmení: povolání: adresa: podpis:
Autor: Obec Točník | 1070 podpisů
Více >PETICE „Za záchranu mosteckého autodromu“
dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním
My, níže podepsaní, chceme touto peticí upozornit na ohrožení fungování významné fi rmy působící na území statutárního města Mostu, a to akciové společnosti AUTODROM MOST, která provozuje stejnojmenný závodní okruh, jenž je významným zaměstnavatelem a daňovým poplatníkem v regionu s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi.
Důvodem ohrožení její existence jsou zejména aktivity spolku Zdraví pro Most (dále jen spolek). Jeho členové prostřednictvím petice požadují výraznou regulaci činnosti autodromu, která by ale ve svém důsledku vedla k nemožnosti okruh provozovat.
Omezení provozu závodního okruhu, které chce spolek prosadit, by bylo likvidační a vyústilo by mimo jiné v:
• zrušení oblíbeného podniku Czech Truck Prix v Mostě,
• zmaření investic v řádech stamilionů korun,
• zrušení desítek přímých a několik set nepřímých pracovních míst.
Žádáme proto vedení města Mostu o podporu společnosti AUTODROM MOST v její další činnosti, a to z důvodů:
• aktivity společnosti se kromě motoristického sportu cíleně zaměřují na bezpečnost silničního provozu, prevenci kriminálního chování mládeže či podporu handicapovaných lidí,
• autodrom patří mezi hlavní atrakce Mostu i celého regionu,
• autodrom navštěvují každoročně statisíce diváků z celé Evropy i řady zemí všech světových kontinentů v rámci závodních víkendů,
• autodrom výrazně přispívá k rozvoji turistického a cestovního ruchu, a tedy ekonomickému oživení oblasti,
• autodrom pořádá školení řidičů policejních a hasičských speciálů v rámci integrovaného záchranného systému,
• autodrom nabízí příměstské letní dětské tábory.
Apelujeme proto na mostecké radní a zastupitele, aby nepřijímali žádná rozhodnutí k omezení činnosti fungující obchodní společnosti, ale naopak zaštítili společnost AUTODROM MOST v její snaze uvést do praxe v co nejkratší možné době účinná opatření, jimiž se podaří snížit hladinu hluku z provozu areálu.
Děkujeme
Za všechny, kteří jsou podepsáni pod touto peticí, jednají členové „Petičního výboru na záchranu mosteckého autodromu.“
Petiční výbor:
1) Předseda: Pavel Pech, bydliště: Zdeňka Fibicha 85, 434 01 Most
2) Člen: Jiří Soukup, bydliště: Střížovická 414/4, 400 01 Ústí nad Labem
Pan Pavel Pech je oprávněn členy petičního výboru v této věci zastupovat.
Autor: Jiří Soukup | 1735 podpisů
Více >Občanská petiční iniciativa
za setrvání kongregace Redemptoristů
na Svaté Hoře
My níže podepsaní občané prostřednictvím této petiční občanské iniciativy žádáme, aby členové
Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele Redemptoristé (Provincie Bratislava – Praha)
jmenovitě P. Mgr. David Horáček, CSsR., P. Mgr. Pavel Hudousek, CSsR., P. Mgr. Jan Kuník, CSsR. a P. Mgr. Krzysztof Strzelczyk, CSsR. nadále setrvali na Svaté Hoře a vykonávali zde pastorační činnost.
Žádáme, aby vedení kongregace přehodnotilo své rozhodnutí opustit po 123 letech Svatou Horu, neboť je tento řeholní řád s tak významným poutním místem, jakým Svatá Hora je, neodmyslitelně historicky spjatý.
Svatá Hora jako historická památka i jako poutní místo a duchovní instituce je významnou součástí českého duchovního a kulturního dědictví a její příběh provází dějiny města Příbrami. Svou historickou roli má zde i kongregace Redemptoristů, která významně přispěla k rozvoji a významu Svaté Hory.
Kongregace Redemptoristů je pro nás občany věřící i nevěřící, praktikující katolíky i ty, jenž na Svatou Horu rádi zajdou jen občas, neodmyslitelnou součástí nejen dějin města Příbrami, ale i běžného duchovního fungování Svaté Hory.
Rozhodnutí opustit toto významné poutní místo, které Redemptoristé nejen duchovně spravovali 123 let, když je se Svatou Horou tento řeholní řád tak pevně historicky spojen, nepovažujeme za šťastné.
Proto my všichni níže podepsaní žádáme, aby vedení kongregace Redemptoristů své rozhodnutí opustit Svatou Horu přehodnotilo a kongregace Redemptoristů na Svaté Hoře setrvala a nepřerušovala tak duchovní a historickou kontinuitu tohoto celosvětového významného centra duchovní činnosti.
Jsme přesvědčeni, že Redemptoristé ke Svaté Hoře patří a mají zde své místo a své budoucí úkoly, jimiž je zejména duchovní činnost, kterou nám zde poskytovali a poskytují.
Velice děkujeme.
Za organizační výbor petiční občanské iniciativy:
PhDr. Mgr. Jan Traxler, Věra Langová, Mgr. Ing. Pavel Švarc
Autor: PhDr. Mgr. Jan Traxler | 1169 podpisů
Více >Podepište pokud chcete aby marek šel na buzzcut
Autor: Jakub Jonáš | 1 podpis
Více >Zastání a omluvu za řidiče který vyhodil cestující z tramvaje který dělá svojí práce a cestují byl hrubý dokud není celé video zaslouží si omluvu jak od zaměstnavatele i od politiků
Autor: Václav Nejedlý | 1 podpis
Více >Nesouhlasíme s “výběrovým” řízením a případné změně nájemce venkovních prostor TJ TESLA BRNO.
Stávající nájemci zde objevili a vybudovali místo, kam rádi chodí lidé z celého Brna, návštěvníci Tesly i rodiny s dětmi. Opuštěnému prostoru dali nový život. Roky se zde nic nedělo, Tesla stejně jako městská část s prostorem nijak nenakládala.
V místě se vytvořila silná komunita návštěvníků, potkávají se zde obyvatelé městské části i celé rodiny.
My jako návštěvníci RAST coffee s tímto rozhodnutím nesouhlasíme a proto podepisujeme tuto petici k zachování stávajících nájemců, kteří se o místo starají a organizují tu bez jakékoliv pomoci veřejné akce.
Autor: Adéla Štěpánková | 453 podpisů
Více >Níže podepsaní občané, pracovníci v kultuře a představitelé odborné veřejnosti vyjadřujeme zásadní nesouhlas se způsobem, jakým Ministerstvo kultury ČR připravuje sloučení dvou významných kulturních institucí – Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU) a Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS).
Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pečuje, mimo jiné, o veškeré neprofesionální aktivity v ČR, ať je to divadlo, tanec, zpěv, film, fotografie, výtvarné umění, aktivity studentů a mládeže atd. Jsou to stovky až tisíce souborů, spolků, škol a školských zařízení a další tisíce jednotlivců, kteří svou kreativní činností podporují sociální angažovanost a komunitní soudržnost také v místech, kde absentuje profesionální kultura. Rozvíjejí sebevědomí, komunikační dovednosti a schopnost týmové práce a přispívají k bohatšímu a soudržnějšímu kulturnímu životu. Omezení podpory těchto souborů i jednotlivých osob by mělo nevratný negativní důsledek na celou společnost.
Institut umění – Divadelní ústav (IDU) pečuje o profesionální umění zejména v oblasti divadla. Zajišťuje řadu prestižních a mezinárodně významných aktivit s dlouholetou tradicí, výzkumnou činnost Kabinetu pro studium českého divadla, oddělení PerformCzech propagující české divadlo v zahraničí. Spravuje jedinečné specializované knihovny zaznamenává divadelní historii a provozuje rozsáhlou dokumentační a sbírkotvornou činnost.
Jakkoliv se může zdát činnost obou institucí obdobná, vykazuje značné rozdíly, a to jak ve svých cílech, tak i ve svém provozu.
Sloučení těchto institucí, plánované k 30. 6. 2025, je připravováno bez jakékoli předchozí odborné diskuse, bez zveřejnění analýz či studií proveditelnosti a bez předchozí konzultace s dotčenými institucemi a jejich partnery. Tento překotný a netransparentní postup vzbuzuje vážné obavy o budoucnost obou institucí a vytváří riziko nevratného poškození české kultury.
Po Ministerstvu kultury ČR požadujeme:
Vypracování a zveřejnění analýzy dopadů tohoto sloučení
Za klíčové považujeme zveřejnění důvodů a cílů transformace, analýzy přínosů a rizik, jasného časového harmonogramu a především garancí pro zachování klíčových činností. Požadujeme zahájení otevřeného dialogu s vedením a zaměstnanci obou institucí, s odbornou veřejností, mezinárodními partnery i se zástupci regionů a kulturních organizací.
Zveřejnění záměru
Kromě vyjádření, že celý proces má být vnímán jako ochrana obou institucí, není stanoven jasný cíl této transformace.
Záruky zachování podpory neprofesionální a regionální kultury
Vyjma ústního prohlášení nebyly předloženy žádné záruky kontinuity odborného servisu v oblastech neprofesionálního umění a dětských estetických aktivit.
Garance pro mezinárodní a tuzemské partnery
Mezinárodní i tuzemští partneři jsou konáním MK ČR znejistěni. Tito partneři jsou nezřídka nejen spolupořadatelé, ale také nositelé grantů a donátoři garantující nezbytné materiální zajištění významných akcí. Některé z aktivit, o které NIPOS pečuje, jsou zapsány na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a další o tento zápis usilují. Neexistuje garance, že tato snaha o zapsání nebude tímto postupem MK ČR poškozena.
Revizi termínu rozhodnutí o sloučení NIPOS a IDU
Žádáme okamžité pozastavení procesu slučování institucí. Považujeme za nezbytné, aby byla nejprve zpracována důkladná analýza dopadů, připraven transparentní plán transformace a zajištěna kontinuita klíčových činností.
Považujeme za nepřijatelné, že o tak zásadní transformaci kulturních institucí s více než šedesátiletou tradicí je rozhodováno bez řádné přípravy a dialogu s odbornou veřejností.
Nejistota v budoucnosti NIPOS může mít dopad na všechny neprofesionální umělce. Tedy na tisíce lidí, kteří dnes a denně nezištně udržují občanskou společnost.
Děkujeme Vám za pochopení a podporu.
Otevřený dopis zaměstnanců NIPOS
Autor: Michal Drtina | 874 podpisů
Více >My, studenti a budoucí odborníci v oblasti technologií, vyzýváme k okamžitému zrušení povinné výuky české literatury na středních školách, zejména na školách technických zaměřených na IT, inženýrství a vědecký výzkum. Věříme, že místo ztráty času nad texty, které s našimi profesemi nemají žádnou přímou souvislost, bychom měli soustředit svou energii na to, co nás skutečně posune vpřed. V dnešní digitální době, kdy je technika klíčem k budoucnosti, je náš čas cenný. Proč trávit hodiny nad básněmi, které nám nic neříkají, když bychom mohli věnovat čas hlubšímu porozumění programování, algoritmům, nebo vyřešení složitějších matematických úloh? Zatímco historické romány a příběhy o činech minulých generací nás mohou obohatit, jsou dnes zcela nepodstatné pro naši profesní budoucnost. Zatímco svět kolem nás spěje k automatizaci, umělé inteligenci a novým technologickým hranicím, my bychom měli dostat šanci rozvíjet dovednosti, které nám pomohou tento svět formovat. Není přece naší povinností stát se odborníky na Kafku, když se připravujeme na vývoj nových technologií, které budou mít reálný dopad na společnost. Petice se zaměřuje na to, že by měl být výběr předmětů flexibilní, a studenti technických škol by měli mít možnost soustředit se na předměty, které odpovídají jejich kariérním cílům a osobním zájmům. Požadujeme zrušení povinné literatury a její nahrazení předměty, které nám poskytují praktické dovednosti a znalosti pro práci ve 21. století. Připojte se k nám a přestaňme plýtvat cenným časem na něco, co ve své profesní dráze nikdy nevyužijeme. Pomozte nám zaměřit se na to, co je opravdu důležité: inovace, technologie a budoucnost.
Autor: Matyáš Vrbka | 3 podpisy
Více >Rozvoj kulturních a kreativních odvětví, včetně současného výtvarného umění a podpora jeho potenciálu patří v rámci Kulturní politiky ČR k dlouhodobý strategiím MK ČR. Jedním z důležitých aspektů je kromě internacionalizace podpora současného výtvarného odvětví formou snížení sazby DPH.
Česká republika má v porovnáním se zeměmi EU jednu z nejvyšších sazeb (21%), příklady dobré praxe nalezneme například v Německu (7%), Španělsku (4%), Francii (5,5%) a dalších zemích. Naším cílem je zdravá konkurenceschopnost v mezinárodním kontextu a aktivní podporu prodeje uměleckých děl.
Pokud s naší společnou iniciativou souhlasíte, podepište prosím přiloženou petici, která bude předložena k jednání na toto tématu u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně ČR dne 31. března.
za iniciátory Trafo Gallery a HuntKastner
únor 2025
Autor: Blanka Cermakova | 1 podpis
Více >Vyberte si svůj region