Živý les pro živý region 2 podpisy chybí 9998

Živý les pro živý region

Petice iniciativy Živý les pro živý region

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme o změnu hospodaření Lesů ČR, s. p. na území Ždánického lesa a Chřibů. Nesouhlasíme s prováděním plošné holosečné těžby ve zdravých listnatých porostech, která vede k rozsáhlým změnám ve struktuře a složení lesních porostů.

Náš region patří mezi oblasti nejvíce dotčené klimatickými změnami v rámci České republiky. Listnaté lesy (doubravy, dubohabřiny a bučiny) jsou zde jedním z mála prvků, které pomáhají ochlazovat klima, zadržují vodu, brzdí extrémní klimatické jevy a zabraňují erozi. Navíc jsou místem vysoké biodiverzity, poskytují dřevo pro místní obyvatele a patří mezi nejoblíbenější a nejkrásnější oblasti v našem regionu.

Plošnou holosečnou těžbou náš region přichází o tento stabilizující prvek, což povede ke zhoršení projevů klimatické změny, především k úbytku vody v krajině a k zásadnímu snížení všech výše uvedených hodnot lesních porostů.

Žádáme proto, aby již dále nebyl prováděn holosečný způsob těžby listnatých lesů v našem regionu a aby byl při těžbě prováděn pouze způsob výběrný a podrostní. Dále žádáme, aby došlo k zásadnímu snížení objemu těžby a aby byla prodlužena doba obmýtí lesních porostů. Žádáme, aby části lesů, zejména porosty straší 110 let, byly ponechány zcela bez těžby k zachování biologické rozmanitosti.

Dále požadujeme, aby byl zahájen proces zajištění ochrany našich lesů, a to nejlépe do podoby zvláště chráněného území jako chráněná krajinná oblast Středomoravské Karpaty. Cílem ochrany území s lesními porosty bude dosažení kompromisu z hlediska lesního hospodaření zaměřeného na produkci dřeva a ochrany lesních porostů jako zdroje mnoha ekosystémových služeb a funkcí.

Adresáty této petice jsou:

Lesy ČR, s. p., Přemyslova 1106/19 Nový Hradec Králové, 500 08 Hradec Králové

Ministerstvo zemědělství ČR, Těšnov 65/17, 110 00 Praha 1

Ministerstvo životního prostředí ČR, Vršovická 1442/65, 100 10 Praha 10

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Kaplanova 1931/1, 148 00 Praha 11 – Chodov

Jihomoravský kraj, Žerotínovo náměstí 449/3, 601 82 Brno

Zlínský kraj, třída Tomáše Bati 21, 761 90 Zlín

Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01, Praha 1

 

Iniciativa Živý les pro živý region je organizována Českým svazem ochránců přírody Kyjov.

Za petiční výbor:

Mgr. Zuzana Veverková, předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Kyjov, Nětčická 2650/2a, 697 01 Kyjov, tel: 776 355 952, email: zuzana.veverkova@seznam.cz

Mgr. et MgA. Barbora Lungová, členka ČSOP Kyjov, členka Komise pro životní prostředí města Kyjova, akademická pracovnice na FaVU VUT v Brně, Janáčkova 798, 697 01 Kyjov, tel: 776 193 812, email: barbora.lungova@centrum.cz

Mgr. Hana Bednaříková, zástupkyně ředitele Střední školy polytechnické, Havlíčkova 1223/17, 697 01 Kyjov, tel: 774 405 607, email: bednarikova@sspkyjov.cz

Daniel Čmelík, místostarosta, Tyršova 158, 697 01 Kyjov, tel: 777 442 531, email: d.cmelik@mukyjov.cz

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná § 5 odst. 1 zák. č. 85/1990 Sb.).

Autor: Barbora Lungová | 2 podpisy

Více >
Petice za svobodné a udržitelné pohřebnictví 20 podpisů

Petice za svobodné a udržitelné pohřebnictví

My, níže podepsaní, si přejeme, aby se české pohřebnictví otevřelo změnám ve prospěch větší svobody jednotlivce a udržitelného přístupu k životnímu prostředí. Věříme, že i tento často opomíjený obor by se měl dočkat pozornosti, aby nadále neztrácel krok s potřebami moderního člověka a naopak šel naproti hodnotám, které dnešní společnost zastává.

 

Je to již více než 100 let, kdy byla na českém území přijata kremace jako způsob pohřbení. Od této doby se pohřebnictví žádné výrazné změny nedočkalo, což je dáno z velké části tím, že i téma smrti jako takové bylo vytlačeno z veřejné diskuze na okraj společenského zájmu. Až ve světle dnešní doby,  v níž se lidé učí o smrti mluvit a přijímat ji, se dostalo v západním světě přijetí novým metodám pohřbení, které dávají jednotlivci i jeho blízkým větší prostor pro vyjádření myšlenek a hodnot v rámci pohřebního rituálu.

 

Ten se v současné době nachází v krizi, kdy obřad v krematoriu či na hřbitově volí čím dál méně lidí, z čehož vyplývá, že jeho soudobé pojetí je mnohým z nás vzdálené. Věříme, že přijetí těchto nových i staronových způsobů pohřbení, může mít na společnost pozitivní dopad právě v tomto ohledu - každý dostane možnost odejít z tohoto světa způsobem, který je nejblíže jeho přesvědčení, což povede k smysluplnějším posledním rozloučením napříč společností.

 

Důležitým pilířem je pro nás osobní svoboda. Jsme toho názoru, že lidé by měli mít v tak intimní otázce, jako je odchod z tohoto světa, největší možnou volnost. Odvoláváme se tím na článek 10 odst. 2 zákona č. 2/1993 Sb., dále jako “Listina základních práv a svobod”, ve spojení s čl. 9 sdělení č. 209/1992 Sb., Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod., jenž zaručují právo na soukromý život, pod nějž judikatura Evropského soudu pro lidská práva podřadila i právo na pohřbení blízkých osob. 

 

Dožadujeme se také změn ve prospěch udržitelnosti. Nárok na příznivé životní prostředí vyplývá z čl. 35 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. V kontextu doby, kdy směřujeme jako česká společnost na základě Pařížské dohody, zveřejněné sdělením č. 64/2017 Sb. m. s., k uhlíkové neutralitě, nám přijde důležité dovolit lidem učinit krok tímto směrem i ve věci jejich poslední stopy. Z tohoto hlediska nejsou současné legální metody pohřbení ideální. U nás tolik oblíbená kremace s sebou v tuto chvíli nese několikanásobně vyšší uhlíkovou stopu než její nové alternativy. I na druhou legální metodu pohřbení, tedy pohřeb do země, klade podle nás zákon zbytečné nároky, jenž jsou na úkor její šetrnosti. Jsme toho názoru, že stát by občanům neměl odpírat přístup k moderním udržitelným metodám pohřbení a ani k metodám dávno tradičním a prostým.

 

Současný zákon o pohřebnictví proto považujeme za příliš restriktivní a zastaralý. Jsme přesvědčeni, že jeho znění by mělo projít revizí, jelikož v současné podobě dostatečně nereaguje na změny, které se od jeho přijetí udály napříč společností, a to ani v rámci dosud přijatých novel. 

 

My, níže podepsaní, se tímto vyslovujeme pro otevření seriózní debaty o přijetí nového zákona o pohřebnictví, který rozšíří možnosti pohřbení a souvisejícího rituálu. Zároveň svým podpisem vyjadřujeme svůj zájem o to, aby byly tyto změny následně aplikovány v praxi. Věříme, že takové kroky mohou prospět každému z nás jako jednotlivci i naší společnosti jako celku. 

Autor: Poslední stopa z.s. | 20 podpisů

Více >
Petice za podporu dětského hokeje v ČR 1 podpis chybí 99999

Petice za podporu dětského hokeje v ČR

Vážení příznivci ledního hokeje, rodiče,

 

rádi bychom vás požádali o podporu naší petice za rozvoj dětského hokeje v České republice. Tuto petici zakládají Martin Hampl, majitel společnosti RobStark a Jan Platil, český hokejový reprezentant

Naše petice má za cíl zlepšit podmínky pro trénink a péči o děti v hokejových klubech, aby se co nejlépe připravily na výzvy, které hokej nabízí.

V současné době se mnoho dětských hokejových klubů potýká s nedostatkem financí, což vede k nedostatečnému platu trenérů a dalších pracovníků. Toto má negativní vliv na kvalitu tréninku a výkonu dětí na ledě. Proto jsme se rozhodli, že z každého prodaného lístku na hokejové zápasy v ČR by mělo jít 50 Kč na transparentní účet nově vytvořeného fondu, který by se staral o financování trenérů, asistentů a dalších pracovníků, aby mohli poskytnout kvalitní výuku a péči pro naše hokejové naděje. Tento fond by prostředky rozděloval mezi všechny kluby. Budeme usilovat o to, aby vybranou částku, která by měla dosahovat výše okolo 150 milionů Kč ročně, vláda ČR podpořila také podobným příspěvkem. Díky těmto penězům se našim dětem dostane profesionálních trenérů a budeme tak mít naději na "další Nagano". 

V současné situaci je mládežnický hokej v ČR výrazně podfinancován. Chybí kvalitní, profesionální trenéři, jelikož je kluby nemají z čeho zaplatit. Naše děti tak trénují srdcaři – tatínkové, kteří se tím rozhodně neživí. I oni jistě uvítají změnu, kterou si všichni přejeme. 

Krokem, který bychom měli podniknout po úspěšném shromáždění podpisů, by bylo předat petici a naše požadavky Vládě ČR a vedení Českého svazu ledního hokeje. Doufáme, že naše snaha pomůže přinést pozitivní změny a zlepšení podmínek pro dětský hokej v České republice.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří podpoří naši petici a pomohou nám naplnit naše cíle. Věříme, že společnými silami dokážeme dětský hokej v ČR posunout dále a umožnit tak rozvoj dalších talentů.

Podrobnosti ohledně fondu, do kterého by měly být peníze ze sbírky vloženy, budou zveřejněny na našich webových stránkách a sociálních sítích. Vaše podpora nám však může pomoci, abychom mohli tyto důležité kroky učinit a usilovat o lepší budoucnost pro naše dětské hokejisty.

 

S úctou,

Martin Hampl, majitel společnosti RobStark 

Jan Platil, český hokejový reprezentant

Autor: Martin Hampl | 1 podpis

Více >
Pomozte nám zastavit výstavbu u parku Zahrádky! 1255 podpisů

Pomozte nám zastavit výstavbu u parku Zahrádky!

Bez rychlého zásahu zmizí u Rokytky zeleň i chránění živočichové!

Vyzýváme zodpovědné politiky a úředníky, aby urychleně zabránili další výstavbě v unikátním zeleném srdci rozvojových Vysočan. Nenechme zničit úrodnou půdu, vzrostlé stromy a domov chráněných živočichů. Další byty mohou vyrůst na rozsáhlých okolních brownfieldech po bývalých továrnách. Proč ničit zeleň, které máme kolem sebe stále méně?

V rozvojových Vysočanech (podél Kolbenovy a Poděbradské ulice) jsou ve výstavbě tisíce bytů. Do roku 2035 zde má bydlet více než 45 tisíc obyvatel, což odpovídá krajskému městu Karlovy Vary. Park Zahrádky, jediný přírodní park v této čtvrti, už dnes slouží nejen tisícům místních občanů, ale je i oblíbenou výletní destinací mnoha rodin z Prahy a středních Čech. To vše na území necelých 5 hektarů, tedy méně než poloviny rozlohy obdobných centrálních parků na Proseku nebo Černém Mostě s menším počtem obyvatel.

Stále platný, ale absolutně zastaralý územní plán z roku 1999 nechrání unikátní zelené plochy a nenabízí odpovídající koncepci rozvoje veřejného prostoru čtvrti. Naopak umožňuje, aby jediné klidné místo bylo znovu zahlceno těžkou technikou, prachem a hlukem a cestu mezi novou školou a parkem opět ohrožovala stavba a těžká doprava. Přitom nový návrh pražského územního plánu zelené centrum meandru Rokytky chrání jako zeleň. Jeho schválení je však v nedohlednu.

Důrazně odmítáme plán výstavby na pozemcích původních zahrad v meandru parku Zahrádky, zejména na místě poslední funkční zahradní kolonie ČZS 99 (parcelní čísla 1805/1 a 1805/3, k. ú. Vysočany)!

Jde o plíce naší čtvrti, zeleň, která nám pomáhá vyrovnat se s klimatickými jevy a dopady aktuální výstavby domů na život nás všech. Bez ní budou v létě Vysočany ještě rozpálenější. Podporu města by neměly mít soukromé zisky, ale veřejný zájem, včetně možnosti využívat zeleň pro rozvoj místní komunity.

Proto žádáme:

1. Zastavení veškerých zásahů majitele nebo developera JRD, zabránění plánované necitlivé demolice v období vegetace, kácení stromů a odnětí úrodné půdy ze zemědělského půdního fondu. Projekt bytové výstavby nerespektuje potřeby místních obyvatel a přináší do centra lokality jen zátěž. Ohrožuje ekologickou rovnováhu a celistvost celého území, včetně chráněných živočichů, i bezpečnost páteřní pěší promenády mezi ulicemi Poděbradská a Kolbenova.

2. Okamžitou změnu Územního plánu na zastavitelných pozemcích původní zahradní kolonie na nezastavitelnou “zeleň městskou a krajinnou" (ZMK), jež povede ke splnění Klimatického plánu hl. m. Prahy v souladu s již několik let navrhovaným Metropolitním plánem HMP a obnovení funkce významného biocentra (L2/89) Prahy 9, jak žádají občané již v petici z roku 2021 (MHMP 518848/2022).

3. Získání pozemků zahradní kolonie zpět do veřejného vlastnictví (zejména pozemky 1805/1, 1805/3, k. ú. Vysočany) ve prospěch občanů Prahy a jejich ochranu jako veřejné zeleně s nenahraditelnou ekologickou funkcí v rámci naší čtvrti.

Pomozte nám svým podpisem zabránit nenávratnému zničení lokality, která je pro mnohé obyvatele i návštěvníky Vysočan zeleným ostrůvkem uprostřed města.

Více informací najdete na www.parkzahradky.cz.

Zde najdete také důvody, které vedly k výzvě, a odpovědi na často kladené dotazy.

Podpořte nás na Darujme.cz (https://www.darujme.cz/projekt/1207610)

nebo nabídněte jinou pomoc na info@parkzahradky.cz.

Za podpis, sdílení e-petice i jakoukoli další podporu předem děkujeme.

Autor: Monika Domincová | 1255 podpisů

Více >
Ztlumte Matějskou na Výstavišti 6 podpisů chybí 294

Ztlumte Matějskou na Výstavišti

My, níže podepsaní, považujeme hluk z Matějské pouti, která každoročně téměř dva měsíce probíhá v areálu Výstaviště Praha 7, za nadměrný a zbytečný.

Tato veřejná hudební produkce nerespektuje jak běžné hlukové normy, tak aktuální vědecké poznatky o fyzickém a duševním zdraví – bohužel ani hodnoty dobrého sousedského soužití a péče o ty nejzranitelnější.

 

Respektujeme zábavu na Matějské.

 

Ale oprávněně se kvůli hluku a silným basovým zvukům obáváme se o klid nejen náš, ale například i odpolední klid dětí z blízké mateřské školky Bobulka, Sedmikvět, dětí z dětské skupiny Panorama, všech sousedů seniorů, nebo přeživších holocaustu – obyvatel Domu pro seniory na adrese Janovského 46, poblíž Výstaviště, který má dle vyhlášky patřit do klidové zóny.

 

Také se bojíme o klid a zdraví desítek zvířecích druhů a ptactva, které žijí v nedaleké Stromovce, kterým nadměrný a dlouhodobý hluk může ubližovat. 

 

Chceme se konečně přiblížit do 21. století a žít společně v prostoru, kde se lidé mohou svobodně bavit, ale také v klidu pracovat z domova a odpočívat.

 

Žádáme naše zastupitele v čele se starostou Janem Čižinským, aby se postavili za naši iniciativu a konečně prosadili na Matějské na Výstavišti férové a respektující hlukové limity, vhodné pro civilizovanou venkovní pouťovou zábavu, která jinde v Evropě či ve světě nemá potřebu rušit obyvatele okolní zástavby a respektuje vzájemné klidné soužití.

 

Žádáme MČ Praha 7 o zavedení vyhlášky, která zajistí ztlumení hudební produkce na Matějské a dodržování celý den běžného limitu pro venkovní a pro vnitřní hluk – tak jak definuje zákon o ochraně lidského zdraví před hlukem č. 258/2000 Sb. a v nařízení vlády č. 148/2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Autor: Jitka Holasová Holasová | 6 podpisů

Více >
Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici

Vyberte si svůj region

celá ČR

Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Středočeský kraj Praha Královehradecký kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj