Ze všech měst v České republice má Brno nejvyšší dům, nejkrásnější vilu nebo největší výstavní halu. Měli jsme i nejlepší fotbalový stadion: Za Lužánkami. Bylo to koloseum pro 50 tisíc lidí a tým, který v něm trénoval, vyhrál Brnu titul mistra ligy.
Až do jeho zavření v roce 2001 chodilo Za Lužánky pravidelně 20 tisíc lidí, a stadion byl tak bezkonkurenčním místem setkávání všech Brňanů bez rozdílu společenského postavení a názorů. Jmenuji se Petr Švancara, pár desítek tisíc lidí mi říká Švanci. Jako dítě jsem tady podával balony hráčům, kteří hájili Brno, jako mladík jsem tady vstřelil svůj první gól v lize, jako fanoušek se sem chci vrátit a povzbuzovat ty, kteří se právě teď učí stát na vlastních nohou.
Podepisuji se pod tuto petici ne jako sportovec, ale jako Brňan. Kdyby nám začala padat katedrála svatého Petra a Pavla nebo se nakláněl morový sloup na náměstí Svobody, zachoval bych se stejně. Stadion Za Lužánkami se rozpadá bez pomoci už 20 let, a tak jsme vzali věc do vlastních rukou. Dobrovolníci už odpracovali na stadionu tisíce hodin, položili novou trávu, nanosili tisíce kýblů betonu, aby alespoň část tribun byla bezpečná pro návštěvníky.
Díky jejich nikým neplacené námaze se stadion dostal do stavu, že se zde mohou lidé scházet.
Podpisy pod touto peticí potvrzují, že Brňané na stadion Za Lužánkami nezapomněli, ale naopak jeho obnova je pro ně jedním z nejdůležitějších témat současnosti. Masová podpora ale nestačí, musí přijít politické a ekonomické rozhodnutí na úrovni vedení města Brna.
MY, NÍŽE PODEPSANÍ, ŽÁDÁME, ABY VEDENÍ NAŠEHO MĚSTA V ČELE S PRIMÁTOREM PETREM VOKŘÁLEM UDĚLALO VŠE PRO TO, ABY NEJPOZDĚJI DO ROKU 2020 VYROSTL ZA LUŽÁNKAMI NOVÝ STADION, KTERÝ BUDE DŮSTOJNÝM NÁSTUPCEM SVÉHO SLAVNÉHO, ALE MINULÝMI VLÁDAMI TAK OSTUDNĚ ZANEDBANÉHO PŘEDKA.
NOVÝ STADION NAJDE VYUŽITÍ NEJEN SPORTOVNÍ, ALE I KULTURNÍ. JEHO SAMOTNÉ BYTÍ A NEBYTÍ MÁ PŘÍMÝ VLIV NA ATMOSFÉRU VE MĚSTĚ, NA TO, ZDA MŮŽEME BÝT NA SVOJE MĚSTO HRDI. POSILUJE VĚDOMÍ VŠECH GENERACÍ, ŽE SPORT, KULTURA A SETKÁVÁNÍ JSOU PRÁVĚ TĚMI HODNOTAMI, KVŮLI KTERÝM MŮŽEME MĚSTO BRNO MILOVAT.
Autor: Petr Švancara | 6879 podpisů
Více >Wir, Endunterzeichnete, fordern von der Regierung der Tschechischen Republik, dass sie sich mit der Situation bezüglich der Finanzierung des Rennens Grand Prix der Tschechischen Republik – Weltmeisterschaft der Straßenmotorräder befasst.
Folgende Gründe führen uns dazu:
- der Grand Prix der Tschechischen Republik zählt zu den größten Veranstaltungen in der Tschechischen Republik und es kann sein, dass er überhaupt die größte ist;
- der Grand Prix der Tschechischen Republik ist weitaus das größte Fest für alle Motosport-Fans
- der Grand Prix der Tschechischen Republik leistet ohne Zweifel einen Beitrag für die Wirtschaft der Tschechischen Republik sowie die Prosperität der Stadt Brünn und des Südmährischen Landkreises;
- der Grand Prix der Tschechischen Republik macht unserem Land Ehre in aller Welt. Er hilft dabei, dass über unser Land in günstigem Licht informiert wird, macht für unser Land auch eine Werbung;
- der Grand Prix der Tschechischen Republik schafft ein gutes Umfeld für den Motosport in der Tschechischen Republik – auch dank dem Rennen hat die Tschechische Republik drei Stammrennfahrer in der Weltmeisterschaft, wodurch sie angesichts ihrer Fläche zum Weltunikat wurde;
- der Grand Prix der Tschechischen Republik ist eine der letzten Erinnerungen an den Ruhm des tschechischen Motosports sowie eine Tradition, die seit den 50-er Jahren solche Persönlichkeiten wie František Šťastný oder Gustav Havel hervorgebracht haben
- und dabei erzeugt der Grand Prix keine negativen Gesellschaftserscheinungen im Vergleich zu anderen Sportarten – z. B. Rowdytum, Vandalismus, Rassismus etc.
Deshalb:
- sind wir mit der Entscheidung des Nationalrates für den Sport nicht einverstanden, keine Dotation für das Stattfinden des Grand Prix der Tschechischen Republik im Jahre 2014 zuzuweisen, was die Fortsetzung des traditionellen Rennens in den nächsten Jahren direkt gefährdet;
- fordern wir von der Regierung der Tschechischen Republik, sich mit der Möglichkeit der Förderung und der Rettung des Rennens Grand Prix der Tschechischen Republik aktiv zu befassen und transparente Regeln zu erstellen, die die weitere Existenz des Rennens ermöglichen;
- und falls die Regierung nichts tun wird, fordern wir von den Abgeordneten und Senatoren des Parlamentes der Tschechischen Republik als von uns gewählten Vertretern, den Regierungsvorsitzenden und dem Finanzminister der Tschechischen Republik mit dem Ersuchen um die Förderung des Grand Prix der Tschechischen Republik zu interpellieren.
Autor: Mike Fojtík | 4142 podpisů
Více >Úspěchy Martiny Sáblíkové na Zimní olympiádě v Soči znovu rozvířily diskusi o potřebě vybudování rychlobruslařského oválu na Vysočině. Jak Žďár nad Sázavou, tak Nové Město na Moravě mají pro tento projekt připravené pozemky.
Výkony naší zlaté olympioničky sledují i zástupci naší nejmladší generace a mnoho z nich by se rádo věnovalo tomuto sportu, ovšem nemají kde trénovat. Věříme, že by nový rychlobruslařský areál přilákal spoustu nových zájemců o „rychlé nože“ a někteří z nich by mohli navázat na úspěchy třetí nejúspěšnější české olympioničky všech dob.
Žádáme proto odpovědné instituce, aby usilovaly o to, aby byl nový rychlobruslařský areál na Vysočině co nejdříve vybudován.
foto - blesk
Autor: Milan Vrabec | 40 podpisů
Více >Zima u nás pořádně nezačala, ale už jsme zaznamenali několik úrazů na lyžařských sjezdovkách. Tak například na Silvestra na Špičáku vylétl v plné rychlosti lyžař ze sjezdovky a narazil do stromu.
Celým světem také otřásla nedávná nehoda Michaela Schumachera… Na českých sjezdovkách se každým rokem zraní víc lyžařů. Lyžuje se stále rychleji, ale také bezohledněji. Za předminulou sezónu došlo u nás k více než sedmi tisícům úrazů, z toho více než tisíckrát byla poraněna hlava. Můžeme si sice dávat pozor, ale podle statistik nejvážnější úrazy vznikají cizím zaviněním. Je proto nutné se chránit, a snad nejdůležitější je ochrana hlavy.
Navrhujeme proto, aby byla – alespoň pro děti – zavedena povinnost nosit na lyžařských svazích přilbu. Ta může v mnoha případech zabránit vážným úrazům či dokonce smrti. Věříme, že se naším podnětem budou zabývat odpovědné instituce a tato povinnost bude co nejdříve uzákoněna.
obrázek: medias.lequipe.fr
Autor: Martin Jonáš | 6 podpisů
Více >Pamětníci stále vzpomínají na neopakovatelnou atmosféru na sportovních stadionech v Brně za Lužánkami. Uplynula už dlouhá doba od chvíle, kdy se hokej začal hrát v hale Rondo (nyní aréna Kajot) a fotbal na stadionu na Srbskéu lici.
Kapacita Kajot arény zájmu fanoušků nestačí, na Srbskou chodí méně diváků než za Lužánky. Připomeňme jen, že fotbalový stadion Zbrojovky byl kdysi největší v republice a dodnes drží divácký rekord při ligovém utkání se Slávií, kdy do jeho ochozů přišlo 44 120 diváků. Tradiční místo za Lužánkami, kde brněnský hokej a fotbal slavily největší úspěchy, osiřelo. Proto nás nemile překvapilo, že přes předvolební sliby vedení města v plánovaném sportovním centru s výstavbou hokejového stadionu nepočítá.
Důrazně žádáme vedení města, aby své záměry přehodnotilo a aby se hokej i fotbal vrátily tam, kam historicky patří – za Lužánky!
Podepiště a sdílejte dále.
Fotografie: http://www.kometazaluzanky.cz/piscures/projekty/ACCamera_9-kop.gif
Autor: Jan Pekař | 1193 podpisů
Více >Vyberte si svůj region