Změnit údaje i v profilu?
- Žádáme zdravotní pojišťovny České republiky, aby komunitní porodní asistentky byly zařazeny do systému zdravotní péče.
- Žádáme zdravotní pojišťovny České republiky o uzavření smluvního vztahu s komunitními porodními asistentkami o poskytování a úhradě zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění v oboru 921- porodní asistentka.
Odůvodnění:
V České republice je zvykem, že péči v těhotenství ženám poskytuje ambulantní gynekolog, při porodu v nemocnici pro ženu neznámý a střídající se personál. V šestinedělí se ženám často nedostane žádné navazující péče.
V zahraničí se ovšem osvědčil model kontinuální péče komunitní porodní asistentky, která ženu doprovází celým průběhem těhotenství, porodem i po porodu. Tato péče má velmi nízkou, srovnatelnou míru novorozenecké mortality a morbidity jako péče v nemocnici, ale je spojena s výrazně nižší mírou intervencí do porodu a s menším rizikem poškození zdraví žen oproti porodům v porodnici.
Péče porodní asistentky kromě toho přináší nemalé úspory nejen v péči v těhotenství a při porodu, ale i v péči o dítě do jednoho roku věku. (Zdroj: Markéta Pavlíková, Péče vedená porodními asistentkami versus jiné modely péče o těhotné a rodící ženy, www.biostatisticka.cz).
Porodní asistentky nyní nemohou poskytovat své služby všem ženám, které o ně mají zájem právě proto, že nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pro řadu žen jsou služby porodních asistentek finančně nedostupné.
Porodní asistentky mohou tedy pracovat velmi omezeně, což poškozuje, leckdy až znemožňuje, výkon jejich podnikání.
Dle evropské legislativy jsou porodní asistentky samostatně pracující zdravotnickou profesí. Dle mezinárodních standardů své profese je kompetencí porodní asistentky péče o fyziologickou, tedy zdravou ženu, v období těhotenství, porodu a po porodu.
Ve vyspělých evropských zemích je porodní asistentka primárním pokytovatelem péče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí, a tato péče je zahrnuta do zdravotnického systému.
V ČR je zdravotními pojišťovnami hrazena pouze péče lékařská.
Zdravotní pojišťovny argumentují, že péči porodních asistentek plnohodnotně zastoupí gynekologové. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, žádný z gynekologů nenabízí návštěvní službu v těhotenství, ani po porodu.
Podle vyhlášky MZ č. 134/1998 ve znění pozdějších předpisů je u výkonu č. 06211 "návštěva těhotné nebo matky v šestinedělí" porodní asistentkou definováno, že je možná v tomto období obvykle 3 krát. Tento výkon je hrazen plně zdravotní pojišťovnou. Ovšem pouze, je-li návštěva provedena na základě písemné indikace ošetřujícího lékaře.
Pojištěnec má právo na poskytnutí hrazených služeb za podmínek, které uvádí zákon o zdravotním pojištění, mezi ně patří i výběr poskytovatele zdravotních služeb na území České republiky, který je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Výběr nesmluvního poskytovatele znamená, že pojišťovna není povinna zdravotní službu uhradit. Mimo to zdravotní pojišťovna je povinna zajistit poskytování hrazených služeb svým pojištěncům, včetně jejich místní a časové dostupnosti, a to všem svým pojištěncům bez rozdílů (konkrétní definice pojmu „dostupná“ ve vyhlášce). Nečiní-li tak, pojišťovna porušuje zákona a pojištěnec je oprávněn podat stížnost k ministerstvu zdravotnictví. To je pak povinno nad ní vykonat dohled.
Více zde: http://www.ombudsmanprozdravi.cz/nejcastejsi-otazky/nespokojenost-s-lecbou-a-chovanim/
30.07.2016 17:39
Velmi děkuji všem, kteří petici podepsali a aktivně se tak zasazují o změny v našem porodnickém systému, o dalších krocích vás budu informovat, s pozdravem, Anna Kohutová
Podpořte jeho provoz darem, který jste schopni poskytnout.
To whom will the petition be forwarded: Zdravotní pojišťovny České republiky
Petition signature must be confirmed in a subsequent e-mail.
Messages
Discussion was stopped because of many unsuitable contributions.