Ze všech měst v České republice má Brno nejvyšší dům, nejkrásnější vilu nebo největší výstavní halu. Měli jsme i nejlepší fotbalový stadion: Za Lužánkami. Bylo to koloseum pro 50 tisíc lidí a tým, který v něm trénoval, vyhrál Brnu titul mistra ligy.
Až do jeho zavření v roce 2001 chodilo Za Lužánky pravidelně 20 tisíc lidí, a stadion byl tak bezkonkurenčním místem setkávání všech Brňanů bez rozdílu společenského postavení a názorů. Jmenuji se Petr Švancara, pár desítek tisíc lidí mi říká Švanci. Jako dítě jsem tady podával balony hráčům, kteří hájili Brno, jako mladík jsem tady vstřelil svůj první gól v lize, jako fanoušek se sem chci vrátit a povzbuzovat ty, kteří se právě teď učí stát na vlastních nohou.
Podepisuji se pod tuto petici ne jako sportovec, ale jako Brňan. Kdyby nám začala padat katedrála svatého Petra a Pavla nebo se nakláněl morový sloup na náměstí Svobody, zachoval bych se stejně. Stadion Za Lužánkami se rozpadá bez pomoci už 20 let, a tak jsme vzali věc do vlastních rukou. Dobrovolníci už odpracovali na stadionu tisíce hodin, položili novou trávu, nanosili tisíce kýblů betonu, aby alespoň část tribun byla bezpečná pro návštěvníky.
Díky jejich nikým neplacené námaze se stadion dostal do stavu, že se zde mohou lidé scházet.
Podpisy pod touto peticí potvrzují, že Brňané na stadion Za Lužánkami nezapomněli, ale naopak jeho obnova je pro ně jedním z nejdůležitějších témat současnosti. Masová podpora ale nestačí, musí přijít politické a ekonomické rozhodnutí na úrovni vedení města Brna.
MY, NÍŽE PODEPSANÍ, ŽÁDÁME, ABY VEDENÍ NAŠEHO MĚSTA V ČELE S PRIMÁTOREM PETREM VOKŘÁLEM UDĚLALO VŠE PRO TO, ABY NEJPOZDĚJI DO ROKU 2020 VYROSTL ZA LUŽÁNKAMI NOVÝ STADION, KTERÝ BUDE DŮSTOJNÝM NÁSTUPCEM SVÉHO SLAVNÉHO, ALE MINULÝMI VLÁDAMI TAK OSTUDNĚ ZANEDBANÉHO PŘEDKA.
NOVÝ STADION NAJDE VYUŽITÍ NEJEN SPORTOVNÍ, ALE I KULTURNÍ. JEHO SAMOTNÉ BYTÍ A NEBYTÍ MÁ PŘÍMÝ VLIV NA ATMOSFÉRU VE MĚSTĚ, NA TO, ZDA MŮŽEME BÝT NA SVOJE MĚSTO HRDI. POSILUJE VĚDOMÍ VŠECH GENERACÍ, ŽE SPORT, KULTURA A SETKÁVÁNÍ JSOU PRÁVĚ TĚMI HODNOTAMI, KVŮLI KTERÝM MŮŽEME MĚSTO BRNO MILOVAT.
Autor: Petr Švancara | 6879 podpisů
Více >Nosotros, los abajo firmantes, solicitamos al Gobierno de la República Checa que intervenga en lo relativo a la financiación del Gran Premio de la República Checa – Campeonato del mundo de motocicletas.
Los motivos que nos llevan a formular esta petición son los siguientes:
- El Gran Premio de la República Checa es uno de los eventos de mayor envergadura que tienen lugar en el país, posiblemente el mayor de todos.
- El Gran Premio de la República Checa es, sin duda, el evento más esperado por todos los amantes del deporte del ciclomotor.
- El Gran premio de la República Checa contribuye indudablemente a la economía de la República Checa y a la prosperidad de la ciudad de Brno y la región de Moravia del Sur.
- El Gran Premio de la República Checa honra el nombre de nuestro país por todo el mundo, contribuye a difundirlo y publicitarlo.
- El Gran Premio de la República Checa crea las condiciones necesarias para el desarrollo del deporte del motociclismo en la República Checa – y es gracias a esta competición que la República Checa cuenta con tres corredores permanentes en los campeonatos del mundo, algo que no tiene parangón en países de tamaño similar.
- El Gran Premio de la República Checa es una de las últimas conmemoraciones que rinden homenaje al deporte y a la tradición checa de la motocicleta, que data de los años cincuenta con personalidades como František Šťastný o Gustav Havel.
- Además, el Gran Premio no genera fenómenos sociales negativos tan habituales en otros deportes, como alteración del orden público, vandalismo, racismo, etc.
Por ese motivo:
No estamos de acuerdo con la decisión del Consejo nacional del deporte de no asignar ninguna subvención para la celebración del Gran Premio de la República Checa en 2014, una circunstancia que amenaza directamente la continuidad de esta tradicional carrera en el futuro.
Pedimos al Gobierno de la República Checa que examine activamente la posibilidad de ayudar y proteger la carrera del Gran Premio de la República Checa, así como que establezca unas normas transparentes que permitan que esta competición siga labrándose un futuro.
Si el Gobierno decide no actuar al respecto, pedimos a los diputados y senadores del Parlamento de la República Checa, en calidad de nuestros representantes electos, que intervengan ante el Presidente del Gobierno de la República Checa y el Ministro de Economía de la República Checa para que realicen una solicitud de ayuda al Gran Premio de la República Checa.
Autor: Mike Fojtík | 4142 podpisů
Více >Úspěchy Martiny Sáblíkové na Zimní olympiádě v Soči znovu rozvířily diskusi o potřebě vybudování rychlobruslařského oválu na Vysočině. Jak Žďár nad Sázavou, tak Nové Město na Moravě mají pro tento projekt připravené pozemky.
Výkony naší zlaté olympioničky sledují i zástupci naší nejmladší generace a mnoho z nich by se rádo věnovalo tomuto sportu, ovšem nemají kde trénovat. Věříme, že by nový rychlobruslařský areál přilákal spoustu nových zájemců o „rychlé nože“ a někteří z nich by mohli navázat na úspěchy třetí nejúspěšnější české olympioničky všech dob.
Žádáme proto odpovědné instituce, aby usilovaly o to, aby byl nový rychlobruslařský areál na Vysočině co nejdříve vybudován.
foto - blesk
Autor: Milan Vrabec | 40 podpisů
Více >Zima u nás pořádně nezačala, ale už jsme zaznamenali několik úrazů na lyžařských sjezdovkách. Tak například na Silvestra na Špičáku vylétl v plné rychlosti lyžař ze sjezdovky a narazil do stromu.
Celým světem také otřásla nedávná nehoda Michaela Schumachera… Na českých sjezdovkách se každým rokem zraní víc lyžařů. Lyžuje se stále rychleji, ale také bezohledněji. Za předminulou sezónu došlo u nás k více než sedmi tisícům úrazů, z toho více než tisíckrát byla poraněna hlava. Můžeme si sice dávat pozor, ale podle statistik nejvážnější úrazy vznikají cizím zaviněním. Je proto nutné se chránit, a snad nejdůležitější je ochrana hlavy.
Navrhujeme proto, aby byla – alespoň pro děti – zavedena povinnost nosit na lyžařských svazích přilbu. Ta může v mnoha případech zabránit vážným úrazům či dokonce smrti. Věříme, že se naším podnětem budou zabývat odpovědné instituce a tato povinnost bude co nejdříve uzákoněna.
obrázek: medias.lequipe.fr
Autor: Martin Jonáš | 6 podpisů
Více >Pamětníci stále vzpomínají na neopakovatelnou atmosféru na sportovních stadionech v Brně za Lužánkami. Uplynula už dlouhá doba od chvíle, kdy se hokej začal hrát v hale Rondo (nyní aréna Kajot) a fotbal na stadionu na Srbskéu lici.
Kapacita Kajot arény zájmu fanoušků nestačí, na Srbskou chodí méně diváků než za Lužánky. Připomeňme jen, že fotbalový stadion Zbrojovky byl kdysi největší v republice a dodnes drží divácký rekord při ligovém utkání se Slávií, kdy do jeho ochozů přišlo 44 120 diváků. Tradiční místo za Lužánkami, kde brněnský hokej a fotbal slavily největší úspěchy, osiřelo. Proto nás nemile překvapilo, že přes předvolební sliby vedení města v plánovaném sportovním centru s výstavbou hokejového stadionu nepočítá.
Důrazně žádáme vedení města, aby své záměry přehodnotilo a aby se hokej i fotbal vrátily tam, kam historicky patří – za Lužánky!
Podepiště a sdílejte dále.
Fotografie: http://www.kometazaluzanky.cz/piscures/projekty/ACCamera_9-kop.gif
Autor: Jan Pekař | 1193 podpisů
Více >Vyberte si svůj region