Magazín
Proč máme letní čas a lze ho zrušit?

Proč máme letní čas a lze ho zrušit?

Autor: Gianluca Pagliuca | vloženo: 21.03.2016
Sdílejte s přáteli

V neděli 27. března si ve 2 hodiny ráno posuneme hodinky o 60 minut dopředu a začne letní čas. Znamená to, že si budeme muset zvyknout vstávat o hodinu dříve.

 

Letní čas není žádnou novinkou

Poprvé byl letní čas zaveden již právě před 100 lety – v roce 1916. Nejdříve v Německu a v Rakousku-Uhersku a uplatňoval se do roku 1918. Později byl na nějakou dobu zaveden i v dalších zemích. Znovu se letní čas objevil kvůli úsporným opatřením za druhé světové války. V českých zemích (tehdy v Protektorátu Čechy a Morava) fungoval nepřetržitě až do 4. října 1942, dále pak v letních měsících 1943 až 1949. Znovu byl v Československu zaveden v roce 1979. Trval od posledního březnového víkendu do posledního víkendu v září. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší – trvá až do posledního víkendu v říjnu. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii, takže se jí přizpůsobila i Česká republika.

 

Sporná úspora?

Účelem změny času měla být především úspora elektrické energie, která by jinak byla potřeba pro večerní osvětlení. Nejrůznější studie v řadě zemí však prokázaly, že úspora je minimální a pohybuje se do jednoho procenta. Letní čas má také své zastánce i své odpůrce. Ti první argumentují tím, že je déle světlo a tak je možné provozovat veškeré venkovní aktivity déle. Odpůrci zase tvrdí, že časový posun mnoha lidem působí zdravotní potíže. Podle nich patří k negativním následkům letního času zvýšené množství dopravních nehod ve dnech po změně času. Mezi nejznámější české odpůrce letního času patřil ve svá době pekař Pecka z východních Čech, který se s tímto tématem dokonce ucházel o zvolení do parlamentu. Z českých politiků se boji za zrušení střídání času věnuje dlouhodobě senátor za KDU-ČSL Petr Šilar i europoslanec Tomáš Zdechovský.

Pro zrušení letního času v EU vznikla iniciativa For Only One Time (Pouze jeden čas). Pro možnost předložení návrhu by ale potřebovala shromáždit milion podpisů občanů EU, z toho aspoň 16 500 v České republice.

Zrušením letního času se zabývá i tato petice.

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 4

13. 11. 2018 | Mark Richard | London
The main reason for Daylight Saving Time is to improve the use of daylight. We change our clocks during the summer months to move an hour of light from the morning to the evening. Countries have different change dates. As per a few sources, Daylight Saving Time saves energy. cheap dissertation proposal uk
+0 | -0
doporučit +
25. 10. 2018 | Podle Kippe |
Podle nich patří k negativním následkům letního času zvýšené množství dopravních nehod ve dnech po změně času. tank trouble free online games
+0 | -0
doporučit +
08. 02. 2017 | Zdeněk Pavlík | Praha
Jsem za zrušení dvou časů během jednoho roku, neboť každý přechod působí velké potíže a není pro to žádný závažný důvod. Problém vidím v tom, že by to muselo být ve všech evropských zemích jednotné.
+0 | -0
doporučit +
18. 10. 2016 | Jan P. | Praha
Letni cas je zbytecny a prinasi jen zmatky. Kdyby slo o "vice svetla vecer", proc tedy pracovni doba se posouva o 6. ci 7. hodiny rano na 9.hodinu?? Proc se mluvi o tom, ze by vyucovani ve skolach melo zacinat az v 9 hodin, protoze deti chodi na 8.hodinu nevyspale? Nechme prirodni (zimni) cas beze zmen!!
+0 | -0
doporučit +

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku