Magazín
Velká cena Brna – historie a současnost

Velká cena Brna – historie a současnost

Autor: Petr Vávra | vloženo: 27.05.2014
Sdílejte s přáteli

Nejnavštěvovanější sportovní událostí v České republice je každoročně Grand Prix ČR. Velká cena Brna je nedílnou součástí seriálu závodů Mistrovství světa silničních motocyklů Moto GP. Každoročně se v polovině srpna vydává na Masarykův okruh na 200 tisíc motocyklových fanoušků z celé republiky i ze zahraničí.

Historie Masarykova okruhu v Brně je dlouhá. Ten první byl vybudován již v roce 1930. Významnou iniciátorkou jeho vzniku byla legendární automobilová jezdkyně Eliška Junková. Na okruhu o délce přes 29 kilometrů závodila nejdříve auta. Celá trasa Bosonohy – Nový Lískovec – Pisárky – Kohoutovice – Žebětín – Ostrovačice – Veselka – Bosonohy vedla po třech běžně používaných silnicích. Závodů se v letech 1930 až 1937 účastnila světová elita a patřily do série Grand Prix automobilů. Od roku 1949 byl okruh zkrácen na délku 17,801 km a od roku 1950 na ní začaly závodit i motocykly. V roce 1964 byl okruh znovu zkrácen na 13,941 km vypuštěním úseku přes Žebětín, dostal nový hrubozrnný asfaltový povrch a byly také vybudovány podchody pro diváky. Od roku 1965 se Velká cena Brna stala součástí seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů. K další přestavbě okruhu došlo v roce 1975, kdy byl vynechán úsek přes Kohoutovice, Pisárky a Nový Lískovec a trať měřila 10,925 km. Závody Mistrovství světa se v Brně jezdily do roku 1982. Pak už nebylo možné na posledním přírodním okruhu v seriálu MS dodržovat stále přísnější bezpečnostní požadavky a Brno přišlo o homologaci pro tyto závody. Následující čtyři roky byla Velká cena Brna součástí mistrovství Evropy.


Nejistá budoucnost

Nový moderní automotodrom na Kývalce vznikl v roce 1987. Na něj se také ve stejném roce vrátily závody mistrovství světa, které se tam s výjimkou roku 1992 jezdí dodnes. Osud dalších ročníků MotoGP v Brně je však nejistý. Pořadatelé stále bojují s nedostatkem financí. Zalistovací poplatek za zařazení závodu do kalendáře mistrovství světa činí 72 milionů korun. Tuto částku nejsou pořadatelé schopni sami zajistit. Národní rada pro sport odmítla zařadit závod Grand Prix České republiky do dotačního programu pro významné sportovní akce a tím vyloučila, aby na něj byly z tohoto programu poskytnuty prostředky. Ministr Marcel Chládek se rozhodl uvolnit na zajištění zalistovacího poplatku 20 milionů korun z rezervy ministerstva, ovšem příjemcem musí být autoklub ČR jako zástupce České republiky v mezinárodní organizaci. Má to ovšem dva háčky – 20 milionů na zalistovací poplatek nestačí, proto je třeba získat další peníze z jiných zdrojů. Ohroženo je i oněch 20 milionů. Ministr Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu ČR, že tato částka skutečně do Brna doputuje. Národní rada pro sport ministrovi nedoporučila tuto částku zatím poskytnout s tím, že je podezření na nesrovnalosti v hospodaření autoklubu. Pokud prezident autoklubu Roman Ječmínek toto nařčení vyvrátí a poskytne písemnou záruku, že peníze skutečně přepošle na tuto akci, pak Chládek 20 milionů uvolní. Brněnský primátor Roman Onderka ministrovi nabídl, aby finanční podporu poslal přes statutární město Brno. 

Svůj názor na aktuální situaci můžete vyjádřit i podpisem pod následujícímí peticemi

Chceme MotoGP v ČR!

Petice za odstoupení Romana Ječmínka

 

Vedení Automotodromu je tak pod silným tlakem. Pokud by do 30. června nedalo záruky na pořádání MotoGP v roce 2015, o závody by Brno v příštím roce přišlo. I s hrozbou, že by se do seriálu nemuselo vrátit. O pořádání závodů MotoGP mají totiž velký zájem další okruhy v Evropě, v Asii i v Jižní Americe.

 

 

zdroj obrázku:motorkari.cz

Sdílejte s přáteli a známými

Komentáře | 291

19. 11. 2021 | Online Class Help Now | New York
Need <a href="https://onlineclasshelpnow.com/">Take My Class Online</a> services? Reach out to Online Class Help Now. We have the best online class takers to help your do my online class for me needs.
+1 | -0
doporučit +
08. 09. 2021 | sheraz abbasi abbasi | hyd
mph club® offers a wide variety of exotic car rentals in Miami ready to be driven around the beautiful sea side. Other services that we offer include chauffeur service for major events, business trips, or exciting vacation. Drive the cars you see in these pictures today
+1 | -0
doporučit +
25. 08. 2021 | Christopher Hardy | New York
Are you looking for hire someone to take my online exam? Do my online exam experts ready to do your <a href="https://takemyonlinecourses.com/services/online-exam-help.php">Online Exam Takers</a> at affordable price.
+1 | -0
doporučit +
30. 12. 2020 | Charlotte T T | New York
I’m really impressed about the info you provide in your articles. I must say am highly overwhelmed by your whole story. It’s not easy to get such quality <a href="https://www.mjackets.com/product/hawkeye-kate-bishop-black-trench-coat/">Hawkeye Kate Bishop Black Coat</a> information online nowadays. I look forward to staying here for a long time.
+1 | -2
doporučit +
09. 10. 2019 | Kristy Murphy | Brisbane
Thanks for sharing the info. keep up the good work going.... I really enjoyed exploring your site. good resource.. :) https://www.goassignmenthelp.com.au/accounting-assignment-help/
+2 | -1
doporučit +
07. 02. 2019 | Himanshu mishra mishra | meerut
Extremely impressive article if you were the new windows 10 user and wants to change default pc username then just from here get the process to <a href="https://computernamewindows10.com/">change username in windows 10</a> and if you get any trouble then you can also get help with the tutorial from our homepage.
+2 | -0
doporučit +

Související

K tématu se můžete vyjádřit také podepsáním petice zde:

Další zajímavé články

Chceš změnu? Jednoduše začni!
  • založ
  • podpoř
  • sdílej
Založit petici

Aktuální témata