Otevřený dopis předsedům obou komor Parlamentu ČR ve věci azylu čínských křesťanů
8956 podpisů

Otevřený dopis předsedům obou komor Parlamentu ČR ve věci azylu čínských křesťanů

Autor: Tomáš Cejp | vloženo: 07.03.2018 | 8956 podpisů
Sdílejte s přáteli

Předsedovi Senátu Parlamentu České republiky
panu Milanovi Štěchovi
Valdštejnské náměstí 17/4,
Praha 1, 118 01

a

Předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
panu Radku Vondráčkovi
Sněmovní 4

118 26 Praha 1 - Malá Strana

 

Vážený pane předsedo Štěchu,

vážený pane předsedo Vondráčku,

s úzkostí sledujeme, jak Ministerstvo vnitra ČR z devadesáti procent zamítá žádosti o mezinárodní ochranu (tzv. azyl) žadatelům, které známe jako „72 čínských křesťanů“. Ministerstvo svá rozhodnutí zdůvodňuje faktem, že se žadatelům nepodařilo objektivně prokázat pronásledování, které uvádějí ve svých žádostech o azyl v naší zemi. Ministerstvo, které podniklo podle slov ministra vnitra vlastní šetření v Číně, tak postupuje podle platných zákonů naší země a Evropské unie. Podle svědectví čínských žadatelů jsou ale ve své zemi ohroženi a pronásledováni kvůli své víře tajnými službami čínského státu. Získat o tom objektivní informace je z principu nemožné, musely by je poskytnout právě tyto represivní složky. Přes důkazní nedostatečnost se nám ale zdá, že obavy žadatelů o život a z pronásledování jsou velmi pravděpodobné nebo pravdivé. Proto považujeme za velmi důležité jak se my, naše země, zachováme k těmto lidem i po neudělení azylu, zda jim poskytneme např. doplňkovou ochranu nebo povolení k pobytu z humanitárních důvodů, tedy že je nevyhostíme do země původu. Navrácením do původní vlasti by se nám totiž mohlo podařit je zcela podle platného práva vydat zpět do rukou jejich trýznitelů. Pronásledování, které dnes neumíme doložit, by se po emigraci a navrácení změnilo v děsivou jistotu.

 

Pane předsedo senátu, pane předsedo poslanecké sněmovny, víme, že nesmíte zasahovat do postupu výkonné moci ani soudů. Záměrně se obracíme právě na vás jako zástupce zákonodárné moci a reprezentantů země. Je principielně důležité, jakou společenskou atmosféru v naší zemi vytváříte a zastáváte. Naše země za padesát let  nejprve nacismu, pak komunismu, „dala světu“ 200 až 300 tisíc uprchlíků - pronásledovaných i tzv. ekonomických, kteří nebyli vraceni. Tempo, kterým světu dnes „oplácíme“, je téměř padesátinásobně nižšší, (za 25 let naší svobody jsme udělili přibližně 3300 azylů, což jsou 2 setiny toho, co svět udělil za stejnou dobu nám. Započteme-li udělené doplňkové ochrany, jde asi o 4 setiny, tedy o pětadvacetinásobně nižší tempo) a to je nepochopitelné až ostudné.

 

Apelujeme na vás, my, občané České republiky, věřící i nevěřící, abyste trvali na tom, že naše země patří mezi světové bezpečné země, které v případě nedostatku důkazů, ale při vysoké pravděpodobnosti existenčního ohrožení, žadatele o azyl ochrání. Vaše role představitelů naší země je v tom klíčová. Právě dobré vedení z pozic nejvyšší reprezentace opakovaně ukázalo, že i pobyt velkého množství imigrantů v naší zemi se dá dobře zvládnout a nevnese žádný neklid mezi naše občany. Ukázalo se to kdysi ve věci řecké nebo vietnamské komunity u nás nebo později během války v bývalé Jugoslávii, kdy jsme dočasně přijali desítky tisíc osob. Při podobně dobrém vedení nemůže naší zemi nijak ohrozit dnešních 72 (číslo je přibližné) čínských křesťanů žádajících o azyl, kterým bychom i my rádi osobně pomohli. Podstatné je, aby mohli v naší zemi zůstat a nebyli vydáni vstříc téměř jisté tragedii.

 

Charakter naší země spoluvytvářelo a spoluvytváří křesťanství. Proto je naší prvořadou povinností ochránit kohokoliv, kdo je v nouzi, i kdyby to byl bývalý komunista. Takový solidární postoj a příslušnost ke komunitě svobodných pomáhajících zemí ve světě je pro nás ctí, ale i největší lidskou, státnickou a zcela jistě i ekonomickou investicí do budoucnosti. O to víc nám leží na srdci ohrožení křesťanští spolubratři a spolusestry z Číny.

 

Vážení pánové, právě o pomoc při spoluvytváření našeho společenského klimatu vás chceme poprosit a požádat. Projevenou ve vašich postojích a prohlášeních, která mají nepřímý vliv i na moc výkonnou. Abychom se za svou zemi nemuseli stydět. Hodně na vás záleží. I právě teď, tváří v tvář 72 čínským křesťanům.

 

 

 

S úctou, poděkováním a s pozdravem vaši

 

Svatopluk Karásek, David Titěra, Alžběta Lněničková, Tomáš Cejp

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 4. března 2018

 

Korespondenční adresa: Tomáš Cejp, Sokolovská 59, 186 00 Praha 8 Karlín

Aktuality

09.03.2018 19:46

Přátelé, moc děkujeme za podporu, nečekali jsme ji v takové míře. Dopis je jeden ve dvou vyhotoveních - pro předsedu sněmovny, druhý pro předsedu senátu. Do podatelen je předáme v  pondělí 12. března 2018 s podpisovými archy. Druhou fázi podpisů předáme asi o 2 týdny později. Opravdu děkujeme. Vážíme se toho. A věříme, že pomůžeme.Tomáš Cejp

 

09.03.2018 20:01

Zapomněli jsme ...Pro ty, kteří by radši podepsali na skutečném papíře (buď nemají možnost připojení nebo nedůvěřují internetu a nechtějí na něj dávat své osobní údaje):

Kdokoliv  si může stáhnout (nebo stáhnout pro druhé) dopis s podpisovými archy, když zmáčkne  vpravo na stránce nad seznamem podpisů černé tlačítko VYTVOŘIT PDF, které pak vytiskne. Archy s podpisy pak pošlete na korespondenční adresu, uvedenou v dopise. T.C.

 

10.03.2018 11:27

DŮLEŽITÉ - PROSÍME POTVĎTE PODPIS V E-MAILU. Velmi nás těší Vaše podpora. Ale prosíme - Váš podpis je potřeba po zadání na web petice ještě potvrdit v e-mailu, který vám přijde. Stačí v mailu kliknout na modré pole s nápisem: POTVRDIT ODKAZ. Děkujeme.

 

14.03.2018 16:17

Vážený pane Šůstku, vypdaá to, že ještě 14 dní, do Velikonoc. Děkujeme Vám a vám všem za pomoc a podporu. Zkusíme ji všichni napřít přesně stejným směrem. Jestli jste viděli "Hledá se Nemo", tak tam je uprostřed dost temná scéna, zoufalé hejno tuňáků se ocitlo v síti. Byl s nimi konec, naříkali atd. Ale Nemo plaval pořád kolem a křičel "Táhněte všichni dolů! Ne každej jinam! Dolů!" Nakonec ho poslechli a urvali síť a málem potopili i tu loď nahoře. Ale nejdřív o té možnosti vůbec nevěděli, pak jí vůbec nevěřili atd ...

 

14.03.2018 16:24

Milí přátelé, dojímá nás vaše veliká podpora. VČERA A DNES JSME DOPISY DORUČILI DO SNĚMOVNY A DO SENÁTU. Ale vaše podpora neustává, přibývá 500 podpisů denně. Za 14 dní dopravíme druhou část vašich podpisů. Jedna z čínských sestřiček poslední dobou - vlastně poté, co obdržela zamítnutí - připojuje ke svým SMS: "Požehnání :o)" . Tak ho připojujeme i vám všem: "Požehnání :o)"

 

14.03.2018 17:52

Přátelé, z přesně stejných důvodů:

v pátek 16.3. v 18.00  MODLITBA ZA PRONÁSLEDOVANÉ ČÍNSKÉ KŘESŤANY (nejen za ně) u Pomníku obětem komunismu v Aleji obětí totality. To je v Praze na Malé Straně pod Petřínem vedle lanovky, kdybyste šli od Národního divadla přes most, tak do toho přímo narazíte. Nejsme pořadatelé akce, ale podporujeme ji a budeme tam. Kdybyste někdo z Prahy mohli ... nebo vy odjinud, pokud budete právě na výletě do Prahy ... :o)  Bude prý sněžit a zvonit některé zvony.

 

14.03.2018 18:19

Milí přátelé, DNES V 18:16 JSME DOSÁHLI 3000 podpisů. A to máme ještě 817 nepotvrzených - ani nevím proč. Za naše neúspěšné žadatele o azyl DĚKUJEME.

 

19.03.2018 15:19

MILÍ PŘÁTELÉ, DNES RÁNO V 8:39 JSME DOSÁHLI NA 5000 PODPISŮ, K TOMU MÁME ASI 800 PAPÍROVÝCH. VAŠE PODPORA JE NEUVĚŘITELNÁ, A NEZASTAVUJE SE. LEŽÍ NÁM PROSTĚ NA SRDCI STEJNÁ VĚC! Na začátku jsme počítali, že se podpora zastaví někde na dvěstěpadesáti. SNAD TO NENÍ NEVHODNÉ, ALE PŘIPOMÍNÁME, ŽE KDYBYCHOM MĚLI 10 000 PODPISŮ, MUSÍ NÁŠ PODNĚT ZE ZÁKONA PŘIJÍT NA POŘAD JEDNÁNÍ SNĚMOVNY A MYSLÍM, ŽE I SENÁTU. PROTO MALINKO POSUNUJEME ZÁVĚREČNÉ ODEVZDÁNÍ PODPISŮ - NA TÝDEN PO VELIKONOCÍCH. MÁME INFORMACE, ŽE NAŠE SPOLEČNÁ PODPORA ZAMÍTNUTÉ ČÍNSKÉ KŘESŤANSKÉ ŽADATELE MOC TĚŠÍ. NEJSME JEN NÁROD PITOMCŮ :o) ... I ZA TO VÁM DĚKUJEME! Za organizátory Tomáš Cejp

 

 

28.03.2018 17:00

Všichni milí přátelé, dnes ve 12:32 jsme dosáhli na 8000 INTERNETOVÝCH PODPISŮ - a na této opravdu horské prémii ve výšce 8000 metrů vítězí paní Gabriela ...! ale to není důležité - každopádně je to anděl nebo bytost s andělským jménem. Neustále vám všem děkujeme a napřeme všechnu společnou energii a všechna společná přání a všechny modlitby jedním jediným směrem (jako hackeři, když zaměří svůj útok na nějaký nebohý server): přesvědčit ty nahoře, že tohle je v našem bytostném zájmu, na tomto náš stát má stát (:o) - totiž jestli pomůžeme těm, kdo nás o to prosí. A přesvědčit je, ty nahoře, že jim nedáme pokoj. Zároveň vám všem opakujeme, že máme echo, že naši zamítnutí žadatelé mají z vaší podpory obrovskou radost. A ještě něco: OTEVÍRÁME OBÁLKY S PAPÍROVÝMI ARCHY S PODPISY A POČÍTÁME A JEŠTĚ DNES VÁM PODÁME ZPRÁVU, JAK JSME NA TOM - A NENÍ VŮBEC VYLOUČENÉ, ŽE TO BUDE PECKA! Za organizátory všechny vás - kteří to společné dílo tvoříte - zdraví T. Cejp a Alžběta Lněničková

 

29.03.2018 00:44

S velkou vděčností přijímáme desítky a desítky dopisů s archy s podpisy. Dnes jsme je všechny otevřeli, očíslovali a spočítali, 189 archů, na kterých bylo 2179 PODPISŮ. O PŮLNOCI 28.3.2018 JSME NA INTERNETU MĚLI 8119 - A DOHROMADY 10298 PODPISŮ!! TO JE TA PECKA, KTEROU JSME DNES TUŠILI. Je to až neuvěřitelné a nečekané - tím vcházíme otevřenýma dveřma do sněmovny i senátu (myslíme s baťohem podpisů na zádech). Za všechny naše milé "Číňánky" ze srdce děkujeme. Po všem trápení ze strany čínského a pak našeho státu si to opravdu zaslouží. Vám všem patří poděkování.

Ještě poznámka: Hledali jsme, kdo zvítězil na horské prémii ve výšce 10 000 m ... po sečtení všech dopisových podpisů to byl internetový podpis č. 7821 - a to je paní Michaela ... jméno přece jen neprozradíme :o) - ale je to zase jméno andělské! Hluboké a požehnané svátky vám všem, doma i ve světě a v Sýrii i v Číně přejí za organizátory Tomáš C. a Alžběta L.

 

04.04.2018 00:38

MILÍ PŘÁTELÉ, VČERA NÁM PŘIŠLA TAHLE "PECKA" A ZASLOUŽÍTE SI JI VŠICHNI DOSTAT A MŮŽETE JI POSLAT I DÁL. NEVÍME, KDO Z NICH PŘESNĚ JI SEPSAL, ALE VÍME JISTĚ, ŽE JI ODSOUHLASILA CELÁ KOMUNITA NAŠICH 70 ZAMÍTNUTÝCH ŽADATELŮ. DOPIS JE NAPSANÝ ČÍNSKY A PŘELOŽENÝ DO TROŠKU DOJEMNÉ ČEŠTINY, ALE PŘÁLI SI, ABYCHOM ČEŠTINU TROŠKU UPŘESNILI - NIC JSME NEZMĚNILI. Zprosdředkovávají Vaši Bětka Lněničková a Tomáš Cejp a ostatní:

Vážené dámy a pánové,

jsme čínští křesťané, kteří žádají o azyl v České republice. Napsali jsme tento dopis, abychom poděkovali všem, kteří nám pořád pomáhají a kterým na nás záleží, chtěli bychom upřímně říct každému, kdo nám prokázal lásku: děkujeme vám!

Během těch dvou let jste pamatovali ve svých srdcích na naši situaci s udělením azylu a dávali jste nám hodně podpory a péče. V únoru 2018, kdy 70 čínských křesťanů obdrželo rozhodnutí o zamítnutí azylu, jsme byli zklamáni a naše srdce byla plná strachu a obav, protože se moc bojíme, že budeme repatriováni do Číny. Ale hned poté jsme dostali podporu od mnoha Čechů. Projevy lásky a tepla od vás, jeden za druhým, nás hřejí, abychom se nebáli toho ledového, odmítavého rozhodnutí, dodaly nám víc důvěry, abychom šli dál.

Čteme pečlivě každý článek v médiích, díváme se na každé video a každou fotku, věnujeme pozornost každé výzvě a podpoře. Všechny tyto věci si v našich srdcích pamatujeme. Modlitba za nás a hořící svíčky před památníkem obětí totalitě nás dojímaly natolik, že naše oči nezůstaly suché. „Nebojte se, budeme za vás bojovat.“, řekli nám rozhodně naši neplacení právníci, takže se tak netrápíme. „Musíme se za ty křesťany modlit, aby věděli, že je podržíme, že nejsou sami.“, řekl jeden biskup. Cítíme v tom lásku od Boha. Jedna modlitba za druhou nám říká, že nás Bůh hluboce miluje. Dojal nás průvod v chladném počasí, různé petice taky zvyšují naši odvahu zůstat v České republice, mnoho lidí nám pomáhá tiše. Každá podpora a projev lásky nám dávají velikou sílu. Sice jsme se s mnohými z vás nikdy neviděli, ale dodává nám sílu a důvěru ta láska bez ohledu na státní hranice, abychom vydrželi dál, děkujeme vám!

Před dvěma lety jsme přijeli do ČR s touhou po demokracii a svobodě, přitom jsme taky v této touze cítili zmatek a strach z neznámé země. Děkujeme Bohu za jeho ochranu, je tu tolik dobrých lidí, kteří nás podporují a usilují, abychom se necítili, že žijeme na neznámém místě. Zima v České republice je chladnější a delší, ale váš zájem a vaše pomoc jako paprsek jasného slunce září na naše srdce, abychom se tak cítili tepleji. Chceme vám říct: Díky vám nejsme osamělí a díky vám se snadno nevzdáme. Ještě jednou vám děkujeme.

Bůh vám žehnej.

Čínští křesťané žádající o azyl v ČR

 

14.05.2018 20:37

Přátelé, nezlobte se za odmlku. Vůbec to není špatně: v průběhu roku, roku a půl bude někdo muset pořád znovu a znovu zvedat pozornost k azylu čínských křesťanů. Teď to snad budeme zase my. HLÁSÍME: DNES JSME ODESLALI informační DOPISY PŘEDSEDŮM OBOU KOMOR (a petičním výborům obou komor) S TÍM, KOLIK NÁS PODEPSALO A S PROSBOU, ABY SI PODPISY OSOBNĚ PŘEVZALI - A PŘIJALI NÁS NA JEDNÁNÍ KOMOR. Kolik k dnešmímu dni podepsalo? STOVKA CHYBÍ DO 15 TISÍC!!!!  8872 elektronicky a NEUVĚŘITELNÝCH 6022 na papírových arších.  CELKEM: 14 894 !!  Děkujeme všem! Je to síla! Za organizátory a za vděčné čínské spolu bratryx a spolusestry Tomáš Cejp

 

09.10.2018 12:21

MILÍ PŘÁTELÉ, PO DLOUHÉ DOBĚ SE OZÝVÁM: 2X JSME NÁŠ DOPIS PŘEDALI, SNĚMOVNA NEODPOVĚDĚLA VŮBEC, SENÁT VŽDY, ALE  JEN VELMI SLUŠNĚ, ŽE DOPIS JE VE VÝBORECH A ŽE SE JÍM ZABÝVAJÍ. TO JE VŠE. A TO JE HODNĚ MÁLO.

UDÁLOST: V NEDĚLI 14.ŘÍJNA 2018 V 17:00 SE V HORNÍ ČÁSTI VÁCLAVSKÉHO NÁMĚSTÍ V PRAZE (pod sv. Václavem) USKUTEČNÍ SETKÁNÍ PRÁVĚ NA PODPORU "NAŠICH" ČÍNSKÝCH KŘESŤANŮ. Akci pořádá Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference, promluví Daniel Fajfr a biskup Václav Malý, snad jiní. Organizátoři nás poprosili o info vám, kteří jste podepsali Otevřený dopis ... (jde to jen elektronicky). PROSÍME ŠIŘTE, PROSÍME PŘIJĎTE! I my tam budeme - a můžeme se konečně seznámit a probrat co dál. VÍCE O AKCI (vč. plakátku, fcb aj.) NA: https://www.azylprocinskekrestany.cz/l/verejne-setkani-na-podporu-cinskych-krestanu/. VŠECHNY ZDRAVÍME. Sváťa Karásek, Tomáš Cejp a spol.

 

 

Komu bude petice předána: předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Vzkazy

Diskuze byla z důvodů většího množství nevhodných příspěvků zastavena.

Podepsat tuto petici

Podpisy | 8956 (+457 nepotvrzených)

Podpisový arch v PDF
 • Katarína Feriančíková | Praha 9
 • Luboš Hekš | Česká Lípa
 • Aniela Różańska | Český Těšín
 • Danuše Hoferová | Stará Ves nad Ondřejnicí
 • Lenka Höferová | Ostrava
 • Jan Němeček | Proseč
 • Adam Gamrot | Horní Suchá
 • Jan Jakeš | Jankov
 • Ladislava Hodonska | Břeclav
 • Rudolf Reich | Praha
Chceš změnu? Jednoduše začni!
 • založ
 • podpoř
 • sdílej
Založit petici