Změnit údaje i v profilu?
~~Petice za změnu stravování ve veřejných zařízeních
Současná úroveň stravování ve školách, školkách a v nemocnicích by měla být změněna prostřednictvím zákonné úpravy. Dnešní jídelníček v těchto zařízeních není zdraví prospěšný, ale naopak škodlivý.
Problém často spočívá v neochotě vedoucích kuchyní přijmout změny dosavadních zásad výživy. Ačkoli jsou školní instituce a nemocnice vystavovány nutnosti šetřit, změna stravování a zařazení většího množství zdravých potravin ještě nemusí automaticky znamenat větší finanční náklady. Dokonce v některých případech může dojít i k jejich snížení, například nabídkou luštěnin místo masa.
A kde jinde začít se změnami než u dětí ve školních jídelnách, které by měly jít příkladem. Pokud budou jídelny vařit zdravě, budou zdravé i děti, což se odrazí na jejich výkonech a kvalitě vzdělání. Obdobně i v nemocnicích by měli ukazovat nemocným, jak se správně stravovat při nemoci, nejlépe přímo názorným příkladem. Proč tomu tak ještě není? Nemůžeme se potom divit každoročnímu nárůstu civilizačních nemocí. Každoročně roste počet nemocných rakovinou, dokonce i u dětí a kojenců. Zvyšují se počty obézních dětí a dospělých a roste i množství alergiků. To vše se odráží i ve zvýšené spotřebě léků a růstem nákladů na zdravotní péči, která ale v některých případech nedokáže ani pomoci.
Hlavním důvodem změny je problematika nárůstu nemocí plynoucích z nesprávné výživy. Proč nespolupracují hlavní kuchaři kuchyní s výživovými poradci a nemění složení jídel podle skutečných potřeb člověka? Myslím, že průběh metabolismu lze lehce nastudovat a bude všem jasné, kde lze udělat změny k lepšímu, a pokud se na to někdo necítí, neměl by váhat oslovit odborníky. S jídlem souvisí nejen fyzické zdraví člověka, ale i psychické. Na středních školách se ještě stále učí vařit hlavně na dodržení technologie postupu, ale už vůbec neumí pracovat se základními surovinami racionální stravy. Sami učitelé neznají mnohé základní suroviny na zdravé stravování. Kde je chyba? Jak ji napravit? Jedině všude, postupně a důsledně. Tedy nejen v jídelníčku kuchyní, ale i v učení o výživě, zařazováním jednoduchých receptů bez zbytečných tepelných úprav a se spoustou zeleniny. Vždyť základem všeho je učení, že vyvážený talíř je z poloviny plný zeleniny - kde se s tím dnes v jídelnách setkáte?
Na začátku změny bude třeba počítat s tzv. dobou zvykací, která může být pro každého různě dlouhá, dokonce i v jednotkách měsíců a let. Nedělejme ale ukvapené závěry, ale počkejme alespoň půl roku na výsledky. Podle zahraničních studií trvalo pár měsíců, než si strávníci zvykli na změnu ve stravování, kterou nakonec sami vyžadovali. Zvyk je železná košile a naučit člověka novým chutím, i když zdravějším, může chviličku trvat, jenže co jde ve škole samo a ihned?
Myslím, že nejsem sama, kdo touží po změně, která se týká nejen našich dětí, ale i nás všech. Podpisem petice vyjádříte svoji podporu této myšlence a snaze ji prosadit přímo do podoby změny zákona.
My níže podepsaní nesouhlasíme se současným způsobem stravování ve veřejných zařízení a požadujeme:
1. Rozšíření a větší pestrost nabídky jídel:
- zařazením denně alespoň 1 bezmasého jídla a čerstvého salátu z tepelně nezpracované zeleniny spolu s panenským olejem
- zařazením luštěnin a luštěninových výrobků
- zařazením celozrnných obilovin i jejich bezlepkové varianty jako přílohy
- zařazením ořechů a semen do jídel
- zavést bezlepkové dny alespoň 2 dny v týdnu
2. Zavedení zdravého způsobu přípravy jídel:
- nepřesolováním a používáním pouze mořské soli
- omezením smažených jídel
- omezením užívání rafinovaného cukru
- nepoužíváním chemických sladidel
- nabízením svačin bez cukru a s ovocem
- výrazným omezením masa, cukru, bílé mouky, přepáleného tuku
- nedávat mléčné potraviny každý den a nahradit tavené sýry spíše zakysanými a nebo tvarohem
- zbytečně tepelně neupravovat, kde to není nutné
- používat vždy kvalitní oleje a koření
3. Zakázat užívání zdraví škodlivých potravin a kuchyňských přístrojů:
- nepoužíváním glutamanu, konzervantů a chemických ochucovadel
- nepoužíváním zbytečných polotovarů a konzerv
- nepoužíváním margarínu a jiných škodlivých tuků
- nepoužíváním mikrovlnné trouby
- nepoužíváním pražených potravin
15.07.2015 13:24
~~Doprovodný dopis k petici:
Zdraví člověka je ovlivněno mnoha faktory. Celostní medicína se zabývá všemi detaily života, které ovlivňují celkové zdraví každého jedince. Mezi faktory ovlivňující zdraví patří všeobecně známé: strava, pohyb, psychická pohoda a stres, vlivy okolní krajiny a společnosti. Mezi nejdůležitější faktor, který může každý člověk ovlivnit je strava. U dětí může ovlivnit stravu ten kdo se o dítě stará a tam patří nejen rodina, ale i mateřské školky a školy. U nemocných to může ovlivnit kuchyně v nemocnicích a doporučení lékaře. Obsah živin ve stravě velkou měrou zasahuje i do psychiky člověka a má vliv nejen na energii a sílu těla, ale i na nervovou soustavu, na mozek a na celkový stres těla a mysli. Na celkovou pohodu těla a mysli má pozitivní vliv pravidelná a vyvážená strava. U mnohých nemocných lze zdravou úpravou stravovacích návyků nejen zmírnit projevy nemocí, ale i zcela odstranit, např. alergie, záněty, nadváha, vysoký tlak,…. Nejlepší je ale vždy prevence a ta je třeba začlenit do základního vzdělání na školách i v rodinách. Nestačí pouze následné měření a zjišťování pouze nemocí v těle, to není přece prevence vzniku nemoci. Prevence je přece odstranění příčin vzniku nemocí. K základnímu vzdělání by mělo patřit v dnešní době vzdělání o principech zdravého stravování, protože když reklama číhá na každém kroku a obchody jsou plné různých lákadel a pochutin, člověk bez informací se nechá lehce ovlivnit. To nemluvím o generačním vlivu a vlivu špatných návyků z rodiny a školy. Dnešní nabídka trhu potravin je převážně o potravinách s mnoha přebytečnými kaloriemi, a s nedostačujícími základními složkami ve stravě, nebo obsahuje přebytek některých složek. Přebývá bílá mouka, cukr, nasycené živočišné tuky. Chybí často kvalitní proteiny, plnohodnotné polysacharidy,vitamíny, minerály a esenciální nenasycené mastné kyseliny. Chybí dosti často i voda ve stravě.
Z mnoha odborných knih a výzkumů je dávno potvrzeno, že je důležitý pestrý jídelníček. Stačí ve stravě dodržovat základní pravidla dle potřeb každého jedince. Každý jedinec musí přihlédnout i na svou konstituci, fyzickou aktivitu a své zdraví a podle toho přizpůsobit i svůj jídelníček. Obecně je dáno, že by každý den měla strava během dne obsahovat nejlépe celozrnné obiloviny, přednost by měli mít ty bez lepku, dále nesmí chybět proteiny( bílkoviny) , nejhorší jsou z masa, ty zcela zbytečně zatěžují organismus,luštěniny či ořechy obsahují navíc i prospěšné látky a jsou přirozenou stravou pro typ metabolismu člověka. Omezit bílkoviny z mléčných produktů a vajec. Na talíři během dne by nemělo chybět aspoň 1x denně ovoce a aspoň 2x denně zelenina. Ve stravě je třeba zařadit i zdraví prospěšné nenasycené tuky, např. omega 3 , a další, které jsou v té nejlepší formě v různých semínkách a oříšcích a v olejích z nich vyrobených , např. lněný olej. Nejlepší forma olejů je za studena lisované bez tepelné úpravy. Je dobré během dne zařazovat tepelně neupravené potraviny, které jsou bohaté na živé enzymy pro dobré trávení a obsahují mnohem více vitamínů a další prospěšné látky. Při potřebě tepelně upravovat potraviny, je dobré volit šetrnější způsoby úpravy, je dobré se vyhnout uzení, pražení, smažení, grilování a raději volit sušení, vaření, dušení. Vše přizpůsobit změnám ročního období a potřebám daného jedince, jako je věk, pohlaví, aktivity, nemoci.
Je dobré vyřadit z jídelníčku jednoduché cukry, omezit nasycené živočišné tuky, i skryté formy tuků, bílou mouku ,chemické konzervanty, různá syntetická ochucovadla , barviva a zbytečné průmyslové úpravy potravin.
Bude třeba počítat s tzv. dobou zvykací, kdy i chuťové buňky si brzy zvyknou. Dnes, kdy je vše přeslazeno a přesoleno, je třeba počítat možná i několik měsíců a vše nevzdávat pokud ze začátku změn nebudou ihned ze strany strávníků, hlavně dětí ,zrovna ovace. Je třeba se nebát používat koření a dochucovat bylinkami .
Zvyk je velmi těžké změnit. Pokud se má změnit stravování k lepšímu, tak bude třeba změnit především myšlení, přístup a vaření na všech školách a ve všech nemocnicích a uplatnit poznatky do denní praxe. Z praxe je jasné, že bez změn v zákonech to samo nepůjde a změna bez jasných pravidel nebude možná.
Věřím, že změnou zákonů týkajících se stravovacích povinností ve školách a v nemocnicích se změna brzy dostaví a to nejen ve snížení počtu některých nemocí , ale určitě i ve výsledcích vzdělávání a v mezilidských vztazích. Pokud se vše podpoří i v rodinách, ušetří se i ve zdravotnictví .( nebude třeba kvanta léků a drahých přístrojů, služeb,….). Beze změny stávajících zvyků to ale nepůjde. Bude třeba se naučit tvořit jinak receptury a pozvolna měnit zvyky u stávajících kuchařů, učitelů ,lékařů a postupně i u širší veřejnosti .
PS: I u nás už existují školní jídelny, kde denně nabízejí stravu bez masa a to i 2 druhy, např. V Hustopečích u Brna.( bohužel dosti často to druhé jídlo je s cukrem a bílou mouku, ale vedoucí kuchyně už několik let vymýšlí a nakupuje zcela běžně i pro bezmasou stravu, je to ale taková vlaštovka, ne jediná, mezi ostatními).
Děkuji všem, kteří zcela vědomě podpoří tuto petici. Děkuji vám především za to, že myslíte nejen na sebe, ale i na další generace a není vám lhostejná budoucnost celé společnosti.
Ing. Dagmar Mrajcová, majitelka Harmonie -vegetariánské restaurace, v Třinci.
20.07.2015 22:46
Děkuji všem za podpisy.
Doplním informace ohledně nasycených tuků. Mám teď čerstvé informace ze vzdělání ohledně tuků nasycených i nenasycených. I rostliny obsahují nasycené tuky, jen méně než ty nenasycené. Pokud člověk přechází na zdravější stravu, je dobré omezit právě zdroj nasycených tuků, ptotože ty způsobují ty nejhorší nemoci, jako je artroskleróza( ucpávání cév, cholesterol), srdečně- cévní nemoci, hypertenze( vysoký tlak), infarkt myokardu, mrtvice,..... Přechod musí být pozvolný, ne šokem, je tedy dobré hned nevyřadit vejce a mléčné výrobky, ale maso skutečně nepotřebujeme, vždyť člověk je nastavením čistý bíložravec. Ve vejcích je dostatek bílkvin a minerálních látek i vitamínů, taktéž třeba v tvarohu, hlavně sirné aminokyseliny. Je možné je nahradit rostlinou stravou, ale musí si to člověk trošku nastudovat a nebo si nechat odborně poradit, aby mu časem něco v tělě nechybělo a neoslabil se. Pojídáním luštěnin, celozrnných obilovin, ořechů, semínek, zeleniny a ovoce, dbát na občasné kvašené výrobky, fermentované, klíčená semena, pokud zachová pestrost a základní složení hlavně makrosložek ve stravě, tak tělu nebude nic chybět, vše si dokáže pak vyrobit a dobře vstřebat bez zybteného ukládání tuků a bez zbytečného zatěžování jater a ledvin. Já sama osobně vejce i mléčné výrobky jím, ale jistě víte, že v poslední době narůstá alergie i na tyto výrobky, a tak nezaškodí, je nedávat každý den, ale jen občas a spíše se zaměřit na rostlinné bílkoviny a tuky.( i v olejích jsou jak nasycené, tak nenasycené tuky, např. kokosový olej má hodně nasycených tuků).
Podpořte jeho provoz darem, který jste schopni poskytnout.
Komu bude petice předána: MInisterstvo školství a Ministerstvo zdravotnictví
Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.
Vzkazy
Diskuze byla z důvodů většího množství nevhodných příspěvků zastavena.