PANE MINISTŘE, NEBERTE RODIČŮM MOŽNOST VOLBY: I DVOULETÉ DĚTI DO ŠKOLKY PATŘÍ
408 podpisů

PANE MINISTŘE, NEBERTE RODIČŮM MOŽNOST VOLBY: I DVOULETÉ DĚTI DO ŠKOLKY PATŘÍ

Autor: Kateřina Čopjaková | vloženo: 22.02.2018 | 408 podpisů
Sdílejte s přáteli

Od roku 2020 mají mít dvouleté děti garantovaná místa ve státních školkách. Novela, která tuto pomoc rodičům a dětem zaručovala, je zpochybňována některými nově zvolenými poslanci a senátory. Opět je tu snaha popřít realitu a upřednostnit konzervatismus několika málo jedinců. Oceňujeme, že vláda tyto snahy 21. února 2018 odmítla. A přidáváme se s argumenty, proč je v demokracii zásadní ponechat volbu, jak vychovávat své děti, rodičům.

 

Právě rodičů a dětí se totiž tato debata týká především.

 

Argumentů, proč je dobré rodičům s dětmi mladšími tří let umožnit dosáhnout na finančně dostupnou a kvalitní institucionální péči, je mnoho. Samozřejmě za odpovídající podpory školek samotných. Právě jasná legislativa pro nástup dvouletých dětí do státních zařízení může otevřít debatu o podfinancování předškolního vzdělávání, které zůstává ve stínu vzdělávání základního a dalšího.

 

1.     Obce jako zřizovatelé školek mají povinnost zajistit místa pro dvouleté děti, což ovšem neznamená, že do školky 100 % těchto dětí nastoupí, ani to, že se ruší možnost zůstat s dítětem doma, či že se zkracuje rodičovská. Už od roku 2012 se nesleduje, zdali příjemce rodičovského příspěvku nechává o dvouleté dítě pečovat v jeslích, dětské skupině či školce. Ano, už teď může matka či otec pobírat rodičovský příspěvek a nechat o dvouleté a starší dítě pečovat neomezeně v soukromých zařízeních.

 

2.     Musí ale mít na péči v soukromých zařízeních dostatečné finanční prostředky. Cena jeslí se ve velkých městech při čtyřhodinové péči denně pohybuje kolem deseti tisíc korun měsíčně. V dětských skupinách je to pak více než pět tisíc korun, a to bez stravování.  

 

3.     To jsou částky pro mnohé z rodičů nedosažitelné i jen na dva či tři dny v týdnu, a přesto se potřebují vrátit do práce. Stále více dětí se rodí mimo manželství, rozvádí se pak téměř každé druhé. O děti do tří let na rodičovské z 98 % pečují matky. Pokud se navíc jedná o samoživitelky, patří dlouhodobě ke skupinám nejvíce ohroženým chudobou.

 

4.    Pozdější návrat do práce znamená zásadní výpadek v příjmech ženy. Rozdíl mezi průměrnými mzdami žen a mužů se ve věkové kategorii nad 35 let skokově zvedá z 10 % na více než 25 % a trvá až do 55 let. Následný nižší důchod znamená, že ženy na přerušení své práce v důsledku mateřství doplácejí po celý život.

 

5.     Péče prarodičů vzhledem ke zvyšujícímu se věku odchodu do důchodu problém neřeší. V době, kdy mají jejich děti malé děti, prarodiče často ještě pracují.

 

6.     Česká populace od 80. let minulého století trvale stárne. Na ženu připadá kolem 1,6 dítěte, pro zajištění prosté reprodukce populace by bylo třeba 2,1 dítěte. Přitom zavedení právního nároku na místo v předškolním zařízení má pozitivní dopad na porodnost.

 

7. Rodičovská je tříletá, místa ve školkách jsou ale přednostně zajištěna pro děti, kterým nejpozději 1. září daného roku byly tři roky. Ostatní rodičové a děti jsou závislí na ochotě školek mladší děti přijmout a je třeba říct, že někde běžně přijímány jsou. S touto benevolencí nicméně nelze počítat, a tedy ani plánovat návrat do zaměstnání.

 

8. Není pravda, že si náš rozpočet nemůže dovolit vynakládat prostředky na školky. Naopak, každé nově zřízené místo ve školce znamená pro stát čistý zisk nejméně 10.000 korun.

 

9.     A nakonec to nejdůležitější: kvalitní péče jiné osoby než matky dvouletým dětem neškodí.  Naopak může být přínosem.

 

Rodiče jsou v první řadě ti, kdo rozhodují o výchově svého dítěte. Jakkoli omezovat tuto svobodu, či ji přiznávat jen části obyvatel, není demokratické. V době, kdy demografická krize klepe na dveře, by pak společnost a jí volení zástupci měli s pomocí odborníků hledat způsoby, jak porodnost podpořit. Mít dítě není právo, ale ani výsada. A neměla by to být ani oběť či kříž, který táhnou na bedrech rodiče sami. Stát, společnost z dětí těží, a proto by jim i jejich rodičům měly poskytnout odpovídající podporu.

My, níže podepsaní, žádáme ministra školství, mládeže a tělovýchovy, ministryni práce a sociálních věcí a premiéra, aby zachovali platnou Novelu zákona a rodičům ponechali možnost volby, jak své děti chtějí vychovávat.

 

V abecedním pořadí iniciátoři petice, kteří jsou všichni také rodiči:

Kateřina Čopjaková (novinářka)

Dalibor Holý (sociolog)

Eliška Kodyšová (psycholožka)

Kateřina Lánská (editorka)

Klára Laurenčíková (speciální pedagožka)

Kateřina Linková (socioložka)

Petra Macková (antropoložka a metodička vzdělávacích služeb)

Jana Němcová (sociální pracovnice)

Jana Segi Lukavská (bohemistka a pedagožka)

 

Kontakt: zavolburodicu@gmail.com

 

 

 

 

Aktuality

23.02.2018 11:57

Jak vypadá srovnání situace v ČR se západními sousedy?
Česko je tak napůl cesty. Nejsme tak tradiční, ale máme málo dostupnou předškolní výchovu pro děti do tří let a obrovsky zdaněné zkrácené úvazky. Osobně se bojím, že když půjdeme tou cestou obrany tradičních hodnot a omezení předškolní výchovy, což jsme teď viděli v Senátu při snaze o zrušení garance místa ve školkách pro děti mezi dvěma a třemi lety, tak to dilema práce versus děti zbytečně posilujeme. Část partnerů, kteří by chtěli sladit rodinný i pracovní život, si nemohou dovolit soukromé školky za desítky tisíc a budou potomky odkládat. Lze přece zdůrazňovat důležitost rodiny a péče o děti, ale umožnit lidem možnost volby a sladění více hodnot v životě. Nehledě samozřejmě na tristní ekonomickou situaci samoživitelek v Česku, která je taky zčásti vinou malé dostupnosti těchto služeb.

Říká sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro Ona.Dnes.cz:  https://ona.idnes.cz/daniel-prokop-manzelstvi-rodina-dod-/vztahy-sex.aspx?c=A180213_115548_vztahy-sex_jup

 

28.02.2018 11:56

Rádi bychom vás pozvali na debatu Dvouletí v mateřských školách - zkusme diskutovat věcně, která se koná 13. 3. od 17. 00 v rámci EDUpointu v Pražském kreativním centru na Staroměstském náměstí, 4, P1.

Účast v debatě potvrdili: 

Hana Splavcová, Asociace předškolní výchovy 
Klára Kalíšková, think tank IDEA
Eliška Kodyšová, Aperio 
Milan Vácha, starosta obce Psáry
Kateřina Grůzová, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity

pořádá EDUin.

více informací najdete ve fb události: https://www.facebook.com/events/1995774807354461/ 

 

02.03.2018 13:51

"Co mě obzvlášť popudilo, byl Haldův předpoklad, že matky, které se rozhodly dát dítě do školky před oním mytickým třetím rokem života, jsou kariéristky. Pominu to, že je kariéra v tomto kontextu používána k vydírání – jako jakýsi nadstandard, na který má žena v době péče o malé dítě naprosto zapomenout. Halda zcela opomíjí to, že některé rodiny musí zvolit dřívější nástup do školky z finančních důvodů. Drtivé většině mých vrstevnic stejně jako mně nestačí rodičák od státu a během mateřské částečně pracují – za ztížených podmínek v době spánku dítěte nebo za jeho přítomnosti. Skromnost, kterou navrhuje, je políčkem všem těm, kteří s rodičovstvím a jeho pozitivy zažívají i strmé snížení životního standardu, nebo přímo propad do chudoby. Já sama pobírám 7 600 Kč, což je asi ¼ mého předchozího příjmu a nestačilo by mi to ani na nájem."
Přečtěte si komentář Zuzany Fuksové a pozvěte své přátele, aby se připojili k petici!
https://wave.rozhlas.cz/mamina-naruc-nade-vsecko-k-cemu-jsou-old-school-rady-matkam-ktere-z-materske-6931361

 

Komu bude petice předána: ministr školství

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Vzkazy | 39

02. 03. 2018 | Kateřina Machovcová | Poděbrady
Nikdo si nepřejeme nekvalitní péči pro děti. Jenže systém je velmi pomalý, spíš se snaží "přežít" než měnit a adaptovat na nové podmínky. Snížení počtu dětí ve třídách je žádoucí napříč věkovými skupinami v MŠ, stejně tak větší zapojení personálu v roli asistentů. Nikdo nepřišel s komplexní reformou a je tedy třeba postupovat, jako jinde, krok po kroku.
Opatření pro dvouleté děti podle mého názoru nejvíc využijí ti rodiče, kteří chtějí dítě adaptovat v MŠ před svým nástupem do práce, tzn. že se jedná o děti, kterým třeba za tři měsíce budou tři roky a kde sice jistě také potřebují víc asistence, ale nejedná se o tak zásadní problém, aby se to nedalo zvládnout v běžném rámci MŠ. Vstřícné obce už toto nabízí a zvládá se to, nevstřícné jsou po letech zoufalého nedostatku míst v MŠ a ignorování situace (řada starostů prostě řekla, že "to přejde - zájem o školku" a kapacita jednou bude stačit) jsou nuceny zákonem. Kde jste všichni odpůrci byli v době, kdy v některých obcích nebyly do školky přijímány ani děti 5-ti leté? Pojďme společně usilovat o to, aby podmínky pro děti a rodiče byly co nejlepší a garantované pro všechny, ne jen pro ty, co si to mohou dovolit...
+2 | -0
doporučit +
28. 02. 2018 | Štěpán Bolf | Praha
Řadu věcných argumentů PRO najdete v tomto článku. https://www.info.cz/cesko/analyza-dvoulete-deti-ve-skolkach-prospeji-ekonomice-i-porodnosti-stat-podpori-hlavne-vysokoskolacky-24707.html
+2 | -1
doporučit +
24. 02. 2018 | Petra Škrdlíková | Brno
Nerozumím, jak je možné, že pod touto peticí není podepsaný žádný pedagog MŠ. Někdo, kdo zná podmínky v mš, kdo zná povinnosti mš, problémy inkluze, přijímacího řízení. Vyzývám vás, abyste přišli na více jak 15 minut do nejbližší mateřské školy, abyste si tam domluvili náslech a hovořili s pedagogy. Sledujte, jak to ve třídě, ve které budete, chodí. Jak se chovají integrované děti. Podívejte se na týdenní vzdělávací plán, plnění cílů vzdělávání, podívejte se na evaluaci. Pak možná pochopíte, proč se my, ředitelé škol, ozýváme. Děti 2+ prostě do instituce "mateřská škola" nepatří...Možná některé z nich...nechte prosím ředitelky školek rozhodovat o tom, zda má dotyčná mš podmínky a zda je dotyčné dítě zralé....Do výzkumných pracovišť také neposíláme čerstvé absolventy základní školy....i když mají velký potenciál....Děkuji za pochopení...
+2 | -0
doporučit +
24. 02. 2018 | Jolana Skůrová | Praha
Plně souhlasím s vaším článkem i uvedenými argumenty. Je naprosto nesmyslné se domnívat, že dítě se stává schopným předškolního vzdělávání přesně v den svých třetích narozenin. Důležitá je možnost volby.
+2 | -2
doporučit +
23. 02. 2018 | Radek Sárközi | Praha 4 - Háje
Tak to si zřejmě MPSV špatně nastavilo podmínky pro dětské skupiny a mikrojesle... Ale opět to není důvod pro umísťování dvouletých nezralých dětí do mateřských škol. Jen připomínám, že rodič si může ročně odečíst z daní 12.200 Kč na každé dítě za úhradu poplatků v předškolní instituci. A nemajetným rodinám se poplatky promíjejí...
+2 | -0
doporučit +
23. 02. 2018 | Radek Sárközi | Praha 4 - Háje
To: Kateřina Lánská - v novém programovém období evropských fondů po roce 2020 nic nebrání tomu, aby se v podpoře dětských skupin a mikrojeslí pokračovalo... Stát by měl jít určitě touto cestou. V dětské skupině je od 7 dětí povinnost, aby tam byli dva vyškolení dospělí. zatímco v MŠ je na 28 dětí jedna učitelka. To ani nebude mít čas se dvouletému dítěti věnovat.
+2 | -0
doporučit +
23. 02. 2018 | Petra Škrdlíková | Brno
Určitě máte pravdu v tom, že by stát měl zajistit odpovídající podporu rodinám. Věřte ale, že umístění kteréhokoli dvouletého dítěte do MATEŘSKÉ ŠKOLY není odpovídající podpora. To je zneužití jak personálu MŠ, tak především dětí samotných, protože pro dvouleté děti nejsou v mš podmínky. Věřím pevně, že iniciátoři petice si tuto souvislost zjistí a budou svoje iniciativy směrovat ve přrospěch dětí. Je třeba hledat jiné možnosti (dětská skupina, mikrojesle). MŠ by měla zůstat vzdělávací institucí...
+2 | -0
doporučit +
23. 02. 2018 | Tereza Zemanová | Věšín
Jsem sama učitelka,2.dcera 2 roky. Od 1.4. budu chodit na 4 hod.denně do MŠ pracovat jako asistent a dcera na 4 hodiny denně do MŠ. Myslím, že jí to rozhodně neublíží, naopak velice prospěje. A můj "přivýdělek" naší 4-člené rodině VELMI pomůže. Díky!
+2 | -1
doporučit +
22. 02. 2018 | Věra Koukalová | Tisem
Díky za iniciativu. Sama mám dítě v soukromé školce, platím 11 tisíc měsíčně a zatím si to můžu dovolit. Sama vidím, že to me I dcerce otevírá nové možnosti. Ráda bych, aby tuhle možnost měli I méně majetni rodiče.
+2 | -1
doporučit +
12. 04. 2018 | Radka Wallerova Wallerova | Všenory
Díky za petici, je potřeba o tomhle mluvit pořád dokola. Dát dvouleté dítě do školky není zločin. Bez školek pro dvouleté budou ženy vždycky brát méně peněz, mimo jiné.
+1 | -0
doporučit +

Podepsat tuto petici

Podpisy | 408 (+16 nepotvrzených)

  • Anna Mašková | Hlavní město Praha
  • Anna Spejchalová Spejchalová | Bochov
  • Blanka Nyklová | Praha 3
  • Jan Auerbach | Hlavní město Praha
  • Ondřej Dušek | Hlavní město Praha
  • Pavla Voltrová | Pardubice
  • Hana Tomášová | Praha
  • Tomáš Marek | Hlavní město Praha
  • Anežka Michnová | Brno
  • Martin Zoul | Hlavní město Praha

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku