Změnit údaje i v profilu?
Bez rychlého zásahu zmizí u Rokytky zeleň i chránění živočichové!
Vyzýváme zodpovědné politiky a úředníky, aby urychleně zabránili další výstavbě v unikátním zeleném srdci rozvojových Vysočan. Nenechme zničit úrodnou půdu, vzrostlé stromy a domov chráněných živočichů. Další byty mohou vyrůst na rozsáhlých okolních brownfieldech po bývalých továrnách. Proč ničit zeleň, které máme kolem sebe stále méně?
V rozvojových Vysočanech (podél Kolbenovy a Poděbradské ulice) jsou ve výstavbě tisíce bytů. Do roku 2035 zde má bydlet více než 45 tisíc obyvatel, což odpovídá krajskému městu Karlovy Vary. Park Zahrádky, jediný přírodní park v této čtvrti, už dnes slouží nejen tisícům místních občanů, ale je i oblíbenou výletní destinací mnoha rodin z Prahy a středních Čech. To vše na území necelých 5 hektarů, tedy méně než poloviny rozlohy obdobných centrálních parků na Proseku nebo Černém Mostě s menším počtem obyvatel.
Stále platný, ale absolutně zastaralý územní plán z roku 1999 nechrání unikátní zelené plochy a nenabízí odpovídající koncepci rozvoje veřejného prostoru čtvrti. Naopak umožňuje, aby jediné klidné místo bylo znovu zahlceno těžkou technikou, prachem a hlukem a cestu mezi novou školou a parkem opět ohrožovala stavba a těžká doprava. Přitom nový návrh pražského územního plánu zelené centrum meandru Rokytky chrání jako zeleň. Jeho schválení je však v nedohlednu.
Důrazně odmítáme plán výstavby na pozemcích původních zahrad v meandru parku Zahrádky, zejména na místě poslední funkční zahradní kolonie ČZS 99 (parcelní čísla 1805/1 a 1805/3, k. ú. Vysočany)!
Jde o plíce naší čtvrti, zeleň, která nám pomáhá vyrovnat se s klimatickými jevy a dopady aktuální výstavby domů na život nás všech. Bez ní budou v létě Vysočany ještě rozpálenější. Podporu města by neměly mít soukromé zisky, ale veřejný zájem, včetně možnosti využívat zeleň pro rozvoj místní komunity.
Proto žádáme:
1. Zastavení veškerých zásahů majitele nebo developera JRD, zabránění plánované necitlivé demolice v období vegetace, kácení stromů a odnětí úrodné půdy ze zemědělského půdního fondu. Projekt bytové výstavby nerespektuje potřeby místních obyvatel a přináší do centra lokality jen zátěž. Ohrožuje ekologickou rovnováhu a celistvost celého území, včetně chráněných živočichů, i bezpečnost páteřní pěší promenády mezi ulicemi Poděbradská a Kolbenova.
2. Okamžitou změnu Územního plánu na zastavitelných pozemcích původní zahradní kolonie na nezastavitelnou “zeleň městskou a krajinnou" (ZMK), jež povede ke splnění Klimatického plánu hl. m. Prahy v souladu s již několik let navrhovaným Metropolitním plánem HMP a obnovení funkce významného biocentra (L2/89) Prahy 9, jak žádají občané již v petici z roku 2021 (MHMP 518848/2022).
3. Získání pozemků zahradní kolonie zpět do veřejného vlastnictví (zejména pozemky 1805/1, 1805/3, k. ú. Vysočany) ve prospěch občanů Prahy a jejich ochranu jako veřejné zeleně s nenahraditelnou ekologickou funkcí v rámci naší čtvrti.
Pomozte nám svým podpisem zabránit nenávratnému zničení lokality, která je pro mnohé obyvatele i návštěvníky Vysočan zeleným ostrůvkem uprostřed města.
Více informací najdete na www.parkzahradky.cz.
Zde najdete také důvody, které vedly k výzvě, a odpovědi na často kladené dotazy.
Podpořte nás na Darujme.cz (https://www.darujme.cz/projekt/1207610)
nebo nabídněte jinou pomoc na info@parkzahradky.cz.
Za podpis, sdílení e-petice i jakoukoli další podporu předem děkujeme.
09.05.2023 10:19
Milí příznivci přírody a zeleně nejen na Praze 9,
děkujeme za Vaši podporu záchrany zahrádek u Rokytky a posíláme aktuální informace o dění kolem tohoto cenného kousku přírody v pražských Vysočanech.
Pomoci zahrádkám můžete i nadále. Oslovte alespoň 3 své známé a požádejte je o podpis e-petice. Podpisy pod výzvou k záchraně zahrad v meandru říčky Rokytky zvyšují jejich šanci.
Nezapomeňte svůj podpis potvrdit přes e-mail, jinak je neplatný!
Zároveň neváhejte opakovaně oslovit zastupitele, majitele pozemku i developera a řekněte jim, proč je pro Vás zachování zelených zahrádek tak důležité. Váš zájem zachraňuje cennou přírodu nejen ve Vysočanech.
Ještě na konci března to vypadalo, že jsou zahrádky odsouzeny k demolici a zalití betonem. Duben však zažehl naději, že věc není ztracena. Co se všechno podařilo?
1)Vyjednání dočasného odsunutí demolice chat v zahrádkách těžkou technikou, která by znamenala nevratnou devastaci místní fauny a flóry
2)Přijetí usnesení zastupitelstva hl. m. Prahy, aby odpovědní radní hledali řešení, které umožní zachovat zeleň na místně zahrádkářské kolonie a využít ji pro veřejnost
3)Zahájení jednání mezi developerem JRD (zplnomocněný vlastníkem pozemku) a zástupci města o směně pozemku.
Držíme zahrádkám palce!
Aktuální informace můžete sledovat na našem webu www.parkzahradky.cz a fb Rokytka žije.
Vážíme si Vaší podpory a děkujeme za ni.
Spolek Rokytka žije a organizátoři petice za záchranu zahrádek
Podpořte jeho provoz darem, který jste schopni poskytnout.
Komu bude petice předána: Zastupitelstvu hl. m. Prahy a Prahy 9 a příslušným úřadům
Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.
Vzkazy | 168