Protest proti postupu ministerstva kultury ČR
494 podpisů

Protest proti postupu ministerstva kultury ČR

Autor: Jan Rous | vloženo: 27.04.2019 | 494 podpisů
Sdílejte s přáteli

Vážení,

rádi bychom Vás požádali o podporu výzvy, adresovanou ministerstvu kultury. Text bude předán formou protestní demonstrace v úterý 30.4. ve 14h před budovou MK, Maltézské náměstí 1.

Děkujeme za projevy podpory ať už formou podpisu či osobní účastí na úterní demonstraci.

 

TEXT VÝZVY

 

Ministr kultury

Antonín Staněk

Maltézské náměstí 1, 118 00 Praha 1

Na vědomí: premiér Andrej Babiš, předseda ČSSD Jan Hamáček

 

Vážený pane ministře,

touto cestou vyjadřujeme zásadní nesouhlas s Vaším postupem při odvolání Generálního ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a požadujeme revizi a odbornou obhajobu daného rozhodnutí.

Jako osoby aktivně činné na poli výtvarného umění vnímáme Ministerstvo kultury jako svého partnera, kterému máme důvěřovat a rozumět jeho rozhodnutím. Vaše poslední kroky takové nejsou, působí svévolně, netransparentně a neprofesionálně.

Považujeme Váš způsob odvolání ředitelů bez zveřejnění plného znění a závěrů auditu (informace na webu MKČR z 23.4. jsou jen výňatkem), s odkazem na vyčkání výsledků policejního vyšetřování, za značně problematický. Vámi zvolený postup nedovoluje dotčeným se plnohodnodnotně hájit, ani nedává prostor k dialogu s odbornou veřejností. Vaše rozhodnutí tak nutně působí svévolně, účelově a unáhleně, nikoli jako výsledek zvažování možných pro a proti. Zdůrazňování ekonomických ukazatelů odvádí pozornost od poslání a náplně činnosti obou galerií.


Z výše uvedeného Vás proto žádáme, abyste zveřejnil plán vyhlášení výběrových řízení na pozice ředitelů i konkrétní vizi toho, jak by podle Vás NGP a MUO měly fungovat. Další postup musí být výsledkem širší debaty odborníků. Její součástí by mělo být i obnovení legislativních kroků směřující ke změně statutu NGP z organizace zřizované ministerstvem, na organizaci veřejnoprávní, o jejímž chodu nemůže rozhodovat jen jedna osoba.

Požadujeme, aby byly učiněny závazné kroky, které odborným institucím zajistí stabilitu a eliminují závislost na přímém politickém vlivu jednotlivců v zásadních rozhodnutích.

 

SIGNATÁŘI

Filip Cenek, umělec a děkan FaVU VUT Brno

Zdenek Felix, historik umění a kurátor

Matyáš Chochola, umělec

Krištof Kintera, umělec

Rostislav Koryčánek, historik umění a kurátor

Jiří Kovanda, umělec

Karina Kottová, Společnost Jindřicha Chalupeckého

Johana Lomová, historička umění a kritička

Jan Merta, umělec

Michal Mánek, SVIT galerie

Jiří Ptáček, kritik umění, kurátor Fotograf Gallery a Galerie Měsíc ve dne

Janek Rous, umělec

Ondřej Stupal, ředitel Centra pro současné umění Praha a zakladatel Fair Art

Michal Škoda, Dům umění České Budějovice

Otto M. Urban, ředitel Sbírky umění 19. století a raného modernismu NG

Tomáš Vaněk, umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze

Denisa Václavová, 4 dny v pohybu

Vladimir 518, šéf labelu BiggBoss
 

Aktuality

09.05.2019 18:16

Dobrý den, posílám naše prohlášení ke schůzce, která dnes proběhla s ministrem kultury Antonínem Staňkem s aktualizací pod původním textem, která reaguje na skutečnosti z pozdního odpoledne v návaznosti na ministrovo vystoupení na grémiu ČSSD.

9. 5. 2019 12:30
Během schůzky vysvětloval ministr kultury Antonín Staněk zástupcům otevřeného dopisu vyjadřujícího nesouhlas s postupem při odvolání Generálního ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa důvody svého rozhodnutí.
Způsob odvolání ředitelů obou institucí považujeme nadále za nepřijatelný a naše nedůvěra k ministrovi trvá.
Ministr předložil návrh a termíny konkrétního postupu ve věci vypsání výběrového řízení a ustavení odborné správní rady jako mezičlánku mezi ministerstvem a řediteli příspěvkových organizací. Jedná se o důležité kroky, které jsme sami vyžadovali. Nicméně vzhledem k dosavadním postupům ministra ve věci odvolání ředitelů ho nemůžeme považovat za
kompetentní osobnost, která je schopna tyto kroky uskutečnit za účasti relevantních odborníků a zajistit nutnou transparentnost celého procesu. Po konání schůzky se ukázalo, že ačkoli ministr usiluje o rychlé svolání odborné komise pro výběrové řízení, konkrétní osobnosti, které by podle ministra měly být členy, o své potenciální účasti dosud nevědí ani ji
nepřislíbily.
Je nutné, aby ministr kultury v očích odborníků i umělců vzbuzoval důvěru svou kompetentností a jeho osoba byla zárukou toho, že diskuze nebudou jen symbolickým gestem, sloužícím k získání politických bodů. Během setkání jsme zdůraznili, že Antonín Staněk takto důvěryhodnou osobností za stávajících okolností není a vyzvali jsme ho k rezignaci. Naším primárním požadavkem nicméně zůstává, aby došlo k nápravě vzniklé situace a strukturálním změnám, které budou předcházet podobným kolizím v budoucnosti.
Toto požadujeme po stávajícím ministrovi i jeho případném nástupci, respektive po Ministerstvu kultury jako celku.
Pokud se v nejbližší době ukáže, že kroky směřující k vyhlášení transparentního řízení a sestavení správních rad nejsou prováděny odpovídajícím odborným způsobem, budeme trvat na okamžitém odvolání ministra. V této věci se připojujeme k autorům a signatářům petice Nekulturní ministr.
Karina Kottová
Johana Lomová
Janek Rous

AKTUALIZACE 9. 5. 2019 18:00

Vyhlášení kvalitního výběrového řízení, na jehož vypsání by se podíleli odborníci z oboru, do konce května není reálné. Natož v situaci, kdy ministr kultury bude muset v prvé řadě odbornou veřejnost náročně přesvědčovat o tom, že spolupráce s ním má smysl. V aktuální situaci opakujeme výzvu, aby Antonín Staněk sám odstoupil a tím současný stav uklidnil.

 

 

Komu bude petice předána: Ministerstvo kultury ČR, premiér vlády ČR, předseda ČSSD

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Sdílejte s přáteli a známými

Vzkazy

Diskuze byla z důvodů většího množství nevhodných příspěvků zastavena.

Podepsat tuto petici

Podpisy | 494 (+23 nepotvrzených)

 • Josef Kamhuber Kamhuber | Platt
 • milada sigrotova | praha 7
 • Zbyněk Jelen | Praha
 • Radek Vlnas | Nová Ves pod Pleší
 • Pavel Zeman | Praha 5 - Szodůlky
 • Ivan Čech | Prostějov
 • Martin Vydra | Černošice
 • Alena Jemelková | Olomouc
 • sára gottsteinová | Úpice
 • Antonín Košek Košek | Turnov
Chceš změnu? Jednoduše začni!
 • založ
 • podpoř
 • sdílej
Založit petici

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku